Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dwudziestolecie zmian

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dwudziestolecie zmian"— Zapis prezentacji:

1 Dwudziestolecie zmian
Paweł Markowski VI c

2 W latach 1914-1918 przez Europę przetoczyła się I wojna światowa.
Był to największy konflikt zbrojny od 100 lat, czyli od czasu wojen napoleońskich. Wojna przyniosła wiele zniszczeń i ofiar, mimo to przyczyniła się do rozwoju Europy i świata w następnym okresie dziejów, tzw. dwudziestoleciu międzywojennym.

3 W czasie wojny wprowadzono nowe rodzaje broni

4 oraz sposoby obrony przed nimi…

5 Polska nie istniała na mapie Europy

6 I Wojna Światowa zakończyła się w 1918 r
I Wojna Światowa zakończyła się w 1918 r., a traktat pokojowy z Niemcami podpisano 28 czerwca 1919 r. w Wersalu pod Paryżem. Wojna przyczyniła się do istotnych zmian na mapie politycznej ówczesnej Europy.

7 W 1921 r. do grona niepodległych państw dołączyła także IRLANDIA.
Powstały nowe państwa: FINLANDIA Kraje bałtyckie: LITWA ŁOTWA ESTONIA oraz POLSKA W 1921 r. do grona niepodległych państw dołączyła także IRLANDIA. CZECHOSŁOWACJA WĘGRY JUGOSŁAWIA

8 Po zakończeniu okresu wytyczania granic, który trwał do roku 1923, w Europie nastał czas pokoju.
Społeczeństwa Europy były już zmęczone wojną oraz epidemią tzw. grypy HISZPANKI, która wybuchła w roku 1918 i trwała do roku 1920 zabijając w tym okresie więcej osób, niż pochłonęła cała I wojna światowa. Aby zapobiec wybuchowi kolejnej wojny powołano do życia organizację o nazwie LIGA NARODÓW z siedzibą w Genewie (Szwajcaria), której zadaniem było czuwanie nad pokojem na świecie.

9 Okres pomiędzy I a II wojną światową obfitował w wiele wynalazków, nastąpił także postęp w wielu dziedzinach techniki: W 1928 r. szkocki lekarz Aleksander Fleming odkrył penicylinę, czyli pierwszy antybiotyk. Odkrył ją podobno przypadkiem i to dzięki bałaganowi który posiadał w laboratorium – do niedomkniętej probówki z chorobotwórczymi bakteriami dostała się pleśń o nazwie Penicillium notatum i zabiła wszystkie bakterie.

10 W 1915 r. niemiecki fizyk Albert Einstein opublikował swoją najważniejszą pracę: ogólną teorię względności. Rozważania Einsteina dały początek tzw. Projektowi Manhattan, który doprowadził do wyprodukowania w 1941 r. pierwszej bomby atomowej. W 1927 r. amerykański żołnierz Charles Augustus Lindbergh dokonał pierwszego lotu samolotem z Ameryki Płn. przez Atlantyk, lądując w Paryżu. Dzięki jego wyczynowi już w 1935 r. rozpoczęto komunikację pocztową z Europy do Ameryki, a w 1939 r. swój lot odbył pierwszy samolot pasażerski.

11 Jednak lata dwudzieste i trzydzieste to nie tylko odbudowa ze zniszczeń wojennych i rozwój nauki.
Ludzie zmęczeni wojną potrzebowali także rozrywki, której tak brakowało w poprzednim okresie. Swoje triumfy świętował gatunek muzyczny zwany jazzem. Narodził się on na pocz. XX w. w Stanach Zjednoczonych w Nowym Orleanie, a do najwybitniejszych jego przedstawicieli zalicza się wokalistę i trębacza Louisa Armstronga, zwanego popularnie „Satchmo”.

12 Do najbardziej znanych aktorów z tego okresu należeli:
W latach trzydziestych amerykański reżyser i producent Walt Disney zorganizował w Hollywood wytwórnię produkującą filmy długometrażowe. Do najbardziej znanych aktorów z tego okresu należeli: Charlie Chaplin Myszka Miki Buster Keaton

13 Bardzo popularną formą rozrywki stał się taniec
Bardzo popularną formą rozrywki stał się taniec. Zaczęto wystawiać na scenach Wodewile, czyli utwory muzyczne z dużą ilością tańczących aktorów. Szczególnie popularnymi tańcami stały się Charleston i Foxtrot. Tańczono prawie wszędzie…

14 Dziękuje za uwagę.. Paweł Markowski, VIc

15 Niespodzianka….


Pobierz ppt "Dwudziestolecie zmian"

Podobne prezentacje


Reklamy Google