Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Broń biologiczna.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Broń biologiczna."— Zapis prezentacji:

1 Broń biologiczna

2 Broń biologiczna (broń B, broń bakteriologiczna) – broń masowego rażenia, w skład której wchodzą różne drobnoustroje chorobotwórcze (wirusy, bakterie, riketsje, pierwotniaki) oraz ich toksyny wywołujące epidemie chorób wśród ludzi, zwierząt i roślin.

3 Historia Broń biologiczna była używana już w starożytności. Typowym przykładem z tego okresu będzie polityka Aleksandra Macedońskiego, który porzucał w czasie wycofywania się z pól bitewnych zwłoki koni i żołnierzy zmarłych na choroby zakaźne. Okres największego rozwoju broni biologicznej przypada na II wojnę światową oraz czasy powojenne.

4 Cechy broni B duża skuteczność słaba wykrywalność w początkowym etapie
stosunkowo niewielkie koszty produkcji krótki okres inkubacji (czas od momentu zakażenia do wystąpienia objawów chorobowych) jej produkcję i przechowywanie można łatwo zataić ma szerokie spektrum zastosowania

5 Najgroźniejsze środki
broni biologicznej wirusowe riketsjowe wirus Ebola dur brzuszny bakteryjne grzybicze cholera mykotoksyny dżuma wąglik

6 Sposoby rozprzestrzeniania

7 Rozpoznawanie Oznakami broni biologicznej są „głuche” odgłosy wybuchów bomb, obecności w miejscach wybuchu kropel cieczy i dużych odłamków pocisków, a także zwiększenie liczby gryzoni, insektów, kleszczy lub organizmów wcześniej nie spotykanych na danym terenie; pojawienie się dymu, mgły, kurzu po przelocie samolotu.

8 Rejon porażenia Rejon porażenia bronią biologiczną (RPBB) – to obszar bezpośrednio zarażony biologicznymi środkami rażenia, łącznie z przylegającymi do niego terenami, na których możliwe jest biologiczne zakażenie.

9 Ochrona Przed zakażeniem chronią indywidualne i zbiorowe środki ochrony przed skażeniami. Bardzo ważne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny osobistej i otoczenia. Po ataku należy zdezynfekować ubranie, obuwie i inne rzeczy. Rany i zadrapania zabezpiecza się przed drobnoustrojami. Nie wolno jeść, pić ani palić papierosów. Wodę można pić tylko po trzydziestominutowym jej gotowaniu.

10

11 Przykłady użycia Wojna secesyjna dzienniki generała Shermana zawierają notatkę o tym, że Konfederaci zatruwali wodę wrzucając do niej ciała zdechłych zwierząt I Wojna światowa, rok zatrucie studni przez Niemców w Galicji 1917 r. - zarażanie francuskich koni nosacizną Ameryka Północna w latach użyła broni biologicznej w Korei

12 Przykłady bioterroryzmu
2001 r. – nieznany osobnik rozsyłał z New Jersey pocztę skażoną przetrwalnikami wąglika 1970 r. - rewolucyjny ruch Weather Undeground planuje uzyskać czynniki biologiczne i zakazić nimi wodę

13


Pobierz ppt "Broń biologiczna."

Podobne prezentacje


Reklamy Google