Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2012 rokiem Ks. Piotra Skargi Najważniejszy polski kaznodzieja, niestrudzony obrońca wiary i polskości Najważniejszy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2012 rokiem Ks. Piotra Skargi Najważniejszy polski kaznodzieja, niestrudzony obrońca wiary i polskości Najważniejszy."— Zapis prezentacji:

1 Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2012 rokiem Ks. Piotra Skargi Najważniejszy polski kaznodzieja, niestrudzony obrońca wiary i polskości Najważniejszy polski kaznodzieja, niestrudzony obrońca wiary i polskości

2 27 wrze ś nia mija 27 wrze ś nia mija 400. rocznica ś mierci Piotra Skargi Skargi

3 Skarga głosił kazania przez okres 50 lat, w tym przez 24 lata czynił to jako kaznodzieja królewski u boku króla Zygmunta III Wazy. Rektor kolegium Jezuitów w Wilnie K A Z N O D Z I E J A

4 R E F O R M A T O R nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku; nawoływał do zmian postaw rządzących, do reform, by nie doprowadzić Rzeczypospolitej do upadku; opowiadał się za wzmocnieniem władzy królewskiej i ograniczeniem władzy Sejmu; jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji i filantrop, w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe wady polskiej szlachty. jako czołowy polski przedstawiciel kontrreformacji i filantrop, w trosce o ojczyznę miał odwagę nazwać po imieniu największe wady polskiej szlachty.

5 AUTOR KSIĄŻEK Wizerunek Skargi jako natchnionego narodowego kaznodziei utrwalili romantycy: Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid, a także malarz Jan Matejko (Kazanie Skargi). Żywoty świętych". Skarga to autor kilkudziesięciu książek utrzymanych w duchu religijnym, z których najpoczytniejsze były Żywoty świętych". Napisał także Kazania sejmowe.

6 Jan Matejko - Kazanie Skargi

7 o. Piotr Skarga zmarł 27 września 1612 r. Tablica pamiątkowa w Krakowie Został pochowany w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie.

8 Krypta ks. Piotra Skargi w Kościele Świętych Piotra i Pawła w Krakowie. Oględziny zwłok przeprowadzane przez komisję dla celów beatyfikacji wykazały że Skarga mógł zostać pochowany żywcem, w stanie śmierci klinicznej lub letargu. Świadczyły o tym uszkodzenia kości palców. Te obrażenia sam mógł sobie zadać, oprzytomniawszy w grobie. Opr. D. Daź-Dolecka


Pobierz ppt "Sejm Rzeczypospolitej ustanowił rok 2012 rokiem Ks. Piotra Skargi Najważniejszy polski kaznodzieja, niestrudzony obrońca wiary i polskości Najważniejszy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google