Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kobiety, gdzie jesteście? Miejsce i rola kobiet w opiniach Wrocławian

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kobiety, gdzie jesteście? Miejsce i rola kobiet w opiniach Wrocławian"— Zapis prezentacji:

1 Kobiety, gdzie jesteście? Miejsce i rola kobiet w opiniach Wrocławian
Przeprowadziły i opracowały: Emilia Alghussein Anna Korytowska Marta Paluszek

2 Badanie Problem badawczy - Recepcja miejsca i roli kobiet w przestrzeni politycznej, ekonomicznej, społecznej i kulturowej wśród mieszkańców Wrocławia. Dobór osób, miejsce i czas badania - W badaniu wzięło udział 30 ochotników w wieku lat mieszkających we Wrocławiu. Metody, narzędzia i techniki - Na potrzeby badania stworzono przewodnik do wywiadu.

3 POLITYKA „Myślę, że nastąpiły pewne zmiany, jednak są to zmiany powolne i ewolucyjne, niemniej jednak sytuacja kobiet wciąż jest daleka od ideału. Wystarczy spojrzeć na sytuację w sejmie, gdzie odsetek kobiet jest znikomy, jak również na stanowiskach kierowniczych kobiet jest niewiele, mimo że otrzymują takie samo wyższe wykształcenie.” „Ogólnie zainteresowanie wśród kobiet polityką jest jednak mniejsze i po prostu mniej kobiet zalicza się do tego kręgu i mniej kobiet ubiega się o takie stanowiska. Wydaje mi się, że jeśli chodzi o kobiety w polityce, to większą rolę pełnią w samorządach, że tam są bardziej widoczne.” „jeżeli patrząc na statystyki kobiety żyją dłużej co najmniej o te 5 lat niż mężczyźni. Po drugie jeżeli teraz sami sobie składamy na fundusze emerytalne, to lepiej dla kobiet, bo więcej sobie uzbierają. Służyłoby to kobietom, bo wyrównywałoby emerytury.”

4 „W sprawach kobiet decyzje powinny podejmować tylko one lub kobiety wspólnie z mężem. To kobiety najlepiej rozumieją swoją sytuację - np. polityka prorodzinna.” „Polityka prorodzinna praktycznie nie istnieje, ciągle brakuje przedszkoli, powrót kobiet na rynek pracy jest mało realny.” „jaką my mamy politykę prorodzinną? My nie mamy polityki prorodzinnej, tylko o niej mówimy. Tak jak wielu rzeczy nie mamy.” „To jest chora sytuacja, że w szeroko pojmowanym interesie kobiet wypowiadają się mężczyźni, a tak naprawdę niewiele mogą oni stwierdzić na czym polega ciąża, poród i z jakimi kosztami emocjonalnymi się to wiążę. A już totalnym bezsensem jest dla mnie wypowiadanie się księży w tej kwestii.” „Polityka to męska gra, ale dla kobiet z jajem też by się znalazło miejsce.”

5 PARYTET „To jest tworzenie sztucznych podziałów, tak naprawdę nie ma żadnych prawnych ograniczeń jeśli chodzi o dostępność do stanowisk. Wydaje mi się, że to nie jest dobre rozwiązanie, tylko pójście troszkę na łatwiznę, to nie świadczyłoby o tym, że kobiety stają się coraz ważniejsze. (…) Gdyby to zostało uchwalone, to nie dałoby kobietom powodu do satysfakcji. Bo te kobiety, które chcą , wykazują predyspozycje do kandydowania w wyborach, jeśli spełniają te wszystkie przesłanki, to się tam dostaną.” „Parytet to rozdmuchany problem. Katuje się nas wszystkich w radio i telewizji, że parytet i parytet. Przecież można to po prostu zrobić, dać kobiety na listy wyborcze. Przecież to wyborca decyduje, wybiorę tego człowieka, który ma więcej do powiedzenia i więcej do zrobienia.”

6 „Uważam, że parytet to dobra droga
„Uważam, że parytet to dobra droga. Wydaje mi się, że żeby kobiety odważyły się być aktywne i działać na rzecz swojego kraju tudzież regionu, muszą widzieć więcej przykładu z życia. I jak będzie ich więcej w sejmie to wpłynie to pozytywnie na kobiety.” „myślę, że parytet mógłby coś zmienić - jeśli by do tego doszło - ponieważ dało by to przykład innym kobietom - jakąś motywację, siłę wewnętrzną – przykład, że jednak można, że - ta proporcja jest inna. Jednak tak naprawdę nikt nie jest w stanie tego przewidzieć- bo kobiety podchodzą do wielu rzeczy emocjonalnie tutaj zaczynają się schody - ponieważ jak by to zaistniało to dopiero byśmy mogli się przekonać - a o powodzeniu nie jestem do końca pewny.” „parytet tak, ale czy kobiety dadzą sobie radę w brudnej polityce?”

7 FEMINIZM „Feministka, to taka osoba, która uważa, że kobiety potrafią robić to, co mężczyźni. (…) Uważam, że przesadzają” „Feministka jest kobietą świadomą siebie i swojej płci. Na pewno nie jest kobietą zdesperowaną, chociaż taki jest stereotyp. Feministki są przede wszystkim kobietami wykształconymi. No kojarzą mi się z trochę negatywnie nastawionymi, może nie tyle do płci przeciwnej, ile trochę przewrażliwionymi.” „Feministka jest widziana stereotypowo, jako kobieta, która nienawidzi mężczyzn, lesbijka.”

8 PRACA „Dla mnie i dla wielu kobiet praca w domu nie jest źródłem satysfakcji.” „Kobiety muszą być bardziej kompetentne niż mężczyźni, żeby znaleźć się na tym samym stanowisku. Kobieta jest postrzegana przede wszystkim seksualnie i wiek też ma niemałe znaczenie. Im mężczyzna jest starszy, tym bardziej jest stateczny, jest po prostu lepiej postrzegany niż starsza kobieta, co ma związek z jej wyglądem, bo już jest nieestetyczna.” „Nie widzę żadnego uzasadnienia dla innego traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.”

9 „Myślę, że najlepszą cechą kobiet w pracy jest skrupulatność, taka kobieca "ręka”, bo wiadomo facet nie zrobi tego z gracją i wdziękiem tak jak kobieta” „Kobiety są dokładniejsze, bardziej zmobilizowane do działania, wytrwałe w pracy, wymagające. Mężczyźni są lepiej wykształceni”

10 PŁEĆ KULTUROWA „Taka jest trochę natura kobieca, że wycofują się z wielu działań. Oczywiście nie można tak cały czas mówić, że kobiety są płaczliwe, a mężczyźni nie zmieniają skarpetek, bo to jest krzywdzące. Wydaje mi się, że jednak jest w tym trochę racji. Kobiety są po prostu bardziej strachliwe (nie wszystkie), ale dużo łatwiej stłamsić kobietę niż mężczyznę. Kobiety inaczej reagują w sytuacjach stresowych, wydaje mi się, że kobietom łatwiej jest odpuścić, a mężczyzna często przyjmuje taką postawę żeby coś komuś udowodnić.” „ Ludzie, zgodnie ze stereotypowym podejściem starają się w sobie rozwijać te cechy, które są kulturowo pożądane” „Słaba płeć to taka osoba, która jest słabsza fizycznie, czasem psychicznie, ale w znaczeniu wrażliwa. (…) Wydaje mi się, że decyduje o tym biologia, geny.”

11 „kobiety mają to zakodowane, troszeczkę inaczej myślą
„kobiety mają to zakodowane, troszeczkę inaczej myślą. Inaczej patrzą na dom, na relacje. Mężczyzna jest chłodny i inaczej przeżywa sprawy związane z rodziną.” „Już od najwcześniejszych lat dziecięcych można to zauważyć, gdy dziewczynkom kupowane są laleczki, chłopcom samochodziki. Później w szkole dzieje się to samo. Więc ciężko żyjąc w świecie, który tworzy te podziały, uzyskać stan świadomości, dzięki któremu możemy sobie sami powiedzieć, że większość różnic między kobietami a mężczyznami wynika z naszej kultury.” „Przypisywanie większej roli matce, wynika z przydziału cech, które przypisuje się kobiecie, że jest bardziej opiekuńcza, empatyczna i ciepła, a mężczyzna wręcz przeciwnie, uosabia w sobie całe męstwo”

12 Dom „Wiadomo, że jedno drugie wspiera, jedno robi to, drugie to, można to wymienić. Żona zmywa naczynia, ja też mogę to robić, czasami zmywam. Żona rąbie drzewo, ja rąbie drzewo, czasami odkurzam. Wspólnie pracujemy w ogrodzie. Także to zależy, od danej chwili, od potrzeby.” „Kobieta zawsze jest bliższa dziecku, bo ona jednak ma silniejsze emocje.” „Kobiety, które chcą zająć się karierą, uważam że to w porządku. Ale te kobiety, które mają dzieci powinny iść do lżejszych prac. Mężczyzna również nie powinien być tylko na weekendy, ale też inne dni.”

13 „Związek partnerski to związek z podziałem obowiązków i podziałem ról
„Związek partnerski to związek z podziałem obowiązków i podziałem ról. Z równorzędnością podmiotów, że tak powiem. Czy w moim związku jest to realizowane? Myślę, że tak, ale ja ten model troszkę wymuszam. Myślę, że mój partner nie miałby nic przeciwko temu, gdybym mu chociażby przygotowywała posiłki itd. Ale ja po prostu nie chcę tego robić.” „Związek partnerski jest bardzo dobrym środkiem czy metodą do tego, żeby zmieniać świadomość społeczną, bo skoro dziecko jest soczewką rodziców, to będzie internalizowało takie wartości, jakie będą podzielane przez jego rodziców”

14 Co dalej?

15 W drodze po samoświadomość


Pobierz ppt "Kobiety, gdzie jesteście? Miejsce i rola kobiet w opiniach Wrocławian"

Podobne prezentacje


Reklamy Google