Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wstęp Publikacja materiałów o egzaminach zewnętrznych dla uczniów Biuletyny maturalne Projekt realizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, współfinansowany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wstęp Publikacja materiałów o egzaminach zewnętrznych dla uczniów Biuletyny maturalne Projekt realizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, współfinansowany."— Zapis prezentacji:

1 Wstęp Publikacja materiałów o egzaminach zewnętrznych dla uczniów Biuletyny maturalne Projekt realizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny

2 Wstęp PUBLIKACJE DLA CIEBIE Jeśli czasem dopadają Cię wątpliwości, czy dorosłych w ogóle interesują Twoje problemy, zajrzyj do tych poradników. Ich lekturę możesz potraktować jako terapię. Kilkudziesięciu autorów biuletynów, to tylko skromna reprezentacja wapniaków, którym zależy, abyś dobrze się przygotował do egzaminu i dobrze go zdał. Twórcy serii traktują Cię jak partnera, chcą byś o poszczególnych egzaminach wiedział jak najwięcej i zrozumiał kryteria oceniania. Każdy z zeszytów to szczera rozmowa, w której egzaminator niczego przed zdającym nie ukrywa. Zabiega natomiast o to, by zaakceptował on formę i treść egzaminu, tłumaczy, co powoduje, że egzaminy mają właśnie taki, a nie inny kształt. Biuletyny dotyczą także spraw ogólnych, przedstawiają zagadnienia, które omawia się na różnych przedmiotach. Należą do nich kwestie związane z planowaniem, podejmowaniem decyzji, umiejętnością uczenia się. Z jednej strony są to sprawy stale obecne w szkolnym życiu, z drugiej – rzadko kiedy się o nich dyskutuje, nie ma czasu, by je uporządkować, czasem nawet na to, by o nich opowiedzieć. Dużo tego! – westchniesz patrząc na listę tytułów. Nie zniechęcaj się! Na początek wybierz książeczkę, która najbardziej Cię zainteresuje. Po biuletyny przedmiotowe warto sięgnąć wówczas, gdy zabierasz się za planowanie pracy na początku roku. A kryteria oceny przypomnieć sobie na miesiąc lub dwa przed egzaminem. Niektóre zeszyty, np. o stawianiu celów, czy uczeniu się mogą towarzyszyć Ci przez kilka lat. Możesz je przeczytać nawet na długo przed egzaminem. W wyborze interesujących Cię tytułów pomogą Ci krótkie informacje o każdym z nich lub autorskie wprowadzenia do nich.

3 Stawianie celów Kliknij na okładkę aby przeczytać Jedna z moich młodych znajomych powiedziała tak: Na świecie wszystko jest odwrotnie. Musimy decydować o swojej przyszłości wtedy, kiedy prawie nic o sobie nie wiemy. Zgodziłam się z nią w zupełności. Ale nie ma innego wyjścia. Właśnie teraz, kiedy masz kilkanaście lat, musisz podjąć wiele ważnych decyzji, które wpłyną na twoją przyszłość. Jedną z nich jest wybór dalszego kształcenia, a przedtem wybór przedmiotów maturalnych na część ustną i pisemną oraz decyzja czy będzie to poziom podstawowy czy też rozszerzony. Oczywiście nie jest tak, że raz podjętej decyzji nie można zmienić. Można, a nawet trzeba, kiedy okoliczności wskazują, iż nie pasuje do aktualnej sytuacji! Ale w twoim wypadku, kiedy chodzi o wybór przedmiotów maturalnych, lepiej jest podjąć przemyślana i w miarę ostateczną decyzję, bo to daje ci szanse odpowiedniego przygotowania się. Po prostu ułatwi ci to odniesienie sukcesu bez dodatkowych kosztów i stresów!

4 Uczę się i – umiem! Kliknij na okładkę aby przeczytać Z samodzielną nauką jest poniekąd tak, jak z pierwszą miłością – zwykle na początku jesteśmy zainteresowani i ciekawi nowej wiedzy. Wtedy z pasją, zauroczeni śledzimy rozwój kijanki. Lecz gdy tylko pojawią się pierwsze trudności, definicje nie dają się zapamiętać, a zadania są trudniejsze niż na początku, od razu ogarnia nas zniechęcenie ostatecznie poddając się na budowie układu nerwowego. Brak ciekawości wobec adorowanego jeszcze przed chwilą, obiektu to pierwszy symptom zmiany naszego nastawienia. Taka sytuacja, którą można by nazwać wahadłem nauki, którego amplituda rozciąga się pomiędzy szczerą niechęcią do uczenia się właściwą notorycznym nieukom a nieopanowaną, potrzebą uczenia się – właściwą przysłowiowym kujonom, winna odnaleźć właściwą proporcję – choćby w złotym środku, czyli umiarze!

5 Jak skutecznie zarządzać swoim czasem Kliknij na okładkę aby przeczytać Zastanów się, jak często mówisz do siebie: Kiedyś, jak będę miał czas, to... i nic się nie dzieje. Sprawy dla nas ważne nie mogą doczekać się realizacji, bo są wypierane przez sprawy pilne. Główny problem związany jest przede wszystkim z tym, że skupiamy się na wydajnym wykonywaniu zadań, a nie zadajemy sobie pytania: Po co to robię?, Czy rzeczywiście powinienem to robić? lub też Czy chcę to robić?. Zawarte w tym biuletynie uwagi nie koncentrują się wyłącznie na kwestii gospodarowania czasem, lecz także na osiągnięciu spokoju wewnętrznego, który tak potrzebny jest podczas przygotowań do egzaminów. Od tego zależeć będzie jakość twojej pracy przed maturą.

6 Egzamin ustny z języka polskiego Kliknij na okładkę aby przeczytać Wszystkie działania edukacyjne muszą zmierzać do osiągnięcia celu bardziej perspektywicznego niż zdanie matury. Jednym z nich jest ukształtowanie osoby, gotowej kształcić się dalej i zdolnej do podjęcia zobowiązań zawodowych. Egzamin maturalny ma również podsumować wysiłek i określić poziom znajomości wskazanych problemów czy zagadnień. Oddany do Twoich rąk Biuletyn ma być narzędziem służącym wskazywaniu dróg samokształcenia przede wszystkim umiejętności retorycznych, które bywają użyteczne w wielu sytuacjach zawodowych i życiowych. Publikacja kierowana jest przede wszystkim do uczniów, przyjęto więc w niej formę dialogu pozornego i zarzucono naukowy styl.

7 Egzamin ustny z języka obcego Kliknij na okładkę aby przeczytać Od kilku lat trwają w Unii Europejskiej i w Radzie Europy prace, których celem jest zachęcenie do nauczania i uczenia się języków obcych. Ich efektem jest powstanie kilku dokumentów, które obowiązywać będą w Unii, a nawet na terenie całej Europy. Posługiwanie się nimi ma ułatwić Europejczykom podejmowanie studiów i pracy za granicą lub odbywanie praktyk zawodowych w innych krajach. Informacje o tych dokumentach zamieszczone są w niniejszym biuletynie. Przeczytajcie je uważnie i podkreślcie te fragmenty, w których mowa jest o posługiwaniu się językiem obcym. Czy nie sądzicie, że warto z rozwagą wybrać poziom egzaminu maturalnego i dobrze się do niego przygotować? Mamy nadzieję, że ten poradnik wam w tym pomoże.

8 Egzamin pisemny z języka obcego Kliknij na okładkę aby przeczytać Tak oto dobrnęliście do kresu szkolnej edukacji. Przed Wami egzamin maturalny, a na nim obowiązkowo – język obcy. Na uzyskane przez was wyniki będą zwracać uwagę nie tylko członkowie uczelnianych komisji kwalifikacyjnych, także organizatorzy stażów i praktyk, instytucje przyznające stypendia zagraniczne oraz wasi przyszli pracodawcy. Wielu z nich interesować będzie wasza znajomość języków obcych, dlatego nieraz przyjdzie wam ją poświadczać. Czy nie sądzicie, że warto z rozwagą wybrać poziom egzaminu maturalnego i dobrze się do niego przygotować? Mamy nadzieję, że ten i pozostałe poradniki dotyczące egzaminów z języków obcych wam w tym pomogą.

9 Egzamin maturalny z języka angielskiego Kliknij na okładkę aby przeczytać Porady i ćwiczenia proponowane w niniejszej publikacji dotyczą egzaminu ustnego na obydwu poziomach oraz zadań sprawdzających umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej w Arkuszu I i III. Na przykładzie zadań maturalnych, przedstawimy typowe błędy najczęściej niezwiązane z umiejętnościami językowymi, ale wynikające z nieznajomości kryteriów oceniania i wymagań egzaminacyjnych. Oprócz porad, jak unikać takich błędów, znajdziecie ćwiczenia pokazujące, jak prawidłowo wykonać zadanie. Zadaniem zdającego egzamin ustny na poziomie podstawowym jest udział w trzech rozmowach sterowanych – zadanie 1 – oraz opis ilustracji i odpowiedź na dwa pytania związane z ilustracją – zadanie 2. Ocenie podlega zarówno komunikacja językowa, a więc skuteczny przekaz wymaganych informacji, jak również poziom języka. Za komunikację językową można uzyskać 75% wszystkich punktów możliwych do zdobycia. Zdający ma 5 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. W dalszej części tej publikacji znajdziecie informacje, jak skutecznie wykorzystać ten czas.

10 Egzamin maturalny z języka francuskiego Kliknij na okładkę aby przeczytać Biuletyn ten jest adresowany do wszystkich tych, którzy za punkt honoru obrali sobie osiągnięcie celu zdanie jak najlepiej najpiękniejszego z języków języka francuskiego. Tak jak każdy z Was jest inny, tak i posiadana przez Was wiedza językowa z pewnością się różni. Niektórzy chwycili bakcyla językowego od razu i już od pierwszych dni nauki rozmiłowali się w nim bezgranicznie, inni stopniowo zgłębiali jego tajniki, a jeszcze inni, którzy uczą siego tylko dwie godziny tygodniowo, też pragną przystąpić do matury. Nauka języka obcego ma tę zaletę, że szybko możemy zdobyć jakże niezbędną w dzisiejszych czasach umiejętność komunikowania się z ludźmi mówiącymi innym językiem niż nasz. Umiejętność ta, nabyta w szkole średniej i pieczołowicie pielęgnowana w dalszych etapach kształcenia językowego, to ogromny skarb, jaki posiadacie i jaki może wam przynieść wiele radości zarówno w przyszłej pracy, podróżach, a często i w życiu osobistym. O skarb ten należy dbać.

11 Egzamin maturalny z języka rosyjskiego Kliknij na okładkę aby przeczytać Niniejszy biuletyn prezentuje Wam omówienie całego egzaminu maturalnego z języka rosyjskiego - ustnego i pisemnego, na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Każde zadanie skomentowane jest w taki sposób, aby ułatwić Wam przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu. Spróbuje pokazać Wam, co zrobić, aby wykazać się znajomością języka rosyjskiego. Wskaże, jak należy poprawnie wykonać zadania egzaminacyjne, aby efektywnie wykorzystać czas i uzyskać jak największą liczbę punktów.

12 Biologia Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej www.cke.edu.pl/ dostępne są także biuletyny do poszczególnych przedmiotów maturalnych.


Pobierz ppt "Wstęp Publikacja materiałów o egzaminach zewnętrznych dla uczniów Biuletyny maturalne Projekt realizowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, współfinansowany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google