Prezentacja na temat: "Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie KRYNICA 2006"— Zapis prezentacji:

1 Test znajomości przepisów gry w hokeja na lodzie KRYNICA 2006
Uwaga. Proszę zakreślić kółkiem, poprawne warianty A lub B. Test zalicza 70 % poprawnych odpowiedzi, tj. minimum 21 poprawnych odpowiedzi i więcej

2 Sędzia jest zobowiązany do oznajmienia gwizdkiem zakończenia meczu…
Pytanie 1. Sędzia jest zobowiązany do oznajmienia gwizdkiem zakończenia meczu… A ) TAK B ) NIE NIE ART. 420 A - SUPLEMENT –

3 Pytanie 2. A ) GOL B ) NIE MA GOLA
Sędzia kar popełnił błąd w wyniku czego zawodnik „odsiedział” za długo na ławce kar. W tym czasie ( ponadplanowy czas kary ) drużyna przeciwna zdobyła bramkę Decyzja Sędziego : A ) GOL B ) NIE MA GOLA GOL ART. 470 SYT. 7 - SUPLEMENT –

4 Pytanie 3. Zgodnie z wprowadzanymi zmianami do przepisów, Sędzia ma uprawnienia do usunięcia kupki śniegu usypanej wokół słupków bramki. TAK ART. 471 SYT. 1 - SUPLEMENT – A ) TAK B ) NIE

5 Pytanie 4. A ) TAK B ) NIE Zgodnie z wprowadzanymi zmianami do Przepisów warunkiem koniecznym do nałożenia kary za „Wysoko Uniesiony Kij” - jest kontakt wysoko uniesionego kija z graczem drużyny przeciwnej. PRAWDA ART. 504 SYT. 1 - SUPLEMENT –

6 Sędzia zarządził rzut karny,
Pytanie 5. Podczas nagłego kontrataku, zawodnik zostaje faulowany z tyłu, przewraca się po czym wstaje i usiłuje zdobyć bramkę. Sędzia zarządził rzut karny, czy postąpił słusznie ? A ) TAK B ) NIE NIE ART. 508 C SYT 1 - SUPLEMENT –

7 Czy procedura jest poprawna ?
Pytanie 6. Okazało się, że ukarany karą 2 min. zawodnik nie jest umieszczony w Protokole. Sędzia odesłał tego zawodnika do szatni, a trener poprzez kapitana odsyła dowolnego zawodnika za wyjątkiem bramkarza na ławkę kar. Czy procedura jest poprawna ? A ) TAK B ) NIE TAK ART SYT. 9 - SUPLEMENT –

8 Pytanie 7. Wprowadzane od sezonu 2006/07 Przepisy, likwidują możliwość anulowania uwolnienia w sytuacji gdy krążek przecina pole bramkowe. A ) TAK B ) NIE TAK ART. 550 A PKT 1. - SUPLEMENT –

9 Czy sędzia postąpił słusznie ?
Pytanie 8. Bramkarz rzuca krążek w kierunku bramki przeciwnej. Tam przyjmuje go zawodnik drużyny broniącej. Sędzia przerwał grę i nałożył karę na bramkarza rzucającego krążek Czy sędzia postąpił słusznie ? A ) TAK B ) NIE NIE ART. 560 B-1 - SUPLEMENT –

10 5:5 STR 29, PKT 1 ( PRZYKŁADY ANULOWANIA KAR WIĘKSZYCH )
Pytanie 9. W nowym sezonie 2006/07 nie tylko bramkarz ale także zawodnik, za bezpośrednie wystrzelenie krążka poza lodowisko, będzie ukarany karą 2 minut. 5:5 STR 29, PKT 1 ( PRZYKŁADY ANULOWANIA KAR WIĘKSZYCH ) - SUPLEMENT – A ) TAK B ) NIE

11 FAŁSZ STR 29, PKT 1 ( PRZYKŁADY ANULOWANIA KAR WIĘKSZYCH )
Pytanie 10. W nowych przepisach, jasno sprecyzowano sytuację gdy sygnalizowana jest kara, a drużyna niezawiniająca strzela gola samobójczego bez jakiegokolwiek udziału w tej akcji drużyny na którą ma być nałożona kara. W takiej sytuacji bramkę przyznaje się. FAŁSZ STR 29, PKT 1 ( PRZYKŁADY ANULOWANIA KAR WIĘKSZYCH ) - SUPLEMENT – A ) TAK B ) NIE

12 Czy sędzia postąpił słusznie ?
Pytanie 11. Zawodnik podczas nagłego kontrataku zostaje zaatakowany z tyłu. Sędzia podyktował rzut karny i dodatkowo nałożył na zawodnika atakującego 10 min. Czy sędzia postąpił słusznie ? A ) TAK B ) NIE TAK ART. 523 C SYT 1 - SUPLEMENT –

13 A ) ŁYŻEW BRAMKARZA B ) KRĄŻKA
Pytanie 12. Kara na bramkarza, który zagrywa krążek poza czerwoną linią środkową. Decydującym jest pozycja : A ) ŁYŻEW BRAMKARZA B ) KRĄŻKA A ART. 591 SYT 1 - SUPLEMENT –

14 Pytanie 13. Zawodnik stoi obiema łyżwami przed linią czerwoną ( na swojej połowie ). Krążek na kiju znajduje się za linią czerwoną. Zawodnik wystrzeliwuje krążek, który przekracza linię bramkową Decyzja : A ) UWOLNIENIE B ) NIE MA UWOLNIENIA B - PODRĘCZNIK RYS 37 –

15 Pytanie 14. Atakujący gracz znajduje się w strefie ataku. Gracz drużyny przeciwnej będący w posiadaniu krążka w strefie neutralnej, podaje krążek do swojej strefy obrony. Krążek zostaje przejęty przez gracza drużyny atakującej ( znajdującego się w strefie ataku ) Decyzja: A RYS. 12 - PODRĘCZNIK – A ) NIE MA SPALONEGO B ) SPALONY

16 Pytanie 15. Zawodnicy rezerwowi łącznie z bramkarzem nie są zobowiązani do założenia kasków podczas przebywania w boksie A ) PRAWDA B ) FAŁSZ A ART. 223 B PKT 4 - SUPLEMENT –

17 Pytanie 16. Na rysunku powyżej, Sędzia sygnalizuje „ Atak w Okolice Głowy lub Szyi” POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

18 Pytanie 17. Zawodnik jest w dogodnej sytuacji do zdobycia gola, oddaje strzał ale w momencie gdy krążek przesuwa się w stronę bramki, bramkarz przesuwa bramkę, w ten sposób, że krążek zamiast do niej wpaść, mija ją. Sędzia przyznał drużynie niezawiniającej bramkę, czy słusznie ? POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

19 Pytanie 18. „Diving”, w Przepisach opisywany jest jako atak w okolice kolan lub poniżej kolan przeciwnika. POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

20 Pytanie 19. Krążek odbija się od Sędziego, po czym odbija się od zawodnika atakującego, i wpada do bramki. Sędzia gola nie uznał. Czy postąpił słusznie ? POPRAWNA ODPOWIEDŹ : A A ) TAK B ) NIE

21 Pytanie 20. Zawodnik drużyny broniącej doznał groźnej kontuzji podczas toczącej się gry we własnej tercji obrony. Sędzia liniowy nie przerwał gry gdyż Sędzia główny był blisko sytuacji. Czy Sędzia liniowy podjął właściwą decyzję ? POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

22 Pytanie 21. A ) Prawda B ) FAŁSZ
System Wspomagania Video ma między innymi umożliwić Sędziemu powtórne obejrzenie sytuacji na lodzie, gdy nie było jasne czy należy nałożyć karę czy też nie. POPRAWNA ODPOWIEDŹ : A A ) Prawda B ) FAŁSZ

23 Pytanie 22. Zawodnik ciągnie przeciwnika za włosy. Sędzia główny nakłada na zawiniającego gracza karę 2 minut. Czy postąpił słusznie ? POPRAWNA ODPOWIEDŹ : A A ) TAK B ) NIE

24 Pytanie 23. Każdy dowolny zawodnik na lodzie, który ostatni dotknął krążka, uznawany jest za posiadającego krążek. POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

25 Pytanie 24. A prawda ; B fałsz
Gracz który po otrzymaniu polecenia zaprzestania, kontynuuje uniemożliwianie sędziemu liniowemu wykonywanie obowiązków, może być ukarany karą 2 + 2’ . POPRAWNA ODPOWIEDŹ : A A prawda ; B fałsz

26 A przy linii niebieskiej ; B przy linii czerwonej
Pytanie 25. Zawodnik drużyny A zagrał krążek wysoko uniesionym kijem, w tercji neutralnej, przy niebieskiej linii własnej tercji obronnej. Po czym krążek przejął jego współpartner, przy linii środkowej. Gdzie nastąpi wznowienie gry ? A przy linii niebieskiej ; B przy linii czerwonej POPRAWNA ODPOWIEDŹ : A A ) B )

27 Pytanie 26. Podczas dogrywki Sędzia główny nałożył w tym samym czasie 2 kary mniejsze na zawodników drużyny B oraz 2 kary mniejsze na zawodników drużyny A. Właściwy układ zawodników na lodzie to : A 4:4 ; B 3:3 POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) B )

28 Pytanie 27. Każdy błąd sędziego liniowego ( spalony, uwolnienie ) musi powodować wznowienie gry na środku lodowiska – błąd sędziowski A ) TAK B ) NIE POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B

29 Pytanie 28. Zawodnik ukarany zgodnie z przepisem „Nadmierna Ostrość w Grze” może otrzymać Karę Meczu za Niesportowe Zachowanie ale może też otrzymać Karę Meczu. POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

30 Pytanie 29. Kapitan drużyny niezawiniającej ma zawsze prawo zamienić rzut karny na karę 2 minutową POPRAWNA ODPOWIEDŹ : B A ) TAK B ) NIE

31 Pytanie 30. Na MŚ IIHF, sekretarz zawodów odpowiedzialny jest za określenie graczy asystujących przy zdobyciu gola. Czy tak jest ? POPRAWNA ODPOWIEDŹ : A A ) TAK B ) NIE