Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

REZYSTOR.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "REZYSTOR."— Zapis prezentacji:

1 REZYSTOR

2 Rezystor, co to jest? Rezystor jest jednym z najczęściej spotykanych elementów elektronicznych. Znajduje się on w prawie każdym urządzeniu, które nas otacza. Rezystor, jak jego nazwa wskazuje, ma swoją rezystancję (oporność). Ogranicza przepływ prądu, zapewniając w ten sposób właściwe napięcie i natężenie, pożądane w danym miejscu odcinka obwodu elektrycznego. Jednostką rezystancji jest „om”, oznaczana dużą literą grecką omega Ω. Na schematach ideowych i montażowych oznaczamy go literą R.

3 Rodzaje rezystorów drutowe, warstwowe, objętościowe, cienkowarstwowe.
W rezystorach drutowych i warstwowych na ceramicznym cylindrze lub płytce z materiału izolacyjnego jest nawinięta spirala z drutu oporowego (nikieliny, konstantanu, manganinu, kantalu), lub naniesiona warstwa oporowa (ze stopów metalowych lub węgla pyrolitycznego). Końcówki opornika zakończone są metalowymi pierścieniami z wyprowadzonymi krótkimi odcinkami przewodów drutowych. Rezystory objętościowe zbudowane są z masy oporowej, w której zaprasowane są wyprowadzenia metalowe.

4

5

6

7 Parametry rezystorów. rezystancja nominalna (znamionowa):
tolerancja (klasa dokładności), moc znamionowa, napięcie graniczne, temperaturowy współczynnik rezystancji (TWR), napięcie szumów.

8

9 Tabela kolorów Dostępne są na rynku oporniki o różnej rezystancji. Ze względu na często ich niewielkie rozmiary oraz cylindryczne wykonanie utrudniające proces opisywania, w celu uniknięcia pomyłek wykonawczych przyjęto ogólny standard opisywania rezystorów. Oznaczanie ich odbywa się z pomocą systemu kodowania barwnego przedstawionego w poniższej tabeli. Kody odczytuje się zazwyczaj od najbardziej skrajnie położonych pasków - najczęściej dwa pierwsze paski określają rezystancję, trzeci mnożnik i następne tolerancję i czasami spotykany współczynnik temperaturowy rezystancji.

10

11

12 Połączenia rezystorów
Połączenie szeregowe

13 Połączenie równoległe

14

15 źródła:


Pobierz ppt "REZYSTOR."

Podobne prezentacje


Reklamy Google