Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Systemy operacyjne i sieci komputerowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Systemy operacyjne i sieci komputerowe"— Zapis prezentacji:

1 Systemy operacyjne i sieci komputerowe
Warstwa dostępu do sieci

2 Zadania warstwy dostępu do sieci
Warstwa dostępu do sieci jest odpowiedzialna za wszystkie zagadnienia związane z zestawieniem łącza fizycznego służącego do przekazywania pakietu IP do medium sieciowego. Odpowiada między innymi za odwzorowywanie adresów IP na adresy sprzętowe i za enkapsulację pakietów IP w ramki. Określa połączenie z fizycznym medium sieci w zależności od rodzaju sprzętu i interfejsu sieciowego.

3 Zadania warstwy dostępu do sieci
W warstwie dostępu do sieci modelu TCP/IP działają sterowniki aplikacji, modemów i innych urządzeń. Definiuje ona funkcje umożliwiające korzystanie ze sprzętu sieciowego i dostęp do medium transmisyjnego. W sieciach lokalnych protokołem dostępu do sieci jest Ethernet, w sieciach rozległych są to m.in. protokoły ATM i Frame Relay.

4 Frame Relay Frame Relay zapewnia komunikację połączeniową o przepływności do 45 Mb/s. Funkcjonuje na telekomunikacyjnych łączach cyfrowych dobrej jakości, odznaczających się niskim wskaźnikiem błędów. Frame Relay pozwala na łączenie sieci LAN, transmisję danych i głosu, wideo- i telekonferencje. Sieć Frame Relay składa się z wielu urządzeń sieciowych połączonych kanałami fizycznymi, na których tworzone są połączenia wirtualne (logiczne). Mogą być one zestawiane na stałe i tymczasowo. Frame Relay zapewnia gwarantowaną szybkość transmisji

5 ATM ATM jest technologią telekomunikacyjną, która umożliwia przesyłanie głosu, obrazów wideo i danych przez sieci prywatne i publiczne. W przeciwieństwie do Frame Relay, jest ona oparta na architekturze komórek, a nie ramek. Komórka ATM ma stałą długość 53 bajtów. Tworzy ją 5-bajtowy nagłówek ATM i 48 bajtów treści zasadniczej. Małe komórki o stałej długości doskonale nadają się do przesyłania głosu i obrazów wideo, ponieważ ruch ten nie toleruje opóźnień. Ruch zawierający obrazy wideo i głos nie musi czekać na przesłanie większego pakietu danych.

6 SLIP i PPP SLIP i PPP (Serial Line Internet Protocol i Point to Point Protocol) - SLIP jest już rzadko spotykany protokół wykorzystywane przy połączeniach modemowych zastąpiony został po przez protokół ppp. Najczęściej stosuje się go połączeniach punkt punkt za pomocą linii telefonicznej. Implementacje ppp są też spotykane przy połączeniach szeregowych synchronicznych i asynchronicznych na routerach.


Pobierz ppt "Systemy operacyjne i sieci komputerowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google