Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak długo rozkładają się odpady?. SZKŁO 4 000 lat – tak długo będzie się rozkładać każda szklana rzecz, którą wyrzucisz np. w lesie. Wrzuć szklaną butelkę.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak długo rozkładają się odpady?. SZKŁO 4 000 lat – tak długo będzie się rozkładać każda szklana rzecz, którą wyrzucisz np. w lesie. Wrzuć szklaną butelkę."— Zapis prezentacji:

1 Jak długo rozkładają się odpady?

2 SZKŁO 4 000 lat – tak długo będzie się rozkładać każda szklana rzecz, którą wyrzucisz np. w lesie. Wrzuć szklaną butelkę czy słoik do zielonego pojemnika i pamiętaj: szkło to materiał wielokrotnego użytku, który może być wiele razy przetwarzany!

3 PAPIER 6 miesięcy - tyle czasu grzyby i bakterie potrzebują na rozłożenie kartki papieru na ziemię. Lepiej wyrzucić ją do niebieskiego pojemnika na makulaturę – szybko zostanie wykorzystana i powstanie z niej np. nowa książka z bajkami!

4 PLASTIK Plastikowa torba rozkłada się 400 lat. Plastikowa butelka 1000 lat. Plastik wrzucamy do żółtego pojemnika.

5 METAL Najszybciej, bo 10 lat trwa rozkład puszek po jedzeniu. Ale o wiele dłużej jest z puszkami po napojach – około 1 000 lat! Tyle czasu rozkłada się też np. karoseria samochodu.

6 KOMPOST (OWOCE, WARZYWA) Resztki jedzenia to te ż odpad, tzw. organiczny. Takie odpady rozkładają się w wilgotnym środowisku od 2 miesięcy do 1 roku. Ogryzek od jabłka rozkłada się 6 miesięcy.

7 GUMA DO ŻUCIAGUMA DO ŻUCIA Jak tylko przyklejona do podeszwy guma odklei się od butów – zacznie zanieczyszczać środowisko. Będzie to robić przez następnych 5 lat!

8 Co zatem zrobić, aby postępować bardziej ekologicznie? Zamiast napojów w puszce wybierać napoje w butelce, ponieważ szkło łatwiej jest przetworzyć. Na zakupy warto zabierać torby wielokrotnego użytku, np. bawełniane lub z lnu. Unikać kupowania pakowanej w folie żywności, zamiast niej kupować tę na wagę. Ograniczajmy kupowanie wszelkich opakowań z tworzyw sztucznych. Musimy pamiętać, że każdy z nas ma wpływ na stan zanieczyszczenia środowiska naturalnego, a nie tylko największe zakłady przemysłowe.

9 Źródło http://www.ekodolina.pl http://wokolslonca.pl

10 Dziękujemy za uwagę. Klaudia Kaleta Kamil Ośka Arek Dróżdżel


Pobierz ppt "Jak długo rozkładają się odpady?. SZKŁO 4 000 lat – tak długo będzie się rozkładać każda szklana rzecz, którą wyrzucisz np. w lesie. Wrzuć szklaną butelkę."

Podobne prezentacje


Reklamy Google