Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Miasto Petra w Jordanii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Miasto Petra w Jordanii"— Zapis prezentacji:

1 Miasto Petra w Jordanii
jednym z nowych 7 cudów świata Música: “Helwa Ya Baladi” (Mi País es Hermoso) Canta: Dalidá

2

3 Pod panowaniem jednego z plemion arabskich, to zrujnowane dziś miasto stało się stolicą królestwa nabatejskiego. Jedyne w swoim rodzaju budowle skalne uczyniły Petrę najcenniejszym zabytkiem dzisiejszej Jordanii

4 Gdy J.L Burckhardt szwajcarski archeolog kierujący pracami wykopaliskowymi odnalazł w 1912 r. na ziemiach beduinów czerwone skały legendarnego miasta, w dziejach Petry rozpoczął się nowy rozdział.

5 Wprawdzie Rzymianie, gdy przyłączyli Petrę do swego imperium, przebudowali znaczną jej część zgodnie ze swymi upodobaniami, jednak archeologom udało się w dużej mierze zrekonstruować pierwotny kształt metropolii starożytności.

6 W pewnym sensie jest to sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry.
Chazne - zwana przez Beduinów „Skarbcem Faraona” – wykuta w skale piętrowa budowla powstała ok. I-II w. n.e W pewnym sensie jest to sztandarowy i najsłynniejszy zabytek Petry.

7 Wzniesione z piaskowca budowle do dziś zapierają dech w piersi przybyszom z całego świata.

8 Nie jest jasne przeznaczenie budowli, chociaż ostatnio przeważa pogląd, że był to grobowiec (a nie świątynia) któregoś z władców Petry – być może Aretasa IV i jego żony.

9 Na poły koczownicze plemię Nabatejczyków uczyniło z pustynnego miasta
ważny ośrodek kultury i metropolię. Znacznej rozbudowy miasta dokonał, Aretas IV w pierwszej poł. I w. n.e.,nawiązując stylem głównie do architektury rzymskiej.

10 Czasy panowania Aretasa IV w Petrze określa się mianem złotego wieku budownictwa monumentalnego.( dominują wpływy grecko-rzymskie).

11 Stan formalnego sojuszu i względnej niezależności Petry, trwał aż do czasów cesarza Trajana, który zajął miasto w 106 r., w rok po śmierci ostatniego jej władcy Rabela II i ustanowił w nim stolicę nowej prowincji rzymskiej – Arabii.

12 Prowincja Arabia Petrea za jeden z ważniejszych
uchodziła w III w. za jeden z ważniejszych ośrodków handlu w skali całego imperium, a wyprzedziła ją w tej dziedzinie dopiero konkurująca z nią Palmyra.

13 piętrowa budowla Chazne – zwana „Skarbcem Faraona”
Wykuta w skale piętrowa budowla Chazne – zwana „Skarbcem Faraona” – posłużyła w filmie Indiana Jones i Ostatnia Krucjata jako świątynia chroniąca Świętego Graala.

14 Począwszy od VII w. Petra przeżywała okres postępującego upadku, a nawiedzające ją kilkakrotnie trzęsienia ziemi ostatecznie pozbawiły miasto dawnej świetności.

15 Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza "wielobarwna".

16 Kolorowe skały…

17 … aż zapierają dech

18 Nabatejczycy wybudowali system wodociągów a ich rozbudowy dokonano za czasów panowania Aretasa IV.

19 Teatr – jeden z największych obiektów w Petrze, mieszczący od 6 do nawet 10 tysięcy widzów; został wybudowany najprawdopodobniej w I w. n.e

20 Szczególnie trzęsienie
W upadku Petry miały swój udział klęski żywiołowe, a konkretnie trzęsienia ziemi z lat 110, 303, 363, 505 i 551. Szczególnie trzęsienie ziemi z 363 r. spowodowało wiele zniszczeń i przyczyniło się do znacznego wyludnienia miasta.

21 Miasto Petra w Jordanii
jednym z nowych 7 cudów świata Koniec Traducción libre del Portugués: LGC oprac.wersji pl-jokoretsina


Pobierz ppt "Miasto Petra w Jordanii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google