Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie człowieka?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie człowieka?"— Zapis prezentacji:

1 Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie człowieka?
Prezentacja Klaudii Kupis

2 Co grozi palaczowi? Choroby układu oddechowego (nowotwory), krwionośnego (zawały), nerwowego (udary), pokarmowego (zgaga, wrzody żołądka) Brzydki wygląd zębów, dłoni, cery, Uzależnienie związane z koniecznością palenia, wywołuje nerwowość i stres.

3 Dlaczego wdychanie dymu papierosowego jest szkodliwe?
W czasie oddychania do organizmu mogą się dostawać drobnoustroje. Zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu są bardzo niebezpieczne dla układu oddechowego. Nie należy przebywać w miejscach zadymionych i zapylonych. Dym tytoniowy, nawet wdychany biernie, jest niebezpieczny.

4 Dym tytoniowy-fakty Dym tytoniowy składa się z prawie 4 tysięcy związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. „palenie bierne”).

5 1.Składniki dymu Nikotyna Nikoteina Nikotamina Nikotelina Anabazyna
Anatabina Nikotyryna kotinina-metabolit nikotyny

6 2.Składniki fazy gazowej
Tlenek węgla (czad) 1-5% Tlenek azotu Cyjanowodór Akroleina Amoniak

7 3.Inne Aceton Arsen Chlorek winylu Ciała smołowate Fenole Formaldehyd
Polon Metale ciężkie

8 Choroby mające istotny związek z paleniem tytoniu
Rak płuc, wargi, języka, jamy ustnej, krtani, przełyku, pęcherza moczowego, nerki, trzustki Choroba niedokrwienna serca Przewlekłe zapalenie oskrzeli Gruźlica układu oddechowego Nadciśnienie tętnicze Arteriosclerosis Udar mózgu Wrzody żołądka oraz dwunastnicy Przepukliny jelitowe

9 Palenie bierne Palenie bierne to problem tak poważny, że doczekał się angielskiego terminu naukowego: „second hand smoker”, co dosłownie oznacza: „palacz z drugiej ręki”. Istnieje nawet nazewnictwo specjalistyczne dla dwóch typów strumienia dymu papierosowego: Side - stream smoke - strumień boczny tlącego się papierosa i Main - stream smoke - dym tytoniowy inchalowany przez palacza.

10 Jakie są skutki palenia papierosów w ciąży?
W czasie ciąży i karmienia piersią przeważająca część kobiet powstrzymuje się od palenia papierosów. To znaczy, że zdają sobie sprawę z konsekwencji nałogu. Niestety, aż 30 proc. Palaczek zatruwa własne dzieci jeszcze przed narodzeniem. Czy są aż tak pozbawione wyobraźni? Odporne na wiedzę? A może byłyby zdolne np. wstrzyknąć swojemu maleństwu arszenik? Ależ skąd! One są tylko tak bardzo ubezwłasnowolnione przez nikotynę.

11 Problem palenia papierosów wśród dzieci i młodzieży
Palenie wśród młodzieży staje się coraz poważniejszym problemem. Zjawisku temu sprzyja wszystko – koledzy, szkoła, starsze rodzeństwo, rodzice. Naśladując dorosłych, za namową rówieśników, z ciekawości, dla dodania sobie animuszu wielu młodych ludzi zaczyna palić papierosy. Utrwalone w wieku kilkunastu lat przyzwyczajenia do palenia doskwiera często przez całe życie. Śtwierdzono bez żadnej wątpliwości, że palenie w młodym wieku stwarza większe zagrożenie niż rozpoczęcie w późniejszym wieku.

12

13

14

15 Dziękuję za uwagę.

16 Strony pomocnicze – grafika

17 Koniec


Pobierz ppt "Jak palenie papierosów wpływa na zdrowie człowieka?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google