Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Krajobrazy Świata Tajga. Wstęp Tajga (borealny las iglasty) – lasy iglaste występujące na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym chłodnym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Krajobrazy Świata Tajga. Wstęp Tajga (borealny las iglasty) – lasy iglaste występujące na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym chłodnym."— Zapis prezentacji:

1 Krajobrazy Świata Tajga

2 Wstęp Tajga (borealny las iglasty) – lasy iglaste występujące na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym chłodnym.

3 Położenie Tajga leży na północnej półkuli ziemskiej. Od południa graniczy z lasami mieszanymi strefy umiarkowanej bądź strefą stepu.

4 Klimat W strefie tajgi występuje krótkie, ciepłe lato oraz długa mroźna zima. Występuje tutaj wieczna zmarzlina, która sięga głęboko w ziemię. Zmarzlina uniemożliwia odpływ wód gruntowych przez co latem mogą powstawać tereny podmokłe.

5 Zwierzęta Niewiele zwierząt przystosowało się do warunków panujących w tajdze. Każde z nich obrało inną strategie na przeżycie. Oto niektóre z nich:

6 Różne gatunki sikor

7 Gluszcze

8 Krogulce

9 Jemiołuszki

10 Rosomaki

11 Renifery Karibu

12 Niedźwiedzie brunatne

13 Rośliny Tajga nie jest zbyt obfita we florę. Występują tutaj drzewa iglaste oraz rośliny zimnolubne, a także porosty. Oto niektóre z nich:

14 Jodły syberyjskie

15 Żurawina błotna

16 Jałowiec

17 Gleby tajgi Gleby tajgi są ubogie i słabo wykształcone. Często także podmokłe, co sprawia, że są nieprzydatne rolniczo.

18 Ludność tajgi Mieszkańcami są Jakuci i Inuici. Żyją z wypasu reniferów i innych zwierząt oraz z wyrębu lasów.

19 Znaczenie tajgi Lasy tajgi produkują duże ilości tlenu. Są też jednym z największych źródeł drewna na ziemi.

20 Wykonali Grzegorz Żmija i Maksymilian Kocyła Wykorzystano: Wikipedia artykuł dotyczący tajgi oraz plemion na niej żyjących Ilustrowana księga świata Praca zbiorowa Warszawa 2008


Pobierz ppt "Krajobrazy Świata Tajga. Wstęp Tajga (borealny las iglasty) – lasy iglaste występujące na półkuli północnej w klimacie umiarkowanym chłodnym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google