Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KUCHNIA NA PODLASIU projekt Klasy 2PP 3PP. Położenie Podlasia na mapie Polski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KUCHNIA NA PODLASIU projekt Klasy 2PP 3PP. Położenie Podlasia na mapie Polski."— Zapis prezentacji:

1 KUCHNIA NA PODLASIU projekt Klasy 2PP 3PP

2 Położenie Podlasia na mapie Polski.

3 Województwo podlaskie Herb i flaga woj. podlaskiego Herb i flaga woj. podlaskiego

4 Położenie geograficzne Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno- wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok. Województwo podlaskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw. Położone jest w północno- wschodniej części kraju, w geograficznym środku Europy. Przez jego środek przepływa Narew. Stolicą jest Białystok.PolskiwojewództwEuropyNarewBiałystokPolskiwojewództwEuropyNarewBiałystok Utworzone w 1999 r. Utworzone w 1999 r.1999

5 Warunki naturalne Podlasia W rozległych lasach i puszczach W rozległych lasach i puszczach (Puszcza Białowieska, Augustowska, Knyszyńska, (Puszcza Białowieska, Augustowska, Knyszyńska,Puszcza BiałowieskaAugustowskaKnyszyńskaPuszcza BiałowieskaAugustowskaKnyszyńska Zielona), z których niektóre jako jedyne w Europie zachowały swój pierwotny charakter, można spotkać bogactwo unikatowej fauny i flory. Szata roślinna regionu jest niezwykle bogata i urozmaicona, co sprzyja bogactwu świata zwierząt. Spotkać tu można łosie, wilki,rysie i żubry żyjące w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej. Zielona), z których niektóre jako jedyne w Europie zachowały swój pierwotny charakter, można spotkać bogactwo unikatowej fauny i flory. Szata roślinna regionu jest niezwykle bogata i urozmaicona, co sprzyja bogactwu świata zwierząt. Spotkać tu można łosie, wilki,rysie i żubry żyjące w Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej.ZielonaEuropiefaunyfloryłosiewilkirysieżubryZielonaEuropiefaunyfloryłosiewilkirysieżubry Krajobraz urozmaicony. Klimat w porównaniu z innymi regionami Polski jest bardziej surowy, a Suwałki, są nazywane polskim biegunem zimna. Krajobraz urozmaicony. Klimat w porównaniu z innymi regionami Polski jest bardziej surowy, a Suwałki, są nazywane polskim biegunem zimna. Suwałki

6 Mieszkańcy Podlasia Podlaskie jest województwem najbardziej zróżnicowanym w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym. Od stuleci sąsiadują tu różne narodowości i wyznania. Poza ludnością polską mieszkają tu: Podlaskie jest województwem najbardziej zróżnicowanym w Polsce pod względem etnicznym i kulturowym. Od stuleci sąsiadują tu różne narodowości i wyznania. Poza ludnością polską mieszkają tu: Białorusini (ok. 48 tys.), Białorusini (ok. 48 tys.), Białorusini Litwini (ok. 6 tys.), Litwini (ok. 6 tys.), Litwini Tatarzy (ok. 0,5 tys.), Tatarzy (ok. 0,5 tys.), Tatarzy Rosjanie, Rosjanie, Rosjanie Ukraińcy, Ukraińcy, Ukraińcy Romowie, Romowie, Romowie Żydzi, Żydzi, Żydzi Występuje tu najliczniejsze w Polsce skupisko ludności prawosławnej (ok. 300 tys.)[w Grabarce znajduje się ośrodek pielgrzymek prawosławnych. Występuje tu najliczniejsze w Polsce skupisko ludności prawosławnej (ok. 300 tys.)[w Grabarce znajduje się ośrodek pielgrzymek prawosławnych.prawosławnejGrabarceprawosławnejGrabarce

7 Jeziora i rzeki Podlasia RZEKI RZEKIPisaNarewNurzecBiebrzaEłk

8 JEZIORA JEZIORA Rajgrodzkie Rajgrodzkie Czarne Czarne Wigry Wigry Szelment Szelment Necko Necko Sajno Sajno Białe Białe Serwy Serwy Dręstwo Dręstwo Pomorze Pomorze

9 Atrakcje Podlasia Podlasie - na pierwszy rzut oka nic ciekawego, ale nic bardziej mylnego. To województwo jest ostoją dzikich zwierząt a także roślin na skalę Polski i Europy. Podlasie - na pierwszy rzut oka nic ciekawego, ale nic bardziej mylnego. To województwo jest ostoją dzikich zwierząt a także roślin na skalę Polski i Europy.

10 Puszcza Białowieska stanowi unikalny na skalę Europejską kompleks leśny. Dlatego na jej terenie utworzono 20 rezerwatów. Najcenniejszy na tym obszarze jest Białowieski Park Narodowy. Puszcza Białowieska stanowi unikalny na skalę Europejską kompleks leśny. Dlatego na jej terenie utworzono 20 rezerwatów. Najcenniejszy na tym obszarze jest Białowieski Park Narodowy.

11 Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża. Spośród licznych atrakcji Białowieskiego Parku Narodowego, niewątpliwie największym zainteresowaniem cieszy się Rezerwat Pokazowy Żubra. Jest on położony przy szosie Hajnówka-Białowieża.

12 FAUNA PODLASIA - SSAKI 1. ŻUBR 2. WILK 3. RYŚ 4. ŁOŚ 5. BÓBR 6. JEŻ WSCHODNI 1. ŻUBR 2. WILK 3. RYŚ 4. ŁOŚ 5. BÓBR 6. JEŻ WSCHODNIŻUBRWILKRYŚŁOŚBÓBRJEŻ WSCHODNIŻUBRWILKRYŚŁOŚBÓBRJEŻ WSCHODNI

13 FAUNA PODLASIA - PTAKI 1. BOCIAN BIAŁY 2. BATALION 3. ORLIK GRUBODZIOBY 4. GŁUSZEC 5. CIETRZEW 6. DZIERZBA CZARNOCZELNA 7. DZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTY 8. GADOŻER 1. BOCIAN BIAŁY 2. BATALION 3. ORLIK GRUBODZIOBY 4. GŁUSZEC 5. CIETRZEW 6. DZIERZBA CZARNOCZELNA 7. DZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTY 8. GADOŻERBOCIAN BIAŁYBATALION 3. ORLIK GRUBODZIOBYGŁUSZECCIETRZEWDZIERZBA CZARNOCZELNADZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTYGADOŻERBOCIAN BIAŁYBATALION 3. ORLIK GRUBODZIOBYGŁUSZECCIETRZEWDZIERZBA CZARNOCZELNADZIĘCIOŁ TRÓJPALCZASTYGADOŻER

14 Ciekawe miasta i miejsca Podlasia, które warto zobaczyć. Miasto i gmina w województwie podlaskim, siedziba władz powiatu hajnowskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa białostockiego. Od 2007 w gminie wprowadzono język białoruski jako język pomocniczy. Miasto położone na Równinie Bielskiej, na zachodnim krańcu Puszczy Białowieskiej. Ze względu na swoje położenie niedaleko Białowieży i puszczy nazywane jest bramą do Puszczy Białowieskiej.

15 Co warto zobaczyć w Hajnówce? Cerkiew Świętej Trójcy Cerkiew Świętej Trójcy Sobór Świętej Trójcy w Hajnówce zachwyca wszystkich odwiedzających miasto. Jest jego wizytówką i dumą. Smukła konstrukcja, która wydaje się być zawieszona między niebem a ziemią, harmonijnie łączy w sobie nowoczesność i tradycję. Tradycję dwóch tysięcy lat prawosławia i tysiąca lat jego obecności na tej ziemi.

16 Pomnik Żubra wykonany z brązu. Pomnik Żubra wykonany z brązu. Pomnik żubra postawiono tu pierwszy raz w 1862 roku z okazji polowania w Puszczy Białowieskiej cara Aleksandra II. Stał w osadzie Zwierzyniec przy drodze Hajnówka - Białowieża. Podczas I Wojny Światowej wywieziono go do Rosji. Po wojnie wrócił do Polski, ale już nie na swoje pierwotne miejsce lecz na dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie. 13 września 2001 roku, odsłonięto, ufundowany przez TP SA, nowy pomnik żubra. Stanął on przed Urzędem Miejskim w Hajnówce, odlany z brązu żubr różni się od poprzednika bardziej dynamiczna pozą.

17 Park Miniatur Zabytków Podlasia Hajnówka. Park Miniatur Zabytków Podlasia zlokalizowany jest w Hajnówce, nieopodal serca Puszczy Białowieskiej (20 km od Białowieży). Powstał z myślą ukazania piękna zabytkowej architektury województwa podlaskiego. W Parku podziwiać można tak charakterystyczną dla tego regionu kolorową architekturę drewnianą, obiekty sakralne, pałace, itp. Wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25

18 Rezerwat Żubrów Rezerwat Żubrów Zwierzęta w Rezerwacie eksponowane są w warunkach półnaturalnych, w dużych zagrodach pokrytych naturalną roślinnością, mogą więc nie być widoczne przez cały czas.

19 Rezerwat Ścisły Przyrody w Białowieży Idea utworzenia parków narodowych nie sięga nawet 200 lat wstecz. Specyficzna ochrona Puszczy Białowieskiej na dzisiejszym obszarze rezerwatu ścisłego jest jednak o wiele starsza. Od prawie 800 lat przyroda rozwija się tu bez zbytniej ingerencji człowieka. Świadczą o tym kilkusetletnie drzewa. Historia puszczy czyni ją jednym z najważniejszych lasów Europy, oazą przyrody, mającą niewiele sobie równych.

20 Muzeum w Białowieży Muzeum przyrodniczo-leśne Białowieskiego Parku Narodowego można zwiedzać jedynie z przewodnikiem. Wystawa przedstawia miejscowe gatunki roślin i zwierząt. Życie puszczy przedstawione jest tu nie tylko za pomocą wystawionych eksponatów, lecz multimedialnie. W muzeum w nowoczesny sposób i z powodzeniem wykorzystano oświetlenie oraz dźwięk. Szczególnie godna polecenia jest sala poświęcona ptakom.

21 Park i Pałac Branickich Park i Pałac Branickich

22 Pałac Branickich – zabytkowy pałac w Białymstoku, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej w stylu późnobarokowym określany mianem Wersalu Podlasia, Wersalem Północy, a także Polskim Wersalem.

23 Stary Kościół Farny Białystok. Zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku – zespół świątynny w Białymstoku, złożony z dwóch połączonych ze sobą budynków kościelnych: starego (z pocz. XVII w.) oraz nowego (z pocz. XX w.). Bazylika stanowi główną świątynię archidiecezji białostockiej oraz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku.

24 Ratusz w Białymstoku Ratusz jest jednym z punktów otwartego w czerwcu 2008 r. Szlaku Dziedzictwa Żydowskiego w Białymstoku opracowanego przez grupę doktorantów i studentów UwB – wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu w Białymstoku.

25 Choroszcz- Letnia Rezydencja Branickich Pałac Branickich w Choroszczy – zabytkowy pałac Branickich powstały w latach 1745-1771 dla magnata Jana Klemensa Branickiego na sztucznej wyspie, otoczonej kanałami oraz ogromnym 25- hektarowym parkiem.

26 Choroszcz- Muzeum Wnętrz. Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku. Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Mieści się w nim stała ekspozycja wnętrz pałacowych z XVIII i XIX wieku. Muzeum gromadzi eksponaty i dokumenty związane z historią pałacu i jego właścicieli, oraz meble i wyroby rzemiosła artystycznego z XVIII i XIX wieku.

27 Dziedziniec Zamku Królewskiego Zamek w Tykocinie - zamek królewski z XV wieku położony na prawym brzegu rzeki Narwi w miejscowości Tykocin w województwie podlaskim.

28 Kościół Świętej Trójcy w Tykocinie. Kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Trójcy w Tykocinie oraz zespół klasztorny pomisjonarski został wzniesiony z fundacji hetmana Jana Klemensa Branickiego i jest wiązany z twórczością Jana Henryka Klemma. Kościół powstał w dwóch etapach. Budowę rozpoczęto w roku 1742, a wieże powstały pod koniec roku 1748.

29 BAZA NOCLEGOWA Ośrodek Edukacji Ekologicznej ul. Szkolna 18 Siemianówka Ośrodek Edukacji Ekologicznej ul. Szkolna 18 Siemianówka tel/fax. (85) 741 57 20 tel. (85) 744 43 26 tel. kom. 602 470 422 tel/fax. (85) 741 57 20 tel. (85) 744 43 26 tel. kom. 602 470 422

30 Piękno drewnianej zabudowy na Podlasiu.

31

32 Kuchnia Podlasia Podczas wycieczki na Podlasiu koniecznie musimy skosztować tradycyjnych potraw. Do serca turystów Podlaskie z pewnością trafi poprzez żołądek. Kuchnia podlaska zawiera w sobie przysmaki charakterystyczne dla państw ościennych tj. Litwy i Białorusi. Najsmaczniejsze podlaskie potrawy to: Podczas wycieczki na Podlasiu koniecznie musimy skosztować tradycyjnych potraw. Do serca turystów Podlaskie z pewnością trafi poprzez żołądek. Kuchnia podlaska zawiera w sobie przysmaki charakterystyczne dla państw ościennych tj. Litwy i Białorusi. Najsmaczniejsze podlaskie potrawy to: Kindziuk litewski (Perła 2001) – wędlina tradycyjnie wyrabiana na Suwalszczyźnie, której nazwa pochodzi z języka litewskiego. Kindziuk litewski (Perła 2001) – wędlina tradycyjnie wyrabiana na Suwalszczyźnie, której nazwa pochodzi z języka litewskiego. Babka ziemniaczana – potrawa ziemniaczana o niepowtarzalnym smaku. Babka ziemniaczana – potrawa ziemniaczana o niepowtarzalnym smaku. Kartacze - potrawa z ziemniaków przypominająca polską pyzę w odmianie podlaskiej. Kartacze - potrawa z ziemniaków przypominająca polską pyzę w odmianie podlaskiej. Pierekaczewnik - układane warstwami ciasto, które może być nadziewane serem, jabłkami lub mięsem. Pierekaczewnik - układane warstwami ciasto, które może być nadziewane serem, jabłkami lub mięsem. Kiszka ziemniaczana - charakterystyczna potrawa białoruska powszechnie przygotowywana wyłącznie na Podlasiu. Kiszka ziemniaczana - charakterystyczna potrawa białoruska powszechnie przygotowywana wyłącznie na Podlasiu.

33 Babka ziemniaczana kindziuk Pierekaczewnik Kartacze Kiszka ziemniaczana

34 BABKA ZIEMNIACZANA

35 KINDZIUK

36 PIEREKACZEWNIK

37 KARTACZE

38 KISZKA ZIEMNIACZANA

39 SĘKACZ

40 SERY KORYCIŃSKIE

41 Dlaczego warto pojechać na Podlasie? Stereotypowy wizerunek, który oprócz zapachu polskiej wsi nie ma nic więcej do zaoferowania, na szczęście przeminął. Dziś wizytówką Podlasia są zniewalające pałace, cuda współczesnej architektury i imprezy z udziałem największych gwiazd. Na tle polskich miast Białystok błyszczy perłami. W XIX stolica Podlasia pełniła funkcję włókienniczej potęgi. Oprócz walorów architektonicznych, Podlasie oferuje turystom szeroki wachlarz lokali rozrywkowych, sieć noclegową itd Piękne, zielone krajobrazy, czyste powietrze, leśną zwierzynę i wiele religii. Wokół Białegostoku znajduje się wiele małych miejscowości i wiosek, które wodzą na pokuszenie turystów. Podlasie ma swój unikalny klimat, zachwyca spokojem, przychylnością ludzi, pięknem krajobrazów, tolerancji kulturowej i religijnej. Kto jeszcze nie był na Podlasiu musi tam koniecznie pojechać. Zachęcam wszystkich, na pewno nie będziecie załować!!! Stereotypowy wizerunek Podlasia, który oprócz zapachu polskiej wsi nie ma nic więcej do zaoferowania, na szczęście przeminął. Dziś wizytówką Podlasia są zniewalające pałace, cuda współczesnej architektury i imprezy z udziałem największych gwiazd. Na tle polskich miast Białystok błyszczy perłami architektury. W XIX stolica Podlasia pełniła funkcję włókienniczej potęgi. Oprócz walorów architektonicznych, Podlasie oferuje turystom szeroki wachlarz lokali rozrywkowych, sieć noclegową itd Piękne, zielone krajobrazy, czyste powietrze, leśną zwierzynę i wiele religii. Wokół Białegostoku znajduje się wiele małych miejscowości i wiosek, które wodzą na pokuszenie turystów. Podlasie ma swój unikalny klimat, zachwyca spokojem, przychylnością ludzi, pięknem krajobrazów, tolerancji kulturowej i religijnej. Kto jeszcze nie był na Podlasiu musi tam koniecznie pojechać. Zachęcam wszystkich, na pewno nie będziecie załować!!!


Pobierz ppt "KUCHNIA NA PODLASIU projekt Klasy 2PP 3PP. Położenie Podlasia na mapie Polski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google