Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dlaczego śnieg jest biały??

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dlaczego śnieg jest biały??"— Zapis prezentacji:

1 Dlaczego śnieg jest biały??
Anna Błaszczyk

2 Światło białe Światło białe jest mieszaniną 7 podstawowych barw: czerwonej, pomarańczowej, żółtej, zielonej, niebieskiej, indygo i fioletowej.

3 Rozszczepienie światła białego
Zjawisko rozdzielania się fali na składowe o różnej długości. Jest ono wynikiem ogólniejszego zjawiska fizycznego zwanego dyspersją. Określa zjawiska zachodzące dla fal na skutek zależności prędkości rozchodzenia się fali w ośrodku od częstotliwości fal.

4 Propagacja światła

5 Odbicie światła i rozproszenie
Odbicie to nagła zmiana kierunku rozchodzenia się fali na granicy dwóch ośrodków powodująca, że powraca ona do medium, z którego pochodzi. Odbicie może dawać obraz lustrzany lub być rozmyte, zachowując tylko właściwości fali, ale nie dokładny obraz jej źródła.

6 Załamanie światła Załamanie to zmiana kierunku rozchodzenia się fal związana ze zmianą jej prędkości gdy przechodzi do innego ośrodka. Inna prędkość powoduje zmianę długości fali a częstotliwość pozostaje stała.

7 Absorpcja światła

8 Przedmioty czarne a białe
Czarne – substancje, które wchłaniają (absorbują) całe światło. Białe – substancje, które odbijają całe światło.

9 Co to jest śnieg? 1.Powstawanie śniegu 2.Kryształki lodu a odbicie światła 3.Jeden wśród milionów

10 Powstawanie śniegu 1. Zamiana parującej wody z mórz, jezior i rzek w parę wodną. 2. Wzniesienie oraz przemieszczenie powietrza ciepłego i wilgotnego w rejony chłodne wysoko nad pow. Ziemi. 3. Skraplanie pary wodnej, tworzenie się chmury będącej ogromnym zbiorem małych kropelek wody zawieszonych w powietrzu. 4. Zamarzanie wody w pobliżu obcej cząsteczki w procesie błyskawicznym. 5. Przyłączanie się do kryształka kolejnych cząsteczek wody-powiększanie się płatka. 6. Powstanie sześcioramiennej gwiazdki śniegu.

11 Kryształki lodu a odbicie światła
Śnieg zbudowany jest z drobnych kryształków lodu, które z osobna spostrzegamy jako przezroczyste. Każdy kryształek ma ścianki, które odbijają pewną ilość światła białego. Duża ilość tego światła powoduje, że widzimy śnieg w kolorze białym.

12 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Dlaczego śnieg jest biały??"

Podobne prezentacje


Reklamy Google