Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komunikacja jest to proces przekazywania informacji pomiędzy jej uczestnikami.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komunikacja jest to proces przekazywania informacji pomiędzy jej uczestnikami."— Zapis prezentacji:

1 Komunikacja jest to proces przekazywania informacji pomiędzy jej uczestnikami

2

3  Kilka tysięcy lat p.ne., komunikacji służyły malowidła naskalne oraz dym z ogniska  Ok.3500r.p.n.e. – wynalezienie pisma w znacznym stopniu ułatwiło porozumiewanie się między ludźmi. W połączeniu z technologią wytwarzania coraz to praktyczniejszych materiałów piśmienniczych – od tabliczek glinianych poprzez papirusowe zwoje po papier, pismo umożliwiło także przysyłanie wiadomości na dalsze odległości. Specjaliści od szybkiego i pewnego dostarczania fizycznych wiadomości – kurierzy – z pewnością pojawili się wkrótce po wynalezieniu pisma.  Poczta podróżowała różnymi sposobami. Za kurierów służyły gołębie i ludzie podróżujący pieszo lub konno. i

4  W czasach średniowiecza jedyną formą przekazania wiadomości osobom oddalonym w przestrzeni były listy. Umiejętność czytania i pisania posiadali tylko władcy i osoby duchowne. Za ich pośrednictwem formułowano pisma i wysyłano poprzez posłańca.

5  1838r. – wynaleziono telegraf; powstała możliwość szybkiej komunikacji na dłuższe odległości. Pierwszy telegraf został zastosowany w Anglii miał niską przepustowość danych. W niektórych regionach świata telegraf stosowany jest do dnia dzisiejszego.  Nastąpił rozwój gazet, które przekazywały czytelnikom informacje o wydarzeniach z przed kilkunastu godzin.  1848r. – powstał pierwszy telefon oraz oraz jego pierwszy komercyjny system. Pod koniec XIXw. powstały pierwsze bezprzewodowe telefony. W latach 50XXw. aparaty telefoniczne były wykorzystywane przez wojsko i policję w USA i Szwecji. W latach 90XXw. stały się przedmiotem codziennego użytku  1896r.- autorem teorii, która doprowadziła do wynalezienia radia, był fizyk James Maxwell, który napisał pracę o falach elektromagnetycznych. W latach 1886-1888 Heinrich Hertz prowadził na ten temat eksperymenty. Pierwsza transmisja radiowa miała miejsce w 1906. Guglielmo MarReginald Fessenden dokonał wtedy transmisji kolędy,,Cicha Noc’’. W 1920r. Miała miejsce pierwsza transmisja wiadomości, a w 1922r. zaczęły odbywać się pierwsze transmisje o charakterze rozrywkowym. W latach 60. powstały pierwsze przenośniki radiowe, a od początku lat 90. komputery są w stanie odbierać i przetwarzać fale radiowe.  1897r. – wynaleziono pierwsze komputery. Były dosyć ograniczone, dana maszyna wykonywała te operacje, do których została zaprogramowana od podstaw. W 1941r. Konrad Zuse zbudował pierwszy komputer ‘kompletny’ w interpretacji Teorematu Turinga, czyli taki, który może wykonywać każde zaprogramowane mu zadanie. Od tej pory komputer umożliwiał coraz łatwiejszy dostęp do informacji, przyczynił się również do zwiększenia tempa postępu technicznego. Znaczenie komputerów dla komunikacji gwałtownie wzrosło w drugiej połowie dwudziestego wieku, wraz z rozwojem sieci komputerowych.

6  1927r. – wynaleziono telewizję. Pierwsza transmisja miała miejsce w Nowym Yorku, a pierwsza transmisja rozrywkowa w Wielkiej Brytanii w 1933r. W 1957r. była pierwsza międzykontynentalna transmisja na żywo. Wtedy zaczęto przekształcać czarno-białą telewizję w kolorową. Od lat 90. komputery osobiste są w stanie odtwarzać dźwięki oraz ruchome obrazy i transmitować je, wykorzystując sieć Internet.  1969r. – wynaleziono sieć internetową. W latach 60. pojawiła się sieć ARPANET w USA. Pierwsze połączenie pomiędzy komputerami w sieci ARPANET nastąpiło 21 listopada 1969. Od 1978 wszystkie komputery wyposażone w modemy mogły przesyłać między sobą dane przez linie telefoniczne. Internet w połączeniu z funkcjonalnością komputera to rewolucja w historii komunkiacji. W połączeniu z Internetem i peryferiami komputerowymi, takimi jak drukarka, skaner, słuchawki i mikrofon, a także z rozwijanymi technologiami, takimi jak elektroniczny papier, komputer wkrótce może połączyć w sobie wszystkie zalety poprzednich sposobów komunikacji. Już dziś komputer internetowy przejął większość usług udostępnianych w poprzednich dekadach przez fax i videotext, praktycznie całkowicie wchłaniając dawne sieci, takie jak BBS. Internet to bardzo szybki sposób dostępu do informacji. Niektóre z nich istnieją tylko w sieci, np. Wikipedia, największa dziś encyklopedia, nie ma swojej ‘rzeczywistej’ wersji, istnieje tylko w przestrzeni elektronicznej. Dzięki możliwości kopiowania, internet to najbezpieczniejsze archiwum, w którym raz wprowadzonej i powielonej w kilku miejscach informacji nie grozi niebezpieczeństwo zniszczenia czy zwykłej degradacji w czasie. Być może jednak największym osiągnięciem Internetu było umożliwienie nieograniczonej – liczbowo i przestrzennie – grupie ludzi natychmiastową komunikację. W 18 krajach na świecie, ponad 50% ludzi ma dostęp do internetu. Liczba użytkowników stale rośne.

7  http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy- do-Internetu-744 http://histmag.org/Komunikacja-od-mowy- do-Internetu-744  http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikacja http://pl.wikipedia.org/wiki/Komunikacja Prezentację przygotowała Patrycja Nasiadka


Pobierz ppt "Komunikacja jest to proces przekazywania informacji pomiędzy jej uczestnikami."

Podobne prezentacje


Reklamy Google