Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nanotechnologia - kropki, druty kwantowe, nanocząsteczki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nanotechnologia - kropki, druty kwantowe, nanocząsteczki."— Zapis prezentacji:

1 Nanotechnologia - kropki, druty kwantowe, nanocząsteczki.
Kacper Siczek Katarzyna Opioła

2 Nanotechnologia Jest to ogólna nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek.

3 Nanometr czyli miliardowa część metra, co równe jest w przybliżeniu stutysięcznej części średnicy ludzkiego włosa lub też dziesięciokrotnej średnicy atomu wodoru.

4 Nanometr

5 Nanocząsteczki Nanocząsteczki są to bardzo małe cząstki materii - wielkości do stu nanometrów. Składają się z atomów, które pod wpływem specjalnie stworzonych warunków, jak wysokie ciśnienie lub temperatura, zostały związane w inny sposób, niż łączą się w naturalny sposób.

6 Zastosowanie

7 Druty i kropki kwantowe
Świat, w którym żyjemy jest trójwymiarowy, opisany trzema niezależnymi współrzędnymi przestrzennymi (X - długość, Y - szerokość, Z lub H - wysokość). Jednak istnieją hipotezy, że może być ich zarówno więcej jak i mniej. Jest możliwe zbudowanie światów o wymiarowości mniejszej niż 3, w których będą żyły elektrony. Owe mikroświaty to właśnie tytułowe druty i kropki kwantowe.

8 Druty kwanotwe Drut kwantowy - jednowymiarowa struktura, w której ruch elektronów jest ograniczony w kierunkach poprzecznych, i pozbawiony ograniczeń w kierunku podłużnym.

9 Proces wytwarzania nanodrutów
Schemat procesu VLS

10 Zastosowanie Z nanodrutów, do których podłącza się źródło zasilania, można wytwarzać np. czujniki kwasowości i inne detektory. Dzięki nanodrutom w przyszłości będzie można również budować tanie i efektywne detektory do walki z zagrożeniami terrorystycznymi lub identyfikujące bakterie i wirusy.

11 Kropki kwantowe Kropka kwantowa – zerowymiarowa struktura, w których ruch elektronów jest ograniczony we wszystkich trzech kierunkach. W każdym z tych kierunków energia elektronu jest skwantowana.

12 Proces wytwarzanie kropki kwantowej

13 Zastosowanie produkcja nowych giętkich ekranów, znakowanie komórek,
dostarczanie i monitorowanie uwalniania leków, obrazowanie in vivo, budowa laserów.

14 Niebezpieczeństwo związane z nanotechnologią
Obecnie wydaje się, że największe ryzyko polega na braku jej kontroli. Brak zarówno środków technicznych do monitorowania (np. środowiska naturalnego, co do obecności i oddziaływania nanocząstek i nanomateriałów) oraz przepisów na szczeblach zarówno lokalnych jak i międzynarodowych regulujących tę kontrolę.

15 Dziękujemy za uwagę !


Pobierz ppt "Nanotechnologia - kropki, druty kwantowe, nanocząsteczki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google