Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl. Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił scenariusz i rysunki Przemysław Surma.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl. Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił scenariusz i rysunki Przemysław Surma."— Zapis prezentacji:

1 Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl

2 Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił scenariusz i rysunki Przemysław Surma

3 www.muzeum.gliwice.pl

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13 Trochę historii: Latem 1626 roku katolickie Gliwice zostały zaatakowane przez protestanckie wojska Ernesta von Mansfelda. Mimo ostrzału artyleryjskiego ze strony przeważających sił nieprzyjaciela, mieszkańcy stawili skuteczny opór i miasto nie zostało zdobyte. Ówcześni kronikarze podkreślali przede wszystkim bohaterską postawę kobiet i ich kluczową rolę w ocaleniu miasta. Do obrony obok mężczyzn stanęły niewiasty, które z wysokości murów miejskich wylewały na napastników wrzącą wodę i gotowaną kaszę jaglaną. Skuteczna obrona miasta przez mieszczan spotkała się z uznaniem cesarza Ferdynanda II Habsburga. Swoją wdzięczność wyraził on 14 sierpnia 1629 roku w Wiedniu, nadając Gliwicom nowy, upiększony herb.

14 Kilka kwestii do omówienia – czyli o kuchni, w której drzemie siła Czy bohater musi walczyć mieczem? Co to znaczy być bohaterem? Bohaterskie kobiety w historii Dlaczego mieszczanom udało się obronić miasto – jakie znaczenie ma współpraca? Czy warto wykraczać poza konwencjonalnie przypisane role?

15 www.muzeum.gliwice.pl Pytania dodatkowe: 1. Co to była Wojna Trzydziestoletnia? 2. Dlaczego Gliwice zostały zaatakowane przez duńskie wojsko? 3. Ile jest prawdy w legendzie o ocaleniu miasta przez kobiety? 4. Czy o historii można mówić w żartobliwy sposób?

16 www.muzeum.gliwice.pl Prezentacja przygotowana w oparciu o antologię Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice. Wydawnictwo: Muzeum w Gliwicach Oprac. prezentacji E. Chudyba


Pobierz ppt "Lekcja… Niczego sobie www.muzeum.gliwice.pl. Ballada o tym, jak zły Mansfeld swój apetyt zaspokoił scenariusz i rysunki Przemysław Surma."

Podobne prezentacje


Reklamy Google