Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jak człowiek nauczył się pisać?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jak człowiek nauczył się pisać?"— Zapis prezentacji:

1 Jak człowiek nauczył się pisać?
Prezentacja multimedialna wraz z ćwiczeniami

2 Oglądając prezentację zwróć uwagę na następujące kwestie
Wskaż 3 powody, dla których człowiekowi potrzebne jest pismo? Jakie czynności potrafił wykonywać człowiek zanim stworzył system zapisu znaków? Co to jest kartusz?

3 Afryka – kolebka ludzkości
Ok. 5,5 milionów lat temu to właśnie na tym kontynencie miało miejsce przekształcenie się istot małpowatych w człekokształtne. Najstarsze znalezione szczątki należały do australopiteka – ssaka małp naczelnych z rodziny człowiekowatych. Naukowcy uważają, że człowiek wyewoluował właśnie z australopiteków.

4 Tak zdaniem naukowców mógł wyglądać australopitek

5 tys. Lat p.n.e. pojawia się na terytorium całej europy neandertalczyk. SZKIELET jego został Znaleziony w jaskini ,w pobliżu rzeki Neandertal . Uważany jest on za podgatunek człowieka Rozumnego, który potrafił wytwarzać narzędzia

6 Jaskinia w LASCAUX 4 CHŁOPCÓW GRAŁO W PIŁKĘ, BYŁ ROK W pewnym momencie piłka wpadła im w szczelinę jaskini, weszli do niej i ujrzeli ściany pokryte malowidłami. Przedstawiały one najróżniejsze zwierzęta: byki, jelenie, konie. Owa jaskinia znajduje się we Francji w miejscowości Lascaux(czyt. Lasko). Wśród zwierząt pojawia się też postać człowieka, zdaniem badaczy rysunki te pochodzą z paleolitu.

7 Co to paleolit? Paleolit (starsza epoka kamienia, zob. paleo, lit, epoka kamienia łupanego) – jedna z epok prahistorii, najstarszy i najdłuższy etap w dziejach rozwoju społeczności ludzkiej, zwany też starszą epoką kamienia. Rozpoczyna się z chwilą pojawienia form przedludzkich zdolnych do wytwarzania prymitywnych narzędzi (otoczaki, pięściaki i rozłupce). Termin paleolit wprowadził w roku 1865 angielski uczony John Lubbock[1]. Paleolit dzieli się na: paleolit dolny – (ok. 2-2,5 mln lat – ok. 120 tys. lat temu) paleolit środkowy – (ok. 350 lub 300 tys. – ok. 40 tys. lat temu) paleolit górny – (ok. 40 tys. – ok. 14 tys. lat p.n.e.) paleolit późny – (ok. 14 tys. lat temu – 8 tys. lat p.n.e.)

8 Najstarszą odmianą pisma na świecie jest… pismo klinowe
Ok. 3,5 tys. lat temu w dorzeczu dwóch wielkich rzek Tygrysu i Eufratu istniało państwo Sumerów.

9 Oto link do strony dotyczącej historii sumerów, historycznej krainy zwanej mezopotamią

10 Trochę teorii Pismo klinowe to najstarsza, na Bliskim Wschodzie, odmiana pisma, stworzona najprawdopodobniej przez Sumerów ok lat przed naszą erą. Pierwotnie było złożone z przedstawień rysunkowych, które wyobrażały przedmioty albo jeden charakterystyczny ich element, a przy bardziej abstrakcyjnych pojęciach – kompozycje symboliczne. Na początku system był całkowicie ideograficzny (obrazkowy). Każdy znak miał znaczenie podstawowe, do którego dochodziły znaczenia poboczne. Nazwa pochodzi od kształtu znaków odciskanych na glinianych tabliczkach za pomocą kawałka trzciny. Jego powstanie, w IV tysiącleciu p.n.e., związane było z administracyjnymi i gospodarczymi potrzebami rozwijającej się coraz bardziej cywilizacji. Do największego rozkwitu doszło w XIV-XIII w. p.n.e. z uwagi na wagę języka akadyjskiego na Bliskim Wschodzie, w którym było zapisywane. Pismo klinowe używane było aż do okresu panowania na Bliskim Wschodzie hellenistycznej dynastii Seleucydów w II w. p.

11 Czas na praktykę Znak nr 1,2 przedstawia głowę, kolejne też to samo znaczą tylko widać wyraźnie przejście od obrazków (piktogramów ) do postaci sylab notowanych za pomocą kresek, będących śladem rylca lub trzciny wyciskanej na glinianej tabliczce.

12 Do czego sumerom, a później akadyjczykom potrzebne było pismo?
Jakie są wasze przypuszczenia?

13 Oto prawidłowe odpowiedzi
Pismo Służyło do notowania rachunków, obrotów handlowych Królowie informowali o swoich poczynaniach, podatkach itp. Spisywano informacje o bogach i religii Pisano utwory literackie

14 Starożytny Egipt W starożytnym Egipcie narodziło się pismo hieroglificzne, będące obrazkowym przedstawieniem słów. Materiałem piśmienniczym był papirus


Pobierz ppt "Jak człowiek nauczył się pisać?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google