Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Zdolność uczenia się dziecka ma swoje podstawy w drogach nerwowych tworzących się przed narodzeniem i w pierwszych latach życia.  50% zdolności uczenia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Zdolność uczenia się dziecka ma swoje podstawy w drogach nerwowych tworzących się przed narodzeniem i w pierwszych latach życia.  50% zdolności uczenia."— Zapis prezentacji:

1

2  Zdolność uczenia się dziecka ma swoje podstawy w drogach nerwowych tworzących się przed narodzeniem i w pierwszych latach życia.  50% zdolności uczenia się kształtuje się do 4r.ż., a kolejne 30% do 8r.ż.

3  stan zdrowia dziecka (choroby, wady wzroku, słuchu),  rozwój motoryczny, umysłowy i emocjonalny,  zainteresowania zarówno przedmiotami szkolnymi jak i zainteresowania pozaszkolne,  atmosfera panująca w domu,  tryb życia, organizacja codziennych zajęć, odżywianie,  zrealizowane potrzeby fizyczne i psychiczne.

4  Nieświadomie przekazujemy dziecku nasz stosunek do szkoły, nauczycieli i nauki (wypowiadamy się pozytywnie, kontaktujemy się z n-cielami, chodzimy na wywiadówki).  Dajemy dziecku przykład (np. czytanie, rozwiązywanie krzyżówek, odpowiednie programy, filmy, dyskusje).  Chwalimy, doceniajmy nawet drobne sukcesy. Nagradzamy, ale nie przekupujemy.  Umożliwiamy osiąganie sukcesów – rozwijamy zainteresowania.  Unikamy porównywania na niekorzyść.  Wspieramy i pomagamy.

5  Stałe miejsce do nauki.  Biurko/stół i krzesło odpowiednie do wzrostu dziecka, oświetlenie z góry i lampka z lewej lub prawej strony.  Wyciszone miejsce i pozbawione zbędnych przedmiotów.  Łatwy dostęp do półek i szuflad z przedmiotami do nauki: książek, słowników, zeszytów, przyborów, materiałów do wykonywania prac.  Pojemniki do segregowania i przechowywania kartek, spinaczy, długopisów, zeszytów oraz własnych prac.  Kącik do eksponowania prac plastycznych, dyplomów i innych osiągnięć.

6  Rodzic organizuje i planuje czas dla dziecka (nuda=kłopoty).  dziecko powinno wykonywać zadania domowe codziennie w tym samym czasie, po obiedzie i odpoczynku,  podczas wykonywanej pracy nie należy odrywać dziecka od niej, rozmawiać z nim na inne tematy, wydawać poleceń,  po każdych 45 minutach pracy robić 5-10 minutowe przerwy.

7  Zaraz po powrocie ze szkoły,  bezpośrednio po obfitym posiłku,  późnym wieczorem (po kolacji) lub z samego rana (5-6godz.).

8  Pomagać nie oznacza wyręczać,  dziecko energiczne, ale szybko męczące się powinno najpierw wykonywać zadania trudniejsze,  dziecko, które ma trudności z zabraniem się do pracy zaczyna od zadania przyjemnego, następnie robi trudne lekcje, a na końcu - znowu łatwe,  odrabianie lekcji tego samego dnia, w którym zostały zadane,  przed rozpoczęciem odrabiania każdego przedmiotu, należy określić zakres materiału do opanowania – przeczytać polecenia, pytania, które są na końcu tematu, sprawdzić czy prawidłowo zostały przez dziecko zrozumiane, wątpliwości i niejasności wyjaśnić

9  jeśli dziecko nie lubi jakiegoś przedmiotu znajdźmy jakieś ciekawostki i zainteresujmy nimi,  przy sprawdzaniu najpierw należy zauważyć i podkreślić to co zostało zrobione dobrze, a dopiero potem wskazać błędy i je omówić,  przepytać dziecko - odpowiadanie w domu na głos pozwala na sformułowanie myśli i przełożenie na wypowiedź ustną,  po wykonaniu każdego zadania wymagającego od dziecka wysiłku, należy je pochwalić.

10


Pobierz ppt " Zdolność uczenia się dziecka ma swoje podstawy w drogach nerwowych tworzących się przed narodzeniem i w pierwszych latach życia.  50% zdolności uczenia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google