Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uszkodzenie dysku twardego – diagnoza i procedura napraw.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uszkodzenie dysku twardego – diagnoza i procedura napraw."— Zapis prezentacji:

1 Uszkodzenie dysku twardego – diagnoza i procedura napraw.
Przygotowanie Naprawa Diagnoza Błędne sektory Zagubione partycje Odzyskiwanie danych Benchmarki Słowniczek S.M.A.R.T. Bootowalny Pendrive

2 Przygotowania - zaraz, zaraz, że co muszę zrobić?
Nim przystąpimy do benchmarków, diagnozy, naprawy, czy czegokolwiek, trzeba odprawić swoisty rytuał oczyszczenia. Można to przyspieszyć robiąc wszystko z innego dysku lub spod Dosa, wtedy możemy ominąć ten krok w innym wypadku: 1) Wyłączamy wszystkie możliwe programy, okienka i wszystko by pulpit został czysty. 2) Wyłączamy wszystkie programy które działają nam w tle (antywirusy, firewalle, stery, wszystko co się da). 3) Wchodzimy do menedżera zadań Windows (Vista - Ctrl + shift + esc, XP - ctrl + alt + delete, komputer zdalny - Ctrl + shift + esc) 4) Wyłączamy wszystkie możliwe procesy które nie powodują niestabilności systemu. 5) Jeśli mamy zaszyfrowane partycje - na czas testów lepiej je odszyfrować, mogą całkowicie zmienić wynik. 6) Dopiero wtedy włączamy program do diagnozy, naprawy, odzyskiwania danych czy benchmarku. 

3 Diagnoza - co z nim jest? Co się z nim stało!?
Jeżeli wiesz co jest twojemu dyskowi - bad sectory, zagubione partycje itd. przejdź od razu do części NAPRAWIANIE. W tym dziale dowiesz się jak możesz sprawdzić czy dysk nadaje się do wymiany, czy da się go jeszcze naprawić innymi programami, czy też wszystko z nim w porządku i przyczyna musi tkwić gdzieś indziej (bios, system itd). Poniżej jest lista programów które do tego służą.

4 Victoria 4.46b Zgodność: Xp/Vista Obsługa RAID: TAK Opis: Choć mało znany, przez wielu uważany za najlepsze narzędzie diagnostyczne, pozwala sprawdzić odczyt S.M.A.R.T., oraz sprawdzić każdy sektor - jaki jest jego czas dostępu, czy jest re alokowany, oraz czy nie jest po prostu uszkodzony. DOWNLOAD Ściągamy i odpalamy program - ukazuje nam się ten oto widok. Następnie z okna po prawej na górze wybieramy dysk - ja mam do wybory WD 80 GB i Seagate 320 GB. Zaznaczamy który dysk chcemy diagnozować. Następnie przechodzimy do zakładki S.M.A.R.T. Następnie z okna po prawej na górze wybieramy dysk. Zaznaczamy który dysk chcemy diagnozować. Następnie przechodzimy do zakładki S.M.A.R.T. 

5 Klikamy na Get SMART. Uzyskujemy wynik jak na screenie obok
Klikamy na Get SMART.  Uzyskujemy wynik jak na screenie obok. Nie warto patrzeć na kolory - lepiej dokładnie sprawdzić czemu jest czerwone i czy będą z tego powodu problemy(zielone można jednak uznać za dobry wynik i nie trzeba go diagnozować dokładniej) - warto sprawdzić w słowniczku co to w ogóle oznacza, a potem sprawdzić czy to zagraża dyskowi/danym. Jako przykład widać ze ma 1 sektor realokowany - choć pomarańczowy to tak naprawdę w niczym to nie przeszkadza. Jeśli chcemy pokazać screen ze SMARTa zamieszczamy CAŁEGO SMARTA,a nie jakieś części, czy coś - musi być widoczne wszystko. Jednak SMART to początek diagnozy, przechodzimy do zakładki Tests: Klikamy Start. Kolory siwe oraz zielony oznaczają, że sektory są jak najbardziej dobre, pomarańczowe-prawidłowe, lecz możliwe, że również mogą kiedyś okazać się wadliwe, czerwone to sygnał ostrzegawczy - w ich miejscu pojawią się zapewne bad sectory. Bad sectory zaznaczone są jako [x] - najlepiej zapisz sobie numer takiego sektora by potem ponownie nie musieć skanować całego dysku tylko od pewnego momentu. Jeśli są problemy, które sądzisz ze trzeba naprawić przejdź do KROKU 2.

6 HDTune 2. 55 lub HDTune PRO 3. 50 (2. 55 - darmowy, 3
HDTune 2.55 lub HDTune PRO 3.50 ( darmowy, płatny, wersja Trial 30 dni) Zgodność: Xp/Vista Obsługa RAID: TAK Opis: Świetny program którym można sprawdzić wydajność dysku, oraz co dla nas ważne, przeskanować go w poszukiwaniu błędów. Bardzo łatwy w korzystaniu. DOWNLOAD Na górze wybieramy dysk który mamy skanować. Obok tego wyświetla sie nam temperatura dysku. Możemy przeprowadzić test szybkości, klikając po prostu start. Możemy również wybrać jak dokładny ma być test klikając w opcje -> benchmark. Po wybraniu dysku przechodzimy do zakładki Health: Tutaj możemy wybrać czy robimy szybkie skanowanie (Quick Scan) czy też nie - jednak nie polecam tego zaznaczać i zostawić wersje dłuższą. Klikamy na Start i czekamy - zielone to OK, czerwone uszkodzone. Jeśli są problemy, które sądzisz ze trzeba naprawić przejdź do KROKU 2.  Pokazuje nam ona wyniki ze S.M.A.R.T. Jeśli chcemy sprawdzić czy wynik jest dobry czy zły, nie sugerujemy się kolorami - tylko sprawdzamy co oznacza dany wynik (słowniczek) oraz dowiadujemy się czy jest dobry czy zły. Jeśli chcemy pokazać screen ze SMARTa zamieszczamy CAŁEGO SMARTA,a nie jakieś części, czy coś - musi być widoczne wszystko. Następnie wchodzimy w zakładkę Error Scan:

7 Naprawianie - czy to się leczy?
Z dyskami można mieć różne problemy, mogą to być błędne sektory, czy też można zgubić nagle partycje, lub w ogóle nagle przestanie nam widzieć Windowsa, bo sektor bootowalny został usunięty w niewyjaśniony sposób. W tym kroku postaram się pokazać jak wyleczyć dysk z takich problemów. Warto też wspomnieć ze tak naprawdę nie da się dysku naprawić jeśli jest coś uszkodzonego, jednak każdy dysk posiada pewien "zapas" sektorów, dzięki czemu uszkodzone sektory są uznawane za wolne miejsce (nic na nich sie nie zapisuje) za to w ich miejsce wchodzi jeden sektor zapasowy. Jednak dysk robi to automatycznie, kiedy niestety bad sektory zaczynają być wykrywane zaczyna się nie przyjemnie i trzeba mieć nadzieje ze to tzw. bad sektory logiczne, które to da się naprawić.

8 Błędne sektory i tym podobne
Z okna po prawej na górze wybieramy dysk. Zaznaczamy który dysk chcemy naprawić, a następnie przechodzimy do zakładki Tests: Następnie tuż nad licznikiem, który wskazuje 00:00:00 widzimy 4 możliwości do wyboru - Ignore, Remap, Erase, Restore. Zaznaczamy Remap i klikamy Start. Jeśli wcześniej robiliśmy diagnozę i wiemy który sektor jest uszkodzony wpisujemy na górze po prawej w polu [ Start LBA: ] i wpisujemy numer o jakieś 100 mniejszy niż ten uszkodzony sektor (na wszelki wypadek, oczywiście można wpisać nawet o 1 mniejszy). Wtedy dopiero klikamy Start i czekamy na efekty, powinno rozwiązać to problem z sektorami.

9 Zagubione partycje TestDisk 6.14 lub TestDisk 7.0 Beta Zgodność: Xp/Vista/dos/linux Obsługa RAID: TAK Opis: Bardzo dobry program do analizy dysku, odzyskiwania danych, oraz przywracania tablic partycji. DOWNLOAD Ściągamy i odpalamy program - w każdej wersji (czy to spod DOSa czy też spod Windowsa) wygląda tak samo. Następnie wybieramy czy ma tworzyć zapis naszych działań - lepiej zostawić, nigdy nie wiadomo czy się nie przyda. Klikamy enter: Wybieramy dysk (na dole program nas ostrzega ze musi być dobrze wykrywana pojemność - jeśli jest coś nie tak, trzeba bawić się w biosie lub ściągnąć najnowsze sterowniki) Po sprawdzeniu czy jest ok i wybraniu dysku klikamy enter:

10 Wybieramy rodzaj tablicy partycji - dla większości będzie to Intel/PC, jednak zdarzają się wyjątki - wtedy trzeba wybrać inną opcję. Po zaznaczeniu odpowiedniej klikamy enter: Ukazują nam się jego możliwości - możemy zanalizować strukturę partycji, wejść w ustawienia plików, zmienić geometrię dysku(lepiej nie ruszać), wejść w opcje, zapisać pierwszy sektor kodem MBR wytworzonym przez TestDisk(też nie ruszać), usunąć tablice partycji, no i wyjść. Nas tak naprawdę interesuje pierwsza opcja - czyli analiza. Zaznaczamy i wchodzimy w nią: Pokazuje nam się aktualna tablica partycji, mamy do wyboru szybki skan i zapisanie kopi tego co mamy (polecam ją zrobić). Następnie wybieramy Quick Search i idziemy dalej:

11 Jeśli jakieś partycje były tworzone pod Vistą wpisz "Y", jeśli wiesz że nie były wpisz "N", jak nie jesteś pewien również wpisz "Y", po wpisaniu automatycznie pójdzie nam dalej: Upewniasz się ze partycja (patrzeć na pojemność i nazwy - czasami wyświetlane) z Systemem jest zaznaczona *. Jeśli nie to tak zmieniamy jak były - partycja systemowa ma mieć * (zmieniamy to używając strzałek). Jeśli chcemy stworzyć dodatkową partycję, wpisujemy "A", jeśli chcemy przywrócić tablice partycji która kiedyś zapisaliśmy wciskamy "L", natomiast Wciśnięcie "T" pozwoli nam zmienić rodzaj partycji - jeśli coś jest źle wykrywane, lub po prostu chcemy mieć inną: Wybieramy rodzaj i wciskamy enter dajemy "Y" znów enter i tyle. Nic nie zmieniać jeśli wszystko jest OK. Jak już wszystko będzie dobrze ustawione, lub za mało partycji zostało wykrytych, wciskamy enter:

12 Jeśli wykryto wszystkie partycje i wszystko się zgadza, zaznaczamy Write - zapisze to nowe tablice partycji - jeśli po restarcie coś będzie źle (np. Windows się nie włączy) - nie panikuj, wejdź ponownie do programu - spod DOS, i dojdź do tego samego momentu. Jak po zapisaniu jest coś źle, lub nie wszystkie partycje zostały wykryte dajemy Deeper Search - potrwa to dosyć długo w zależności od dysków. Jak już wszystko się zakończy ponownie trafimy do: Teraz już wszystkie partycje powinny być wykryte - znów ustawiamy je tak jak być powinny, idziemy dalej i zapisujemy Tablice partycji - przywraca bootowalność systemu, przywraca do życia zagubione partycje. Istnieje mała sztuczka - jeśli system się nie uruchamia bo jest niewykrywany, a chcemy tylko go odzyskać, włączamy Deeper Search tylko na chwile do czasu aż nam wykryje partycje systemową, wtedy zakańczamy szukanie i zaznaczamy ze jest to partycja bootowalna i zapisujemy takie tablice partycji - jednak inne partycję mogą wtedy zniknąć, lub po prostu nie zostaną przywrócone, stosować jak chce się tylko włączyć system i spod niego odzyskać dane. 

13 Odzyskiwanie danych - kto ukradł moje pliki?
PC Inspector File Recovery Zgodność: Xp/Vista Obsługa RAID: TAK Opis: Bardzo dobry program a co najważniejsze - darmowy i z przejrzystym interfejsem. DOWNLOAD Wybieramy dysk logiczny który nas obchodzi i z którego chcemy odzyskać usunięte pliki: Ściągamy i odpalamy program, wybieramy język Mamy do wyboru 3 opcję: 1) Odzyskiwanie usuniętych plików 2) Znajdowanie utraconych plików (spowodowanych np. szybkim formatem, wysypaniem się systemu itp.) 3) Znajdowanie utraconych "napędów" (jeśli napęd "zgubił" przynależną mi literę, albo gdy dysk nie niedostępny) Wybieramy opcję która nas interesuje klikając na obrazek z boku, wpierw omówmy opcję 1:

14 Szybki skan i widzimy pliki, które możemy odzyskać - klikamy prawym klawiszem myszy i na Save to... (należy zapisywać na innych partycjach niż te z których odzyskujemy) W tools mamy opcję znalezienia straconych plików - równoważne z opcją drugą, którą możemy wybrać na początku. Teraz wybieramy trzecią opcję. Zaznaczamy dysk z dostępnych fizycznych dysków czy też z logicznych i dajemy Find Logical Drivers...  Następnie wybieramy sektor skanowania - możemy albo wpisać do którego sektora z którego, albo przesuwać i patrzeć na obszar do skanowania, po czym zielony ptaszek.

15 BENCHMARKI - analiza wyników +rozwiązania podstawowych problemów
Benchmark jest to test wzorcowy sprzętu i oprogramowania. HDD Tune 2.55 lub HDD Tune PRO 3.50 (płatny, wersja Trial 30 dni) Zgodność: Xp/Vista Obsługa RAID: TAK Opis: Świetny program którym można sprawdzić wydajność dysku, przeskanować go w poszukiwaniu błędów. Bardzo łatwy w korzystaniu. HDD TUNE 2.55   lub HDD TUNE PRO 3.50 HDtach 3.0 Zgodność: Xp/Vista(po ustawieniu zgodności z Xp SP2) Obsługa RAID: TAK Opis: Świetny program którym można sprawdzić wydajność dysku. HDtach HDD TUNE Ściągamy i odpalamy program. Żeby sprawdzić wydajność dysku klikamy po prostu start, lub wpierw wybieramy w opcjach jakość skanu i NIC W TYM CZASIE NIE ROBIMY! HD TACH Ściągamy i odpalamy program, pod Vistą trzeba włączyć tryb zgodności z Xp SP2. wybieramy dysk, ustawiamy Long bench (32MB) i dajemy Run Test.

16 Objawy: 1) Ogólne zamulenie komputera 2) Wolne działanie wszystkich programów, w tym uruchamiania się Windowsa 3) Wolne kopiowanie 4) Płaski wykres w teście wydajności (benchmarku) 5) Słaby wynik - np. 1.5 MB/s Przyczyny: 1) Błąd systemu Windows tzw. widzimisię systemu 2) Błędy przy przesyłaniu w trybie UDMA (C7 w smart) - zmiana transferu na wolniejszy - PIO. 3) Wina podłączenia dysku - kabel, wejście SATA. Rozwiązanie: 1) Reset komputera 2) Ustawienie trybu UDMA we właściwościach kontrolera (menedżer urządzeń -> kontrolery dysków -> kanały -> ustawienia zaawansowane): 3) Usunięcie kontrolerów, potem reset systemu 4) zmiana przewodu SATA + zmiana wejścia SATA (komuś to pomogło) 5) Flash biosu płyty głównej (również komuś pomogło)

17 SŁOWNICZEK S.M.A.R.T  S.M.A.R.T. (ang. Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology) - system monitorowania i powiadamiania o błędach działania twardego dysku. Technologia ta została zaimplementowana w dyskach ATA-3, późniejszych ATA, ATAPI, IDE oraz SCSI-3, aby zwiększyć bezpieczeństwo składowanych danych. Dzięki niej dysk potrafi ocenić swój stan i jeśli awaria jest wysoce prawdopodobna zaalarmować system operacyjny i użytkownika komputera. System zapewnia skuteczne ostrzeganie o zbliżającej się awarii w około 30 do 40% przypadków. Każdy dysk twardy posiada opcję S.M.A.R.T. Producenci dysków w celach bezpieczeństwa zaopatrzyli użytkownika w ten właśnie system.  S.M.A.R.T. włączamy w biosie komputera. Teoretycznie powinien być włączony automatycznie. Jeżeli natomiast z jakichś powodów nie mamy go włączonego to dla bezpieczeństwa proponuję włączyć w zakładce SETUP (lub innej w zależności od wersji Biosu) Wyniki testu S.M.A.R.T. odczytujemy między innymi za pomocą programów: Victoria HDtune Speedfan

18 Error rate attribute (ER) - Oznacza parametr częstości pomiaru błędów.
Self-Monitoring Podczas pracy dysku system S.M.A.R.T na bieżąco monitoruje istotne parametry, każdy z nich może przyjąć następujące stany: Pre-failure warranty attribute (PW)- Wskazuje warunek przed awaryjny, może uchronić od straty wielu danych. Online collection attribute (OC) - Oznacza, że wartości są obliczane podczas pracy dysku. Performance attribute (PE) - Oznacza pogorszenie spowodowane zużyciem lub wiekiem dysku. Error rate attribute (ER) - Oznacza parametr częstości pomiaru błędów. Error count attribute (EC) - Oznacza parametr ilości zmierzonych błędów. Self-preserving attribute (SP) - Oznacza parametr który jest automatycznie ustawiany podczas testu S.M.A.R.T.

19 Najczęstsze monitorowane parametry:
1) Raw Read Error Rate - Atrybut ten zależy od ilości błędów odczytu i stanu powierzchni dysku, wskazuje na częstość sprzętowych błędów odczytu, które wystąpiły podczas odczytu danych z powierzchni dysku (talerza). Wartości w przedziale Data wskazują na problem z powierzchnią dysku lub głowicami odczytu/zapisu. Jest to parametr określający błąd krytyczny dysku twardego. Często wywołany jest uszkodzeniem mechanizmu napędowego dysku/głowic (łożysko etc.) lub podzespołów elektronicznych.  UWAGA: Dyski Seagate nie monitorują parametru Raw Read Error Rate, stąd tak wysokie wartości podczas testu S.M.A.R.T. Dla dysku Seagate: Curent - próg wystąpienia błędu Worst - wartość dla modelu dysku Treshold - najgorsza wartość (poziom krytyczny) przy jakiej były problemy odczytu RAW Data - wartość na chwilę obecną Dla dysku Western Digital:

20 2) Throughput Performance - Łączna (ogólna) sprawność dysku
2) Throughput Performance - Łączna (ogólna) sprawność dysku. Jeśli wartość tego atrybutu się obniża jest duża szansa, że zbliżają się problemy z dyskiem. Nie jest to błąd krytyczny. Niestety nie każdy program monitoruję tą wartość.  3) Spin Up Time - Średni czas na rozkręcenie (rozpędzania) zależy (od 0 obr/min do pełnej prędkości). Wartość RAW tego atrybutu wyraża czas w sekundach lub milisekundach. Zależnie od modelu dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale wysokie czasy rozpędzania talerzy świadczą o pojawiających sie problemach z układami mechanicznymi dysku. 4) Start/Stop Count - Wartość RAW tego atrybutu określa liczbę czyli start/stop dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale w połączeniu z parametrem 09 Power-On Time Count i 10 Spin Retry Count daje obraz o sposobie użytkowania dysku. Czas startu dysku powinien być zbliżony do ilości prób rozpędzania talerzy. Zbyt duże różnice pomiędzy tymi parametrami świadczą o problemie z zasilaniem dysku, który uruchamia sie poprawnie, ale nie rozpędza talerzy. Nie tylko jest to wina zasilania.  5) Reallocated Sectors Count - Ilość realokowanych sektorów (określanych również jako: "bady", "bad sectors"). W momencie gdy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako realokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszar rezerwowy). Proces ten jest również określany mianem remapowania a realokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni - jest to błąd krytyczny, świadczy o powstaniu logicznych lub fizycznych "badów". Odczytując tą wartość możemy stwierdzić czy posiadamy na dysku "bad sectory". 6) Read Channel Margin - Rezerwa kanału podczas odczytu danych. Funkcja tego atrybutu nie jest objęta specyfikacją. Nie informuje o błędzie krytycznym.

21 7) Seek Error Rate - Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych
7) Seek Error Rate - Częstość błędów wyszukiwania głowic magnetycznych. W razie uszkodzenia mechanicznego systemu pozycjonowania, uszkodzenia serwa albo termicznej rozszerzalności dysku, ilość błędów wyszukiwania wzrasta.  Więcej błędów wyszukiwania oznacza pogarszanie się stanu powierzchni dysku i podsystemu mechanicznego dysku. Nie jest to błąd krytyczny, ale warto go monitorować. 8) Seek Time Performance - przeciętna wydajność operacji wyszukiwania głowic magnetycznych. Jeśli wartość atrybutu maleje, jest to oznaka problemów z podsystemem mechanicznym dysku. 9) Power-On Time - Ilość godzin w stanie zasilania. Wartość RAW atrybutu odpowiada łącznej ilości godzin (lub minut, sekund, w zależności od producenta) przepracowanych przez dysk. Zmniejszenie się tej wartości do poziomu krytycznego (threshold) wskazuje na zmniejszenie się parametru MTBF (średni czas między awariami). Niemniej, w rzeczywistości, nawet jeśli MTBF zmaleje do zera, nie oznacza to że zasoby MTBF całkowicie się wyczerpały i dysk przestanie działać. A) Spin Retry Count - Ilość ponowień prób rozpędzenia zależy. Atrybut ten przechowuje łączną ilość prób uruchomienia zależy przed osiągnięciem pełnej szybkości obrotowej (pod warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku. B) Recalibration Retries- Atrybut ten wskazuje liczbę żądań rekalibracji (po warunkiem, że pierwsza próba nie powiodła się). Spadek tego atrybutu jest oznaką problemów z podsystemem mechanicznym dysku. C) Device Power Cycle Count- Atrybut ten określa łączną ilość pełnych cykli zasilania dysku. D) Soft Read Error Rate - Jest to ilość programowych błędów odczytu występujących podczas odczytu danych z powierzchni dysku.

22 E) G-Sense Error Rate - częstotliwość występowania błędów spowodowanych wstrząsem. Atrybut ten przechowuje wskazania czujnika przeciążeń i podaje łączną ilość błędów występujących jako rezultat wewnętrznych przeciążeń (upuszczenia dysku, niewłaściwej instalacji, itp.). F) Power Cycle Count - Atrybut ten określa ile razy dysk był wyłączany. Właściwie to określa ilość naprawionych cykli włączania dysku. W połączeniu z parametrem 04 Start/Stop Count informuje o problemie z zasilaniem dysku. G) Load/Unload Cycle Count - Ilość cykli parkowania/wyparkowania ze strefy parkowania (Landing Zone). C2) Temperature - Temperatura dysku twardego. Wartość RAW tego atrybutu podaje wskazania wbudowanego czujnika ciepła (w stopniach Celsjusza). Często zdarza się ,że czujnik temperatury jest uszkodzony więc wartość ta jest bardzo duża lub w ogóle nie monitorowana. C4) Reallocation Event Count - Ilość operacji remapowania (przenoszenia danych z uszkodzonego sektora do specjalnego zarezerwowanego obszaru - obszaru rezerwowego). Wartość RAW tego atrybutu określa łączną ilość prób transferu danych z realokowanego sektora do obszaru rezerwowego. Liczone są zarówno próby udane jak i nieudane. Jest to nie wątpliwie jeden z ważniejszych parametrów, dzięki któremu możemy usunąć poprzez remap/zerowanie kolejne (będące w drodze) bad sectory. C5) Current Pending Sector Count - Parametr ten określa liczbę sektorów niestabilnych (oczekujących na remapowanie). Dysk podczas próby odczytu/zapisu odznaczył te sektory jako niestabilne. Będą one oczekiwać na remap powierzchni talerz. Jeżeli tego nie zrobimy wówczas dysk przeniesie je do obszaru Reallocated Sectors Count, a tym samym powstaną nowe bad sectory. Jest to błąd jak najbardziej krytyczny i warto go monitorować.

23 C6) Off-line Uncorrectable Sector Count - Ilość niekorygowanych błędów
C6) Off-line Uncorrectable Sector Count - Ilość niekorygowanych błędów. Wartość RAW tego atrybutu wskazuje łączną ilość niekorygowanych błędów podczas odczytu/zapisu sektora. Wzrost wartości tego atrybutu wskazuje na ewidentne defekty powierzchni dysku i/lub problemy z podsystemem mechanicznym dysku. Jest to błąd krytyczny, świadczy o poważnym uszkodzeniu tablicy talerza lub nadchodzącym uszkodzeniu mechanizmu dysku. C7) UltraDMA CRC Error Count - Łączna ilość błędów CRC w trybie UltraDMA. Wartość RAW atrybutu wskazuje ilość błędów wykrytych przez CRC (CRC Interfejsu) podczas przesyłania danych w trybie UltraDMA. Wysokie wartości świadczą o uszkodzeniu podzespołów elektronicznych dysku. Jednocześnie parametr ten informuje nas o tym, że dysk ma problemy w komunikacji z kontrolerem (dysk <-> płyta <- dysk). Najczęstszą przyczyną pojawiania sie tego błędu jest: uszkodzona wstęga (taśma), fiksujący zasilacz, uszkodzona elektronika dysku, uszkodzona elektronika płyty głównej. C8) Write Error Rate (Multi Zone Error Rate) - Częstość błędów zapisu. Atrybut ten wskazuje na łączną ilość błędów zapisu podczas zapisywania sektora. Im wyższa wartość RAW, tym gorszy stan powierzchni dysku i/lub mechanicznego podsystemu. W połączeniu z parametrem Raw Read Error Rate informuje nas o stanie talerzy, a właściwie zapisu na ich powierzchni. Wartość 0 (zero) oznacza iż dysk jest sprawny i nie wykazuje tych błędów. Inne wartość świadczą o problemie zapisu/odczytu z powierzchni talerza. Monitorujmy tą wartość. Jest to błąd krytyczny. Często duże wartość w polu Data zmniejszają szanse na poprawne działanie dysku, który z czasem pewnie ulegnie uszkodzeniu. Warto pamiętać o zabezpieczeniu danych z takiego dysku.

24 Inne parametry jakie monitoruje S.M.A.R.T:
Disk Shift - Przesunięcie dysków od osi. Wartość RAW pokazuje jak bardzo dysk został przesunięty. Jednostka miary jest nieznana.  UWAGA: Przesunięcie dysków jest możliwym rezultatem silnego uderzenia lub upadku. Niewątpliwie błąd krytyczny. Loaded Hours -Użycie akuratora głowic magnetycznych spowodowane normalną eksploatacją. Liczy się tylko czas działania akuratora. Load/Unload Retry Count - Użycie akuratora głowic magnetycznych spowodowane licznymi wystąpienia operacji takich jak: odczyt, zapis, pozycjonowanie głowic itp. Liczy się tylko czas gdy głowice były w stanie działania. Load Friction - Użycie akuratora głowic magnetycznych spowodowane tarciem mechanicznych części dysku. Liczy się tylko czas gdy głowice były w stanie działania. Load-in Time - Łączny czas działania akuratora głowic. Atrybut ten wskazuje łączny czas w którym dysk był obciążony (przy założeniu, że głowice były w stanie działania, poza obszarem parkowania). Torque Amplification Count - Ilość prób rozkręcenia zależy dysku. GMR Head Amplitude - Amplituda drgań głowic (GMR-head) w czasie pracy. Head Flying Hours - Czas w jakim głowica jest pozycjonowana. Read Error Retry Rate - częstotliwość występowania błędów podczas odczytu.

25 Jak stworzyć boot'owalny pendrive:
Proces polega tak naprawdę na wgraniu dosa na pendrive. Jest to proces bardzo prosty, wystarczy 5 minut, by móc stworzyć takiego pendrive. Przydaje się on do flashowania biosu, uruchamiania programów które działają tylko pod dosem. Przy potrzebie stworzenia bootowalnego pendrive z memtestem86+ : DOWNLOAD Na początku ściągamy te dwa pliki: HP USB Disk Storage Format Tool - v2.1.8 Windows 98 System Files

26 Kiedy już mamy te dwa pliki, rozpakowujemy Windows 98 System Files do jakiegoś katalogu. Również instalujemy HP USB Disk Storage Format Tool. Kiedy już to zrobimy, to podłączamy naszego pendrive i robimy kopię wszystkich plików (podczas procesu będzie wymagany format, dlatego robimy kopię plików). Włączamy HP USB Disk Storage Format Tool i z listy napędów wybieramy naszego pendrive: Format plików ustawiamy na FAT. Nadajemy etykietę (opcjonalnie). Następnie zaznaczamy Quick Format oraz Creat a DOS startup Disk i wybieramy lokalizację katalogu z rozpakowanym win98boot.zip.

27 Po zakończeniu powinniśmy mieć na pendrivie te trzy pliki:
Wciskamy start, potem "TAK" i... tyle. UWAGA po wciśnięciu TAK tracimy wszystkie dane z pendrive!  Po zakończeniu powinniśmy mieć na pendrivie te trzy pliki: Teraz już możemy ponownie wszystkie pliki wgrać na pendrive. Nie usuwać COMMAND.COM, IO.SYS, MSDOS.SYS - które będą widoczne tylko wtedy kiedy włączymy opcje pokazywania ukrytych plików w systemie (Ukryj chronione pliku systemu operacyjnego - odznaczamy) Teraz już tylko wystarczy w biosie ustawić żeby komputer boot'ował się z pendrive

28 PAWEŁ GIBAS II CM


Pobierz ppt "Uszkodzenie dysku twardego – diagnoza i procedura napraw."

Podobne prezentacje


Reklamy Google