Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Życie i działalność. Jakub Wejher herbu Skarzyna, urodził się w 1609 r., zm. 20 lutego 1657 r. Założyciel kaszubskiego grodu - Wejherowa.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Życie i działalność. Jakub Wejher herbu Skarzyna, urodził się w 1609 r., zm. 20 lutego 1657 r. Założyciel kaszubskiego grodu - Wejherowa."— Zapis prezentacji:

1 Życie i działalność

2 Jakub Wejher herbu Skarzyna, urodził się w 1609 r., zm. 20 lutego 1657 r. Założyciel kaszubskiego grodu - Wejherowa.

3 Niektóre tytuły i stanowiska Jakuba Wejhera hrabia świętego cesarstwa rzymskiego, wojewoda malborski, starosta dzierzgoński, człuchowski, bytowski, dziedziczny pan Rzucewa, senator Królestwa Polski i Ziem Pruskich,

4 Żonaty dwukrotnie z Anną Elżbietą Schaffgotsch oraz po jej śmierci z Joanną Katarzyną z Radziwiłłów. Miał dwie córki z pierwszego i jedną córkę z drugiego małżeństwa

5 Skończył szkołę jezuitów w Braniewie, studiował na uniwersytecie w Bolonii. Służył w armii Ligii Katolickiej w wielu krajach, w tym na Malcie, stąd może pochodzi krzyż maltański w herbie Wejherowa.

6 To biały krzyż rycerzy maltańskich na błękitnym polu otoczony wieńcem z liści wawrzynu, w środku zawierający czerwoną różę.

7 Po powrocie do kraju od 1632 r. służył w wojsku króla Władysława IV w stopniu pułkownika i uczestniczył w ważniejszych kampaniach wojennych m.in. w wojnie polsko- szwedzkiej.

8 Herb Skarzyna

9 Jakub Wejher założył Wejherowo w 1643 roku. Prawa miejskie miasto uzyskało w 1650 roku. Początkowo nazywane też było Wejherowską Wolą i Nowym Miastem. Po 1676 roku było własnością różnych rodzin magnackich - należało nawet do Sobieskich.

10

11 Jakub Wejher założył również Kalwarię Wejherowską, która była czwartą z kolei kalwarią powstałą w XVII w. Liczy ona 26 kaplic rozsianych na wejherowskich wzgórzach, choć nie tylko tam.

12

13

14 Brama Jerozolimska, zwana także Bramą Wschodnią lub Bramą Wód. Ufundowana przez Jakuba Wejhera

15 Kalwaria Wejherowska Kościół Trzech Krzyży ufundowany w latach 1652-1654. Świadkiem uroczystego wstawienia krzyży w kościele był Jakub Wejher.

16 Kalwaria Wejherowska Kaplica Piłata ufundowana przez Jakuba Wejhera przed 1654 r.

17 Kalwaria Wejherowska Kaplica Spotkania z Matką ufundowana przez pierwszą żonę Wejhera, Annę; jedna z najpiękniejszych Kaplic.

18 Jakub Wejher zmarł 20 lutego 1657 r., mając zaledwie 47 lat. Jego pogrzeb odbył się w Gdańsku. Dziś spoczywa w podziemnej krypcie kościoła klasztornego ojców franciszkanów pw. św. Anny w Wejherowie wraz ze swoimi obiema żonami oraz córkami.

19


Pobierz ppt "Życie i działalność. Jakub Wejher herbu Skarzyna, urodził się w 1609 r., zm. 20 lutego 1657 r. Założyciel kaszubskiego grodu - Wejherowa."

Podobne prezentacje


Reklamy Google