Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISTORIA POLSKI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISTORIA POLSKI."— Zapis prezentacji:

1 HISTORIA POLSKI

2 KIEDY SŁOŃCE BYŁO BOGIEM
Biskupin

3 Biskupin - osada z p.n.e

4 BOGOWIE SŁOWIAŃSCY

5 DYNASTIA PIASTÓW Mieszko I (ca Mai 25, 992), syn legendarnego Siemomysła, był pierwszym znanym Piastem księciem Polan, który nadał Polsce nazwę. W 965 poślubił Dobrawę. Mieszko został ochrzczony w 966, prawdobodobnie pod wpływem swojej chrześcijańskiej żony.

6 W roku 1000, Cesarz Otto III,podczas pielgrzymki do grobu Św Adalbert w Gnieźnie, nadał Bolesławowi tytuł Frater et Cooperator Imperii. Historycy twierdzą że Cesarzr przyrzekł Bolesławowi kornę. W czasie tej samej wizyty, Otto III przyznał Gnieznu status arcybiskupstwa.

7 Kazimierz jeste jedynym królem Polski, który uzaskał miano Wielkiego
Kazimierz jeste jedynym królem Polski, który uzaskał miano Wielkiego. Wybudował wiele nowych zamków, zreformował polską armię i polskie prawo. Założył Uniwersytet w Krakowie.

8 Epoka Jagiellończyków zwana jest inaczej „złotą erą” i za jej sprawa kraj stał się jedną z głównych potęg europejskich a jej granice rozszerzyły się na wschód. W 1385, Jogaila poslubił Jadwiga (która miała wówczas tylko 11 lat) i nastał początek dynastii Jagiellonów, która rządziła Polską i Litwą aż do 1572.

9 BITWA POD GRUNWALDEM 1410

10 HOŁD PRUSKI 1525 Sytuacja polskich granic unormowała się w 1466 po kolejnym zwycięstwie w Wojnie trzynastoletniej. W 1525, Albrecht Hohenzollern, założył świeckie księstwo we Wschodnich Prusach. Przybył do Krakowa by złożyć hołd polskiemu królowi, Zygmuntowi I Staremu, i aby przysiąc wieczną współpracę księstwa z Polską.

11 Zygmunt I Stary Bona Sforza Zygmunt II August

12 Mikołaj Kopernik COPERNICUS' DE REVOLUTIONIBUS ORBIUM COELESTIUM

13 Potop Szwedzki - wojna w XVII, która doprowadziła Polskę do ruiny.
JASNA GORA Potop Szwedzki - wojna w XVII, która doprowadziła Polskę do ruiny.

14 W 1683, 30,000 polska armia wyruszyła pod Wiedeń aby wyzwolić go od Turków. Polska ciężka kawaleria, husarzy pokonała Turków i raz na zawsze, zakończyły się zagrożenia ze strony Turków w środkowej Europie.

15 HUSARIA

16 KONSTYTUCJA 3 MAJA

17 ROZBIORY POLSKI 1772-1795 Trzy rozbiory Polski miały miejsce :
17 luty 1772 21 styczeń, 1793 październik 1795.

18 POWSTANIE KOŚCIUSZKOWSKIE - 1794
Powstanie Kościuszkowskie było ostatnią próbą Polski o odzyskanie niepodległości. Tadeusz Kosciuszko, polski bohater rewolucji w USA.

19 Legiony Polskie we Włoszech
Legiony Polskie we Włoszech to kilka różnych jednostek we francuskiej armii stacjonujace od 1790s do 1810s. Po Trzecim Rozbiorze Polski w 1795 wielu polaków wierzyło że Francja i jej zwolennicy pomogą Polsce w odzyskaniu niepodległości. Legiony Polskie we Włoszech Jednostkami dowodzili Jan Henryk Dąbrowski, Karol Kniaziewicz i Józef Wybicki. Polskie Legiony wzięły udział w większości bitew kampani napoleońskiej, od Wschodnich Indii poprzez Włochy aż po Egipt i Rosję.

20 MAZUREK DĄBROWSKIEGO Mazurek Dąbrowskiego hymn Polski, napisany przez Józefa Wybickiego w 1797.

21 Fryderyk Franciszek Chopin
Jeden z największych polskich kompozytorów. Urodził się w Żelazowej Woli.

22 Jan Matejko Jan Matejko urodzony w Krakowie, 24 lipca 1838 – zmarł 1 listopada 1893 w Krakowie, słynny polski artysta malarz. Jego najsłynniejsze obrazy to Bitwa pod Grunwaldem, galeria polskich króli, oraz autor słynnego Stańczyka.

23 NAPOLEON I BONAPARTE

24 POWSTANIE STYCZNIOWE - 1863
POWSTANIE LISTOPADOWE Powstanie listopadowe (1830–1831)— było to zbrojne powstanie przeciwko rządom Rosji w Polsce. Rozpoczęło się 29 listopada 1830 w Warszawie, zorganizowane przez grupę młodych oficerów do których wkrótce dołączyła inna grupa polskiego społeczeństwa. POWSTANIE STYCZNIOWE Najdłużesze powstanie przeciwko Rosji : wybuchło 22 stycznia 1863 i trwało do Rozpoczęło się jako zwykły protest młodych polaków przeciwko poborowi do rosyjskiej armii.

25 I WOJNA ŚWIATOWA

26

27

28 Ignacy Jan Paderewski ( ) polski pianista, kompozytor, polityk i dyplomata, Trzeci Premier Polski SŁYNNI POLACY Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie pod Wilnem, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski dowódca wojskowy i mąż stanu, od 1920 pierwszy Marszałek Polski, Naczelnik Państwa do 1922, dwukrotny premier Polski ( i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926, w wyniku przeprowadzonego przez siebie zamachu stanu

29 POLSKA NIEPODLEGŁA

30 II Wojna Swatowa to największa i najbardziej krwawa wojna.
II WOJNA ŚWIATOWA Pod dowództwem Adolfa Hitlera, Niemcy Nazistowskie najechały Polskę 1 września W odpowiedzi na ta inwazję Francja i Wielka Brytania wypowiedziały woje Niemcom. Rozpoczela sie II wojna Swiatowa II Wojna Swatowa to największa i najbardziej krwawa wojna. At last the Germans were on the defensive. With the Soviets advancing from the east and the allies from the west, Hitler's Third Reich collapsed into disarray and, following the Fuhrer's suicide, surrendered on May 8, 1945.

31

32 WESTERPLATTE Schleswig-Holstein

33 HOLOCAUST

34 AUSCHWITZ obóz koncentracyjny
Holokaust – określenie stosowane do prześladowań i zagłady milionów Żydów przez władze III Rzeszy oraz jej sojuszników w okresie II wojny światowej Konzentrationslager Auschwitz-Birkenau, KL Auschwitz - niemiecki zespół obozów koncentracyjnych i obozów zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości istniejący w latach Symbol całego systemu koncentracyjnego i machiny zagłady

35 Powstanie Warszawskie 1944
Powstanie warszawskie (1 sierpnia – 5 października 1944) – wystąpienie zbrojne w okupowanej przez wojska niemieckie Warszawie zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji "Burza", połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego

36 SOLIDARNOŚĆ - 1980 OKRĄGŁY STÓŁ - 1989
Polacy domagali się wolności. W 1980 Ruch Solidarność rozpoczął serię strajków na wybrzeży Bałtyku i w okręgu przemysłowym Górnego Śląska. W sierpniu 1980, Polski Rząd uznał Solidarność i złożył wiele obietnic strajkującym pracownikom. Rozmowy Okrągłego Stołu – rozmowy prowadzone przez przedstawicieli władz PRL i opozycji, w wyniku których rozpoczęła się transformacja ustrojowa. Rozmowy rozpoczęły się 6 lutego 1989, a zakończyły 5 kwietnia tego samego roku .

37 POLSKA W NATO 12 III W Idependence (stan Missouri - USA) Minister Spraw Zagranicznych RP, prof. B. Geremek przekazał na ręce Sekretarz Stanu USA, p. M. Albrigh akt przystąpienia Polski do Traktatu Północnoatlantyckiego. Z tą chwilą Rzeczpospolita Polska stała się formalnie stroną Traktatu - członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego .

38 POLSKA W UNII EUROPEJSKIEJ
W czerwcu 2003 polacy powiedzieli TAK w referendum. Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004.

39 NAGRODY NOBLA Maria Skłodowska-Curie Henryk Sienkiewicz
Władysław Reymont Czesław Miłosz Lech Wałęsa Wisława Szymborska

40 NAJWIĘKSZY Z POLAKÓW JAN PAWEŁ II
Papież Jan Paweł II, urodzony jako Karol Wojtyła 1 kwietnia 1920 zmarł 2 kwietnia Był papieżem kościoła rzymsko-katolickiego przez prawie 27 lat

41 KONIEC


Pobierz ppt "HISTORIA POLSKI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google