Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Palenie zabija ! Nie daj się wciągnąć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Palenie zabija ! Nie daj się wciągnąć."— Zapis prezentacji:

1 Palenie zabija ! Nie daj się wciągnąć

2 Nikotyna substancją uzależniającą
Nikotyna to substancja psychoaktywna. Oznacza to, że ma ona zdolność oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy i odpowiada za wystąpienie uzależnienia fizycznego. W wyniku palenia tytoniu receptory nikotynowe są regularnie drażnione, a osoba paląca przyzwyczaja się do efektów działania tej używki. Po pewnym czasie odczuwa ona satysfakcjonujący poziom pobudzenia i koncentracji jedynie wtedy, gdy dostarczy sobie kolejną dawkę nikotyny, sięgając po następnego papierosa. Co ważne, mechanizm uzależnienia nie sprawia, że osoba paląca łatwiej się koncentruje na wykonywanych zadaniach, czy jest bardziej zmobilizowana do działania. Aby odczuć poziom pobudzenia i koncentracji porównywalny z niepalącymi, musi regularnie przyjmować kolejne dawki nikotyny.  Istotne jest to, że z punktu widzenia oddziaływania nikotyny nie ma ona właściwości uspokajających, a – przeciwnie – jest substancją pobudzającą!

3 Aspekty medyczne uzależnienia od nikotyny
Zespół uzależnienia od nikotyny (tytoniu) to choroba. Podobnie jak inne uzależnienia ma ona charakter przewlekły i nawracający. To oznacza, że raz wykształcona zależność od nikotyny związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu nerwowego, czego efektem jest występowanie zespołu abstynencyjnego w sytuacji zaprzestania palenia i dużego ryzyka powrotu do palenia, nawet wiele lat po jego zaprzestaniu. Warto przy tym zaznaczyć, że także bierny kontakt z dymem tytoniowym (tzw. bierne palenie) wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zarówno zachorowalności na choroby układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, jak i nowotwory złośliwe.

4 Dlaczego papieros uzależnia ?
W dużym uproszczeniu, substancja uzależniająca znajdująca się w papierosach, stymuluje tkankę nerwową do wydzielania hormonu tkankowego – dopaminy. Substancja ta należy do grupy endorfin, czyli popularnych „hormonów szczęścia”. Jej działanie powoduje wprowadzenie organizmu w stan relaksu, zadowolenia oraz przyjemności fizycznej. Palenie papierosów kojarzy się więc nałogowcowi z samymi pozytywnymi odczuciami, które mają swoje biologiczne podłoże.

5 Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe
Dlaczego palenie papierosów jest szkodliwe ? Osoba paląca oprócz nikotyny dostarcza do swojego organizmu ok związków chemicznych w tym 40 to substancje rakotwórcze

6 Społeczny koszt palenia
Palenie papierosów wywołując( chorobę nowotworową ) zabija co roku w Unii Europejskiej około miliona osób. Na całym świecie z tego samego powodu, według przybliżonych szacunków, umiera około 4 miliony ludzi rocznie.

7 Skutki palenia papierosów
Nikotyna zawarta w dymie tytoniowym: Źle wpływa na pracę mózgu Uszkadza smak i węch Wywołuje zmiany chorobowe w płucach Niszczy wątrobę Uszkadza naczynia krwionośne Może doprowadzić do zawału serca Przyczynia się do powstania wrzodów żołądka

8 Jak wyglądają płuca: Osoby niepalącej Palacza

9 Nie pal ! Nie pal, to niezdrowo, Bo będziesz robił to nałogowo !
Papieros kosztuje i ciało rujnuje. Brzydką masz skórę i w płucach dziurę. Tytoń osłabia paznokcie i zęby Życie odbiera jak złodziej podstępny . Włosy szarzeją i pachną nieładnie. Wszystkie zalety papieros Ci kradnie! Nie próbuj więc palić, koleżko miły , A będziesz zdrowy i bardzo szczęśliwy! Karina Łyżwińska

10 zapamiętaj

11 Tyle możesz zaoszczędzić !
Tunezja ? Egipt ? Grecja ? To nie tylko marzenie lecz rzeczywistość po prostu rzuć palenie !!! Tyle możesz zaoszczędzić !

12 Jak można się postarzeć paląc papierosy.

13 Wygląd osoby niepalącej papierosów
Zdrowo ,młodo wyglądająca cera Białe zęby Olśniewający uśmiech Dłonie o gładkiej skórze Palce bez żółtych plam Ubrania pachnące perfumami, a nie dymem Błyszczące , zdrowe włosy

14 Rzuć Palenie !!! Papieros nie da Ci przyjemności, ale przyniesie mdłości, więc nie pal człowieku jeśli pragniesz Świeżego oddechu.

15 opracowanie Wiktoria polak kl. V


Pobierz ppt "Palenie zabija ! Nie daj się wciągnąć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google