Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MĄDROŚĆ STAREGO TESTAMENTU

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MĄDROŚĆ STAREGO TESTAMENTU"— Zapis prezentacji:

1 MĄDROŚĆ STAREGO TESTAMENTU
Pomoce do wykorzystania podczas lekcji Fot.: Ks. A. Sobieszek

2 Księgi mądrościowe Starego Testamentu:
HIOBA PSALMÓW PRZYSŁÓW KOHELETA PIEŚNI NAD PIESNIAMI MĄDROŚCI MĄDROŚCI SYRACHA

3 Księga Hioba: Autor Czas powstania Bohater Bliżej nieznany
Nie do końca wiadomy Uczeni skłaniają się do ok. V wieku przed Chrystusem Czas powstania Hiob Bohater

4 Hiob – charakterystyka:
„Żył w ziemi Us człowiek imieniem Hiob. Był to mąż sprawiedliwy, prawy, bogobojny i unikający zła. Miał siedmiu synów i trzy córki. Majętność jego stanowiło siedem tysięcy owiec, trzy tysiące wielbłądów, pięćset jarzm wołów, pięćset oślic oraz wielka liczba służby. Był najwybitniejszym człowiekiem spośród wszystkich ludzi Wschodu”. (Hi 1,1-3)

5 Hiob - nieszczęścia: „Pewnego dnia, gdy synowie i córki jedli i pili w domu najstarszego brata, przyszedł posłaniec do Hioba i rzekł: ‘Woły orały, a oślice pasły się tuż obok. Wtem napadli Sabejczycy, porwali je, a sługi mieczem pozabijali, ja sam uszedłem, by ci o tym donieść’. Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł inny i rzekł: ‘Ogień Boży spadł z nieba, zapłonął wśród owiec oraz sług i pochłonął ich. Ja sam uszedłem, by ci o tym donieść’. Gdy ten jeszcze mówił, przeszedł inny i rzekł: ‘Chaldejczycy zstąpili z trzema oddziałami, napadli na wielbłądy, a sługi ostrzem miecza zabili. Ja sam uszedłem, by ci o ty, donieść’. Gdy ten jeszcze mówił, przyszedł inny i rzekł: ‘Twoi synowie i córki jedli i pili wino w domu najstarszego brata. Wtem powiał szalony wicher z pustyni, poruszył czterema węgłami domu, zawalił go na dzieci, tak iż poumierały. Ja sam uszedłem, by ci o tym donieść’”. (Hi 1,13-19)

6 Hiob – choroba: „Odszedł szatan sprzed oblicza Jahwe i obsypał Hioba trądem złośliwym od palca stopy aż do wierzchu głowy. Rzekła mu żona: ‘Jeszcze trwasz mocno w swej prawości? Złorzecz Bogu i umieraj’.(Hi 2, 7-10)

7 Nagroda za pokorę: „A teraz Jahwe błogosławił Hiobowi, tak, że miał czternaście tysięcy owiec, sześć tysięcy wielbłądów, tysiąc jarzm wołów i tysiąc oślic. Miał jeszcze siedmiu synów i trzy córki. Pierwszą nazwał Gołębicą, druga Kasją, a trzecią Rogiem Antymonu. Nie było w całym kraju kobiet tak pięknych jak córki Hioba. Dał im też ojciec dziedzictwo między braćmi. I żył jeszcze Hiob sto czterdzieści lat, i wiedział swych potomków – w całości cztery pokolenia. Umarł Hiob stary i pełen lat”. (Hi 42, 12-17)

8 Księga Koheleta: Autor Czas powstania Treść bliżej nieznany
Kohelet (Eklezjastes) oznacza nawołujący, co wskazuje, że należał do grona mędrców Autor Około III wieku prz. Chrystusem Czas powstania autor jest bystrym obserwatorem życia. Dostrzega, że bez Boga nie jest ono wiele warte zjawiska naturalne i historyczne powtarzają się cyklicznie Bóg napełnia radością życie człowieka Treść

9 Z Księgi Koheleta: „Ciesz się, młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej. I chodź drogami serca swego i za tym, co oczy twe pociąga; lecz wiedz, że z tego wszystkiego będzie cię sądził Bóg! Więc usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała, bo młodość jak zorza poranna szybko przemija. Pomnij jednak na Stwórcę swego w dniach swej młodości, zanim jeszcze nadejdą dni niedoli i przyjdą lata, o których powiesz: ‘Nie mam w nich upodobania’” (Koh 11,9-12,1)


Pobierz ppt "MĄDROŚĆ STAREGO TESTAMENTU"

Podobne prezentacje


Reklamy Google