Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl. Garbus scenariusz Dominik Szcześniak, rysunki Maciej Pałka.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl. Garbus scenariusz Dominik Szcześniak, rysunki Maciej Pałka."— Zapis prezentacji:

1 Lekcja… Niczego sobie

2 Garbus scenariusz Dominik Szcześniak, rysunki Maciej Pałka

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Trochę historii: 17 kwietnia 1430 roku Gliwice zostały najechane przez husytów, którymi dowodził książę litewski Zygmunt Korybutowicz. Miasto oblegano i szturmowano kilka razy, po zdobyciu zniszczono i spalono, a wielu mieszkańców wymordowano lub wzięto w niewolę. Husyci, po zajęciu miasta, uczynili z Gliwic bazę dla swojego ruchu i stąd dokonywali łupieżczych wypraw na cały Górny Śląsk. Gliwice zostały odbite przez zwolenników książąt oleśnickich i oświęcimskich, prawowitych właścicieli miasta, w marcu 1431, podczas gdy Korybutowicz przebywał w Krakowie na rokowaniach religijnych.

15 Dylematy Garbusa Jakie powinno być państwo, aby obywatele byli wobec niego lojalni? Czy zawsze należy być lojalnym, a jeśli nie, to wobec kogo? Nierówności społeczne – problem czy stan, z którym należy się pogodzić? Jakie są ich przyczyny, jak można im zapobiegać? Co to jest zdrada i kogo można nazwać zdrajcą – porównaj postawy Garbusa i Janka

16 Do samodzielnego opracowania czyli Garbus do domu: 1. Kim byli husyci? 2. Z czego wynikał podział mieszkańców Gliwic na zwolenników i przeciwników husytów? 3. Dlaczego Zygmunt Korybutowicz obrał Gliwice za swoją siedzibę?

17 Prezentacja przygotowana w oparciu o antologię Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice. Wydawnictwo: Muzeum w Gliwicach Oprac. prezentacji E. Chudyba


Pobierz ppt "Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl. Garbus scenariusz Dominik Szcześniak, rysunki Maciej Pałka."

Podobne prezentacje


Reklamy Google