Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Komedia. Komedia Komedia na przestrzeni lat Komedia znana była już w starożytnym teatrze. Następnie, w średniowieczu oglądano występy błaznów na jarmarkach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Komedia. Komedia Komedia na przestrzeni lat Komedia znana była już w starożytnym teatrze. Następnie, w średniowieczu oglądano występy błaznów na jarmarkach."— Zapis prezentacji:

1

2 Komedia

3 Komedia na przestrzeni lat
Komedia znana była już w starożytnym teatrze. Następnie, w średniowieczu oglądano występy błaznów na jarmarkach. Z Włoch wywodzi się commedia dell’arte, w której najważniejszą rolę pełni improwizacja na scenie. Z Francji pochodzi jeden z najwybitniejszych komediopisarzy- Molier, który w swoich dziełach wykpiwał próżność, skąpstwo i głupotę. W Polsce natomiast sławę zyskał Aleksander hrabia Fredry i po dziś dzień śmiejemy się z charakterów przez niego wykreowanych.

4 Komedia ma za zadanie śmieszyć widzów
Komedia ma za zadanie śmieszyć widzów. W tym celu wykorzystywano w pierwszych filmowych komediach takie sytuacje jak: bijatyki na torty, gonitwy po mieście, niezamierzone kąpiele wodne itp. Historie oparte na nieporozumieniu, zatargu bądź przypadkowym konflikcie zwano komediami slapstickowymi lub po prostu burleskami.

5 Komedie sytuacyjne Widz oglądając ten rodzaj komedii zawsze dostrzega niebezpieczeństwo czyhające na bohatera filmu, np. leżącą na chodniku skórkę od banana.

6 Komicy Najsłynniejsi komicy lat 20-tych, 30-tych, 40-tych XXw. to m.in.: Buster Keaton o nieruchomej twarzy i giętkim jak guma ciele, Harold Lloyd, elegancik w okularach, Laurel i Hardy (w Polsce znani jako Filip i Flap), czyli płaczliwy chudzielec i pocieszny grubas oraz nieporadny i dobroduszny Charlie Chaplin.

7 Komicy śmieszyli zarówno wyglądem, jak i kontrastującymi z nim cechami charakteru. Komizm postaci często przekazywał prawdy o ludzkim losie i charakterze, o czym przekonują zakompleksiony Woody Allen czy wybuchowy Louis de Funes.

8 Komedia często przekracza granice prawdopodobieństwa
Początkowo gromadziła ona na ekranach mnóstwo dziwacznych ludzi- chudzielców, grubasów, głuptasów i innych. Następnie wkroczono na obszar nieprawdopodobieństwa, gdzie nie znajdziemy sensu i logiki. Zapoczątkowali to bracia Marx oraz czwórka amerykańskich komików w latach trzydziestych.

9 Od tamtej pory w komedii zaczęły pojawiać się nieprawdopodobne sytuacje i zbiegi okoliczności. Bohaterowie filmów mieli specyficzną grę aktorską z elementami karykatury. W ten sposób komedia stała się prosta w treści i w wyrazie oraz bardzo zabawna. Tak powstał nowy rodzaj komedii filmowej- farsa, a za jej mistrza po dziś dzień uważa się francuskiego komika Louisa de Funesa.

10 Dziękujemy za uwagę! Wykonali: Magda Dąbrowska 3a Natalka Włodarska 3a
Rafał Łazarski 3a Filip Grudziński 3a Konrad Barszczewski 3a


Pobierz ppt "Komedia. Komedia Komedia na przestrzeni lat Komedia znana była już w starożytnym teatrze. Następnie, w średniowieczu oglądano występy błaznów na jarmarkach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google