Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria? Są to miejsca (magazyny), w których znajdują się gotowe do instalacji pakiety binarne i źródłowe wybranej dystrybucji.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria? Są to miejsca (magazyny), w których znajdują się gotowe do instalacji pakiety binarne i źródłowe wybranej dystrybucji."— Zapis prezentacji:

1 REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria? Są to miejsca (magazyny), w których znajdują się gotowe do instalacji pakiety binarne i źródłowe wybranej dystrybucji Linuksa. 2. Grupy pakietów klasyfikujące oprogramowanie w Ubuntu. - main – główny element biblioteki pakietów oprogramowania (głównie na licencji GPL) dla systemu Linux wspieranego przez Canonical Ltd. Są to np. pakiety zawierające firmware sprzętu, fonty, czy też umożliwiające pracę w pełni funkcjonalnym środowisku biurkowym. - restricted – to pakiety zawierające często wykorzystywane oprogramowanie udostępniane na licencjach nie do końca wolnych. Są to np. specyficzne sterowniki do kart sieciowych i graficznych. Są udostępniane ale nie mają do końca pełnego wsparcia od Canonical Ltd. - universe – pakiety z oprogramowaniem na licencji free i open source. Brak gwarancji obsługi ze strony Canonical Ltd, gdyż jest tego za dużo. - multiverse – to pakiety udostępniane na licencjach niezgodnych ze standardami przyjętymi dla Ubuntu. Brak wsparcia ze strony Canonical Ltd. i użytkownik powinien zweryfikować czy spełnia wymogi narzucone przez twórców oprogramowania.

2 REPOZYTORIA 3. Plik sources.list. Plik ten znajduje się w : etc/apt/sources.list. Fragment pliku: Adresy zawarte w tym pliku umożliwiają aktualizację i w miarę niezawodna pracę systemu.

3 REPOZYTORIA 4.Ogólny format wpisu w etc/apt/sources.list. deb URL dystrybucja komponent-lub-pakiety deb – identyfikuje format plików URL – adres lokalizacji, w której można znaleźć repozytorium – może być postaci adresu FTP lub HTTP dystrybucja – nazwa danej wersji Ubuntu lub ciąg znaków identyfikujący katalog na serwerze komponent-lub-pakiety – nazwa pakietu

4 REPOZYTORIA 5. Aplikacje typu non-free lub commercial. Przykładowe wpisy (adresy), które możemy dodać (java, mp3): deb http://medibuntu.sos-sts.com/repo/ hardy free deb http://medibuntu.sos-sts.com/repo/ hardy non-free deb-src http://medibuntu.sos-sts.com/repo/ hardy free deb-src http://medibuntu.sos-sts.com/repo/ hardy non-free deb http://packages.medibuntu.org/repo/ hardy free non-free deb http://archive.canonical.com/ubuntu/ hardy-commercial main Po wpisaniu tych adresów możemy już instalować javę, kodeki audio i video przeznaczone dla Windowsa.

5 REPOZYTORIA 6. Dodawanie repozytoriów. a) wpis do pliku sudo gedit /etc/apt/sources.list. b) w programie Ustawienia oprogramowania - uruchamiamy System Administracja Źródła oprogramowania. Po wpisaniu hasła roota pojawia się okno: Naciskamy +Add (Dodaj) i możemy wpisać jakiś pakiet i naciskamy +Add Source:

6 REPOZYTORIA Widzimy już dodany przez nas wpis: Możemy też zaktualizować od razu nasz system:

7 ZARZĄDZANIE PAKIETAMI 1. Przegląd oprogramowania do zarządzania pakietami w Ubuntu. a) apt-get – narzędzie obsługiwane z wiersza poleceń, za pomocą którego można instalować pakiety, usuwać je i nimi zarządzać. b) aptitude – narzędzie terminalowe, czyli wyposażone w tekstowy interfejs użytkownika (taka nakładka na apt-get). Umożliwia instalację pakietów, ich usuwanie i wyszukiwanie oraz zarządzanie nimi w pseudograficznym interfejsie tekstowym wyposażonym w menu. c) dpkg – podstawowe narzędzie wykorzystywane z wiersza poleceń, do instalowania pakietów, ich usuwania (dpkg-deb) i wyszukiwania (dpkg- query) oraz zarządzania nimi. d) synaptic – graficzne narzędzie do instalowania pakietów, usuwania ich i wyszukiwania oraz zarządzania nimi w Ubuntu. e) update-manager – graficzne narzędzie do identyfikowania i instalowania zaktualizowanych wersji pakietów zainstalowanych w systemie Ubuntu.


Pobierz ppt "REPOZYTORIA 1. Co to są repozytoria? Są to miejsca (magazyny), w których znajdują się gotowe do instalacji pakiety binarne i źródłowe wybranej dystrybucji."

Podobne prezentacje


Reklamy Google