Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Mgr. Inż. Masnyk Łukasz Marzec 2013. Aby przystąpić do ćwiczenia, należy pobrać program GIMP z linku poniżej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Mgr. Inż. Masnyk Łukasz Marzec 2013. Aby przystąpić do ćwiczenia, należy pobrać program GIMP z linku poniżej"— Zapis prezentacji:

1 Mgr. Inż. Masnyk Łukasz Marzec 2013

2 Aby przystąpić do ćwiczenia, należy pobrać program GIMP z linku poniżej http://www.dobreprogramy.pl/GIMP,Program,Wi ndows,13219.html oraz zainstalować na komputerze w pracowni

3 * Tematem tego ćwiczenia jest reprodukcja fotografii. Reprodukcja to inaczej odnawianie zniszczonych zdjęć, odtwarzanie brakujących fragmentów obrazu oraz retusz różnego rodzaju plam, przebarwień itp. * Na początku należy zapisać na zdjęcie znajdujące się na platformie, które będzie poddane reprodukcji. Po zapisaniu w wybranej lokalizacji otwieramy plik ze zdjęciem poprzez program GIMP.

4

5 * Reprodukcję zaczniemy od retuszu pęknięć i brakujących fragmentów obrazu. Wykorzystamy następujące narzędzie - stempel. Wybieramy pędzel o najbardziej miękkim pędzlu i odpowiedniej wielkości końcówce (w zależności od tego, który fragment będzie retuszowany). Odtworzenie odpryśniętych fragmentów nie powinno sprawić problemów, gdyż tylko z pozoru wyglądają na trudne do wyretuszowania. * stempel - kopiuje fragmenty obrazu z wybranego obszaru w inne miejsca obrazka

6 * Aby dokonać retuszu należy wybrać z przybornika stempel (wybieramy stempel, pędzel Circle Fuzzy (19) (19x19) oraz krycie na 70%), ustawić go w pobliżu elementu zniszczonego i i nacisnąć klawisz Ctrl oraz kliknąć lewy klawisz myszy. * Zostanie ustalony punkt, z którego barwy będą przenoszone w inne części obrazka. Wystarczy teraz najechać stemplem na miejsce którą trzeba poprawić i kliknąć lewym klawiszem myszy

7 * Tło za sylwetkami młodej pary powinno też być wyretuszowane. Na ścianie są miękkie cienie i tak powinno zostać. Zmiana tła na jednolity kolor nie jest korzystna, gdyż możemy utracić naturalność sceny. Rozmycie tła też nie daje dobrych rezultatów. * Po wykonaniu retuszu zostało jeszcze rozjaśnienie, zwiększenie kontrastu kolorów i wykadrowanie. Wybieramy z górnego menu Narzędzia -> Narzędzia kolorów -> Jasność i kontrast. Pojawiło się okno z dwoma suwakami - Jasność i Kontrast, które należy ustawić (według własnego uznania) tak aby obraz był bardziej żywy (bardziej świeży). Punktem odniesienia może być np. biała koszula lub kolor skóry na policzkach.

8 * Pozostało jeszcze wykadrowanie zdjęcia (jasne obramowanie dookoła zdjęcia jest zupełnie niepotrzebne) i ewentualne przekształcenie obrazka na czarno-biały kolor. * Usunięcie koloru uzyskamy wybierając z górnego menu Warstwa -> Kolory -> Desaturacja.

9


Pobierz ppt "Mgr. Inż. Masnyk Łukasz Marzec 2013. Aby przystąpić do ćwiczenia, należy pobrać program GIMP z linku poniżej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google