Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dominik Surowski (ur. 23.07.1905 r. we wsi Biała koło Janowa Lubelskiego, zm. 08.06.1942 w Dachau) – ksiądz katolicki, prefekt szkół powszechnych w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dominik Surowski (ur. 23.07.1905 r. we wsi Biała koło Janowa Lubelskiego, zm. 08.06.1942 w Dachau) – ksiądz katolicki, prefekt szkół powszechnych w."— Zapis prezentacji:

1

2

3 Dominik Surowski (ur. 23.07.1905 r. we wsi Biała koło Janowa Lubelskiego, zm. 08.06.1942 w Dachau) – ksiądz katolicki, prefekt szkół powszechnych w Lublinie i Chełmie, więzień obozów w Sachsenhausen (1940) i Dachau (1940-42).

4 We wrześniu 1937 ks. Surowski został przeniesiony z Lublina do sanktuarium maryjnego p.w. Narodzenia NMP na Górze Chełmskiej. Otrzymał funkcję prefekta w Szkole Powszechnej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Chełmie. Szkoła znajdowała się na parterze budynku przy ul. I Pułku Szwoleżerów 1.

5 Ks. Dominik Surowski wraz z dziećmi ze Szkoły Powszechnej nr 1 w Chełmie 1938 lub 1939 r.

6 Jedna z uczennic pani Helena Grzesik wspomina ks. Surowskiego następująco:,,Młody człowiek, wysoki, przystojny, dobrze zbudowany, brunet o gołębim sercu. Kochaliśmy go wszyscy, to był ojciec". Wg relacji pani Grzesik ksiądz Surowski udzielał bezpłatnych posług religijnych żyjącym w ubóstwie parafianom. „Szedł do chorych, do biednych, wspomagał, robił to bezinteresownie. Przez wszystkich był lubiany.”

7 W datowanym na 27 XII 1938 r. dokumencie kierownik szkoły Jan Błaszczak zapisał:,,W wykonywaniu obowiązków sumienny. W pracy stosuje odpowiednie metody i osiąga, tak w wychowaniu, jak i w nauczaniu, wyniki zadowalające. Stosunek do dzieci życzliwy i przyjazny. Pracę dzieci ocenia rzeczowo i uwzględnia wszystkie czynniki mające wpływ na pracę. W stosunku do przełożonych grzeczny i lojalny; zarządzenia wykonuje bez zarzutu. Stosunek do grona nauczycielskiego koleżeński. Do zawodu nauczycielskiego dobrze przygotowany. Posiada znajomość przepisów szkolnych i programu religii. Zdolności organizacyjne posiada w nieznacznym stopniu. Jest samodzielny, uczciwy, dość energiczny, chętny do pracy i posiada poczucie odpowiedzialności służbowej. Zachowanie się w służbie i poza służbą bez zarzutu.”

8 Ocena pracy ks. D. Surowskiego

9 Dnia 20 listopada 1939 roku 14 chełmskich duchownych, wśród nich ks. Surowski, zostało aresztowanych przez Gestapo i przewiezionych do centralnego więzienia hitlerowskiego na Lubelszczyźnie na Zamku lubelskim. W więzieniu na zamku przebywał ks. Surowski do czerwca 1940 roku.

10 Dnia 18 czerwca 1940 r. ks. Surowski znalazł się w transporcie do obozu w Sachsenhausen. W obozowej kancelarii otrzymał numer 25747. Na pasiaku naszyto mu czerwony trójkąt tzw. Winkiel, który oznaczał kategorię Schützhäftling, czyli,,więzień podlegający aresztowi ochronnemu”.

11 13 grudnia 1940 roku przeszło pół tysiąca duchownych, wśród nich ks. D. Surowski, zostało przewiezionych z Sachsenhausen do obozu koncentracyjnego w Dachau.

12 W KL Dachau ks. Surowski pracował na plantażach - na polach i w ogrodzie znajdujących się tuż za ogrodzeniem obozu.

13 Jeden ze współwięźniów ks. W. Depczyński wspomina: „Gdy kanclerz Kurii Biskupiej ks. Ochalski nie mógł dźwigać ciężarów, ks. Surowski chętnie go wyręczał w dźwiganiu kotłów”..,,(…) chleb oddawał słabszym od siebie kolegom, bo uważał, iż oni przetrwają, a on nie przetrzyma”.

14 Karta więźnia ks. Dominika Surowskiego z obozu w Dachau

15 ŚMIERĆ W KL DACHAU Fragment z księgi zgonów w obozie w Dachau z lat 1941-42. Wycieńczony ciężką pracą, skrajnie niedożywiony zmarł 8 czerwca 1942 r.

16 Płyta nagrobna nr 39 w gaju Pamięci na cmentarzu am Perlacher Forst w Monachium, pod którą znajduje się urna z prochami ks. D.Surowskiego.

17 Tablica w Mauzoleum Ofiar Terroru Hitlerowskiego i Stalinowskiego w dzwonnicy Bazyliki p.w. Narodzenia NMP w Chełmie

18 Tablica w Archikatedrze Lubelskiej poświęcona ofiarom hitlerowskiego okrucieństwa

19 Wiktoria Sadlej Iga Artamonow klasa VI b SP nr 5 w Chełmie


Pobierz ppt "Dominik Surowski (ur. 23.07.1905 r. we wsi Biała koło Janowa Lubelskiego, zm. 08.06.1942 w Dachau) – ksiądz katolicki, prefekt szkół powszechnych w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google