Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zaćmienie Słońca.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zaćmienie Słońca."— Zapis prezentacji:

1 Zaćmienie Słońca

2 Czym jest zaćmienie Słońca?
Zaćmienie Słońca jest to zjawisko rzadkie, polegające na przysłonięciu Słońca przez naszego naturalnego satelitę, czyli Księżyc.

3 Dlaczego jest takim rzadkim zjawiskiem?
Samo zaćmienie Słońca występuje dość często, lecz z uwagi na oś Ziemi, orbitę Księżyca oraz pozycję Słońca na niebie, które nie zawsze są w jednej linii, nie zawsze możemy je podziwiać.

4 Jakie są rodzaje zaćmień?
Całkowite Częściowe Obrączkowe Hybrydowe

5 Wybrane zaćmienia Słońca w Polsce
Podczas swojej podróży na Litwę zaćmienie Słońca miał okazję zaobserwować król Polski, Władysław Jagiełło. Tak pisał o tym wydarzeniu kronikarz Jan Długosz: „W piątek po Oktawie Bożego Ciała, o trzeciej godzinie, w godzinie pacierzy Tercją zwanych, wielkie zaćmienie Słońca się objawiło, które jako zjawisko niespodziewane i nieznane Króla Władysława i wszystkich, którzy z nim jechali, wpierw w wielkie zdumienie, a potem w bojaźń zabobonną wprawiło. Tak bowiem było wielkie, że ptaki nagłą ciemnością przestraszone na ziemi osiadły, a gwiazdy świeciły jak w nocy; tenże Król Władysław z powodu ciemności zmuszony był się zatrzymać i nie wcześniej mógł ruszyć naprzód, aż zaćmienie Słońca nie minęło”

6 Wybrane zaćmienia Słońca w Polsce
Ostatnie zaćmienie całkowite widoczne w Polsce można było zobaczyć 30 czerwca 1954 na samej granicy z ZSRR (m.in. Suwałki). Tegoroczne częściowe zaćmienie Słońca, które tu przedstawimy, miało miejsce 20 marca (2015). Następne zaćmienie częściowe będzie widoczne w naszym kraju 10 czerwca 2021, zaś całkowite dopiero 7 października 2135.

7 Zaćmienie 2015 W tym roku doszło do zaćmienia Słońca dnia 20 marca. Jako całkowite widoczne było ono na terenach Islandii i Grenlandii oraz na Oceanie Atlantyckim. W Polsce mogliśmy zaobserwować jedynie zaćmienie częściowe. Księżyc przysłonił tarczę Słońca w od ok. 60% na południu do ok. 85% na północy kraju.

8 Nasze zdjęcia z zaćmienia Słońca
Poniżej przedstawiamy wykonane przez nas fotografie z tego niecodziennego zjawiska. fot. Wiktor Szymaniak metoda projekcji okularowej - teleskop soczewkowy (zdj. robione telefonem kom.)

9 fot. Wiktor Szymaniak metoda projekcji okularowej - teleskop soczewkowy (zdj. robione telefonem kom.)

10 fot. Marta Lewandowska teleskop: Meade LT-6 filtr: folia Baadera (zdj. robione telefonem kom.)

11 fot. Marta Lewandowska teleskop Newtona 8” na montażu Dobsona filtr: folia Baadera (zdj. robione telefonem kom.)

12 fot. Jan Stachowiak teleskop: Meade LT-6 filtr: folia Baadera (zdj. robione telefonem kom.)

13 fot. Jan Stachowiak teleskop: Meade LT-6 filtr: folia Baadera (zdj. robione telefonem kom.)

14 fot. Jan Stachowiak teleskop Meade LT-6 filtr: folia Baadera (zdj. robione telefonem kom.)

15 Wykresy temperatury Za pomocą stacji pogody Oregon WMR200 udało nam się zgromadzić dużą ilość danych przedstawiających temperaturę dzień przed zaćmieniem, w dzień zaćmienia i dzień po zaćmieniu, które przedstawione są w dalszej części prezentacji.

16 Dzień przed zaćmieniem Słońca
opracował Wiktor Szymaniak

17 Dzień zaćmienia Słońca
opracowała Marta Lewandowska

18 Dzień po zaćmieniu Słońca
opracował Jan Stachowiak

19 Powyżej widać spadek temperatury, odpowiadający zaćmieniu, które zaczęło się o godzinie 9:45. Największe przysłonięcie Słońca nastąpiło o 10:50. Zaćmienie zakończyło się o 12:05.

20 Porównanie wykresów temperatury z trzech dni
Średnia temperatura dnia 19 marca: 5,71 °C marca: 5,87 °C 21 marca: 7,65 °C

21 Wniosek Porównując średnią temperaturę z kolejnych dni w godzinach od 9:50 do 12:10 zauważamy, że najniższą średnią temperaturę zanotowaliśmy 20 marca, co było spowodowane zaćmieniem Słońca.

22 Wniosek Temperatura przed zaćmieniem wynosiła 12,2 °C. Gdy zaćmienie się zaczęło temperatura zaczęła spadać proporcjonalnie do zakrycia Słońca. Najniższa temperatura wynosiła 9,5 °C. Więc spadek temperatury wyniósł 2,7 °C. Największe zakrycie Słońca widziane z Kruszwicy wynosiło 70%. Zaćmienie trwało 2h 15 minut.

23 Wniosek Gdy Księżyc odsłaniał Słońce, zaczęła wzrastać temperatura. Po zaćmieniu wynosiła już 13,6 °C. Spadek temperatury był nie tylko zauważalny w danych, ale również odczuwalny. Zauważyliśmy również spadek jasności otoczenia. Na wykresach widać też wahającą się temperaturę już po zaćmieniu. Było to spowodowane gromadzeniem się chmur.

24 Obserwacje zaćmienia Słońca w Astrobazie
Zaćmienie obserwowaliśmy również w naszej Astrobazie. 20 marca była ona otwarta dla wszystkich osób zainteresowanych tym niecodziennym zjawiskiem. Kruszwicką Astrobazę odwiedziło tego dnia ponad 300 osób. fot. Astrobaza Kruszwica

25 fot. Astrobaza Kruszwica

26 fot. Astrobaza Kruszwica

27 fot. Astrobaza Kruszwica

28 fot. Astrobaza Kruszwica

29 fot. Astrobaza Kruszwica

30 fot. Astrobaza Kruszwica

31 fot. Astrobaza Kruszwica

32 fot. Astrobaza Kruszwica

33 W mediach Relacje z obserwacji zaćmienia można było zobaczyć w gazetach takich jak Panorama Kruszwicka i Express Bydgoski oraz na wielu stronach internetowych, m.in.:

34 (art. z Panoramy Kruszwickiej)

35 Podsumowanie Podsumowując wszystkie dane jakie posiadamy możemy stwierdzić, że tegoroczne zaćmienie było spektakularnym zjawiskiem, w trakcie którego wyraźnie zauważalna była zmiana temperatury powietrza. Mamy nadzieję, że udało nam się przedstawić to za pomocą zebranych pomiarów, wykresów i zdjęć. Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w obserwacji tego zjawiska i jednocześnie przybliżyć wiedzę o nim wszystkim odwiedzającym w tym dniu nasze przyszkolne obserwatorium.

36 Dziękujemy za uwagę Prezentację przygotowali:
Marta Lewandowska, kl. 3a Jan Stachowiak, kl. 3a Wiktor Szymaniak, kl. 2b


Pobierz ppt "Zaćmienie Słońca."

Podobne prezentacje


Reklamy Google