Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyjaciele lasu - destruenci

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyjaciele lasu - destruenci"— Zapis prezentacji:

1 Przyjaciele lasu - destruenci

2 Destruenci to organizmy rozkładające szczątki martwych zwierząt
Destruenci to organizmy rozkładające szczątki martwych zwierząt. Przebywają w ściółce stale lub tylko w pewnych okresach życia. Niektóre należą do naturalnych wrogów lasu , ale większość pełni pożyteczną funkcję, np. uczestniczy w rozkładzie ściółki.

3

4 Destruenci, destruenci nasi przyjaciele,
pomagają , rozkładają rozrzyźniają glebę. Destruenci to zwierzęta ściółkowo-glebowe , które dbają o przyrodę.

5 Czym jest ściółka leśna?
Ściółka leśna składa się z martwych, nierozłożonych szczątków roślin i zwierząt, gromadzących się na dnie lasu. Żyją tu ważne dla lasu organizmy tak zwani reducenci. Rozdrabniają i rozkładają martwe części roślin i zwierząt. Dzięki temu włączają zawarte w nich składniki pokarmowe ponownie do obiegu materii. Stają się one dostępne dla drzew i innych roślin.

6 Zwierzęta żyjące w ściółce
Na dnie lasu żyją różne organizmy, na przykład ślimaki i mrówki. Rozdrabniają one części roślin , a powstałe szczątki stają się pokarmem dla mniejszych organizmów.

7 Drobnymi resztkami roślin żywią się mikroorganizmy , na przykład grzyby i bakterie. Rozkładają je na proste związki chemiczne , które zostają w glebie jako składniki pokarmowe dla roślin.

8 Martwe drewno atakują grzyby oraz larwy chrząszczy żywiących się drewnem.

9 Na zwierzęta żyjące w glebie polują między innymi pająki i pareczniki
Na zwierzęta żyjące w glebie polują między innymi pająki i pareczniki. Gdy same zginą- zjadają je na przykład padlinożerne stonogi.

10 Zapamiętaj Bez działalności organizmów ściółkowo –glebowych las byłby zasypany nierozłożonymi martwymi roślinami , zwierzętami i odchodami. Dziękuję wszystkim serdecznie za uwagę. Mam nadzieję, że się podobało. Marciniak Patrycja Kl VI Nowa Wieś 34 Tel Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia na Rzecz Ekorozwoju Wsi „ Nasze Dzieci” Przyczyna Górna 22,tel Wschowa


Pobierz ppt "Przyjaciele lasu - destruenci"

Podobne prezentacje


Reklamy Google