Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko."— Zapis prezentacji:

1 Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko

2 Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r
Jerzy Popiełuszko urodził się 14 września 1947 r. we wsi Okopy (ziemia białostocka) w rodzinie Władysława i Marianny Popiełuszków jako czwarte dziecko. Został ochrzczony dwa dni później w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli. Ks. Jerzy z rodzicami przed domem rodzinnym

3 Na zdjęciu z rodzicami jako ministrant.
I Komunia Święta Na zdjęciu z rodzicami jako ministrant.

4 1965 r. - maturzysta w suchowolskim liceum

5 J. Popiełuszki do jednostki specjalnej Ludowego Wojska Polskiego
1966 r. - powołanie J. Popiełuszki do jednostki specjalnej Ludowego Wojska Polskiego w Bartoszycach, gdzie odbywał razem z innymi alumnami zasadniczą służbę wojskową. W wojsku wyróżniał się wielką odwagą w obronie przekonań religijnych. Wtedy rozpoczęły się także jego kłopoty zdrowotne.

6 28 maja 1972 roku J. Popiełuszko w warszawskiej katedrze św
28 maja 1972 roku J. Popiełuszko w warszawskiej katedrze św. Jana przyjął święcenia kapłańskie z rąk kardynała Stefana Wyszyńskiego.

7 Podczas Mszy św. w Suchowolskiej parafii.

8 Kapelan NSZZ Solidarność w Warszawie.

9 Od sierpnia 1980 r. zaangażował się w powstające duszpasterstwo ludzi pracy – pielęgniarek i hutników. W stanie wojennym organizował pomoc prześladowanym, a od stycznia 1982 r. odprawiał „Msze św. za Ojczyznę i tych, którzy dla niej cierpią”, podczas których wygłaszał religijno-patriotyczne kazania.

10 Mamy wypowiadać prawdę, gdy inni milczą.
Wyrażać miłość i szacunek, gdy inni sieją nienawiść. Zamilknąć, gdy inni mówią. Modlić się, gdy inni przeklinają. Pomóc, gdy inni nie chcą tego czynić. Przebaczyć, gdy inni nie potrafią. Cieszyć się życiem, gdy inni je lekceważą. ks. Jerzy Popiełuszko ( )

11 „Powołanie do wolności łączy się z obowiązkiem zrozumienia, że wolność to nie samowola, ale jest to zadanie stojące przed każdym człowiekiem, wymagające przemyśleń, rozwagi, umiejętności wyboru, decydowania.”

12 Jacek Kaczmarski – Mury
On natchniony i młody był, ich nie policzyłby nikt. On im dodawał pieśnią sił, śpiewał, że blisko już świt. Świec tysiące palili mu, znad głów podnosił się dym, śpiewał, że czas by runął mur... Oni śpiewali wraz z nim: Wyrwij murom zęby krat! Zerwij kajdany, połam bat! A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat! Wkrótce na pamięć znali pieśń i sama melodia bez słów niosła ze sobą starą treść, dreszcze na wskroś serc i głów. Śpiewali więc, klaskali w rytm, jak wystrzał poklask ich brzmiał, i ciążył łańcuch, zwlekał świt... On wciąż śpiewał i grał: Wyrwij murom zęby krat! Zerwij kajdany, połam bat! A mury runą, runą, runą i pogrzebią stary świat!

13 Aż zobaczyli ilu ich, poczuli siłę i czas, i z pieśnią, że już blisko świt szli ulicami miast. Zwalali pomniki i rwali bruk - Ten z nami! Ten przeciw nam! Kto sam ten nasz najgorszy wróg! A śpiewak także był sam. Patrzył na równy tłumów marsz, milczał wsłuchany w kroków huk, a mury rosły, rosły, rosły łańcuch kołysał się u nóg... Patrzy na równy tłumów marsz, milczy wsłuchany w kroków huk, a mury rosną, rosną, rosną łańcuch kołysze się u nóg...

14 Wkrótce ks. Popiełuszko stał się obiektem jawnych
i zakamuflowanych ataków władz. Nieznani sprawcy włamywali się do jego mieszkania, wrzucili tam ładunek wybuchowy, kilka razy niszczyli samochód. Był śledzony, nieustannie przesłuchiwany, uczestniczył w dziwnych wypadkach samochodowych. Ówczesny rzecznik rządu Jerzy Urban prowadził wobec niego oszczerczą kampanię.

15 W nocy 19 października 1984 roku uprowadzono i bestialsko zamordowano ks. Jerzego Popiełuszkę. Jedenaście dni później, 30 października Jego ciało wyłowiono z Wisły. Zwłoki nosiły ślady tortur.

16 Tama we Włocławku, z której oprawcy z SB wrzucili do Wisły ciało kapłana.

17

18 W tzw. „procesie toruńskim” toczącym się od 27. XII. 1984 r. do 7. II
W tzw. „procesie toruńskim” toczącym się od 27.XII.1984 r. do 7.II.1985 r. przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu trzej oficerowie MSW: Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo, zaś ich przełożony –Adam Pietruszka – za sprawstwo kierownicze zbrodni. Otrzymali wyroki od 14 do 25 lat więzienia. Potem kilkakrotnie łagodzono ich kary.

19 Mord na księdzu wywołał wstrząs i powszechne oburzenie społeczne
Mord na księdzu wywołał wstrząs i powszechne oburzenie społeczne. Pogrzeb 3 listopada 1984 roku zgromadził tysiące ludzi i przekształcił się w wielką manifestację.

20 Pogrzeb 3 listopada 1984 r.

21 Wieńce na grobie księdza Jerzego

22

23 Nagrobek księdza Popiełuszki na terenie kościoła
św. Stanisława Kostki w Warszawie.

24 Ksiądz Jerzy Popiełuszko jako męczennik za wiarę zostanie beatyfikowany 6 czerwca 2010 roku.

25 Strony internetowe o Słudze Bożym ks. Jerzym Popiełuszce:
Centrum Opatrzności - ks. Popiełuszko biografia ks. Popiełuszki popieluszko.pl "Nasza Arka" - ks. Popiełuszko wikipedia o ks. Popiełuszce wyk. M. Zgodzińska materiały źródłowe jw.


Pobierz ppt "Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko."

Podobne prezentacje


Reklamy Google