Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pamięci masowe – służą do przechowywania i przenoszenia danych komputerowych. Wyróżniamy następujące nośniki danych do przenoszenia informacji: nośniki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pamięci masowe – służą do przechowywania i przenoszenia danych komputerowych. Wyróżniamy następujące nośniki danych do przenoszenia informacji: nośniki."— Zapis prezentacji:

1 Pamięci masowe – służą do przechowywania i przenoszenia danych komputerowych. Wyróżniamy następujące nośniki danych do przenoszenia informacji: nośniki magnetyczne (dyskietka, ZIP, dysk twardy, LS120) nośniki optyczne (CD-ROM, CD-R, CD-RW, DVD) nośniki magnetooptyczne (MOD) taśmy ( technologie taśmowe to: DAT, SLR, DTL, Super DTL, Ultrium LTO)

2 Rodzaj nośnika danych, w którym informacja jest zapisywana dzięki wykorzystaniu zjawiska magnetycznego. W wypadku komputerów czytnik, w którym umieszcza się jakiś nośnik magnetyczny, potrafi odróżnić obszary namagnesowane i nienamagnesowane i przyporządkować im wartości 0 lub 1 (zrozumiałe dla komputera). Przykładem komputerowego nośnika magnetycznego jest dyskietka magnetyczna, dyskietka ZIP, LS120, dysk twardy.

3 Nośnik danych komputerowych służący do przechowywania i przenoszenia małych porcji informacji - 1,44 MB. Dyskietka to magnetyczny krążek ukryty w kwadratowym plastikowym opakowaniu. Szybkość obrotowa napędu wynosi 300 obr/min. Do rodziny dyskietek magnetycznych należą: - dyskietka 3.5” - dyskietka LS120 - dyskietka ZIP Dyskietki są podzielone na ścieżki i sektory

4 dyskietki napędu LS120 mają 120 MB pamięci napęd jest kompatybilny z napędem dyskietek 1,44 MB (czyta i zapisuje tradycyjne dyskietki 1,44 MB) szybkość obrotowa napędu wynosi 720 obr/min (co zwiększa przepustowość i nawet dyskietki czytane są ok. trzykrotnie szybciej) Napęd LS120

5 pojemność to 750 MB napęd ZIP nie jest kompatybilny z tradycyjnymi napędami dyskietek i wymaga specjalnych nośników, które są drogie nośnik pamięci w napędzie ZIP przypomina dyskietkę, od której jest tylko niewiele większy i grubszy

6 Element komputera służący do trwałego przechowywania danych – zostają one na nim zachowane także po wyłączeniu komputera. We wnętrzu dysku twardego znajduje się kilka obracających się jeden nad drugim aluminiowych krążków (w większości dysków od dwóch do ośmiu). Poszczególne krążki twardego dysku pokryte są warstwą ferromagnetyku (dwu- lub trójtlenek żelaza) służącą do zapisu informacji. Krążki te (talerze) pozostają w zwykłych dyskach na stałe w obudowie i tworzą razem z głowicami zapisująco- odczytującymi praktycznie jedną całość. Talerze obracają się nieustannie z prędkością tysięcy obrotów na minutę, dzięki czemu czas dostępu do informacji jest krótki, a szybkość transferu danych wysoka. Pojemność dysków twardych dochodzi nawet do 180 GB.

7 Dyski magneto-optyczne (MO) o wymiarach 3,5 i 5,25” są na pierwszym miejscu wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba zapisywania dużej ilości danych na wymiennych nośnikach i wymagany jest szybki, nieskomplikowany dostęp do danych. Dyski magneto-optyczne EXTRA są przeznaczone dla zastosowań CAD/CAM, projektowania graficznego, obróbki obrazu, multimediów, publikacji elektronicznych, baz danych, obróbki dźwięku. Pojemność MO waha się w zależności od modelu od 230 MB do 2,6 GB. Nie zawsze poszczególne nośniki są ze sobą kompatybilne. Napęd MO

8 Rodzaj nośnika danych, w którym informacja jest zapisywana w zagłębieniach zwanych pitami, a odczyt jest przeprowadzany przy użyciu lasera. Czytnik, w którym umieszcza się nośnik optyczny, potrafi rozróżnić miejsca wypalone (wytłoczone) od niewypalonych, i przyporządkować im wartości 0 lub 1, które rozumie komputer. Przykładem nośnika optycznego jest CD-RW, CD- ROM, CD-R czy DVD.

9 Płyty wielokrotnego zapisu. Wcześniej zapisane dane można każdorazowo usunąć i zastąpić nowymi. Dlatego płyty CD-RW są idealnym nośnikiem stosowanym do zabezpieczania danych. Są zgodne z nagrywarkami CD, potrafią więc odczytywać i zapisywać typowe formaty dysków CD-R. Napęd CD-ROM wyprodukowany wcześniej niż w połowie roku 1997 nie potrafi odczytywać dysków CD- RW. Pojemność dysku to ok. 750 MB (można kupić płyty o pojemności 700 MB, 750 MB, 800 MB lub 850 MB).

10 Napęd CD-ROM działa w oparciu o metodę odczytu, do czego wykorzystuje laser z układem optyki. Płyty CD-ROM są produkowane w zakładach przy wykorzystaniu procesu tłoczenia. Tworzywo sztuczne (np. poliwęglan) w stanie stopienia jest formowane poprzez oddziaływanie matrycy. Po tym procesie płyty CD-ROM nie są jeszcze gotowe, ponieważ są one przezroczyste i nie mogłyby być odczytywane przez laserowy układ optyczny, nie odbijają promienia laserowego. Z tego powodu płyty CD- ROM są powlekane cienką, odbijającą promienie warstwą aluminium. W celu ochrony zewnętrznej nakładana jest jeszcze powłoka z tworzywa sztucznego i na końcu drukowana jest na płycie etykieta. Pojemność płyty CD-ROM wynosi 650 MB. Od ang. Compact Disc Read Only Memory – pamięć na płycie kompaktowej tylko do odczytu.

11 Odmiana płyty kompaktowej, na której można jeden raz zapisać dane (programy, muzykę, filmy) za pomocą nagrywarki CD-R lub CD-RW. Po nagraniu taką płytę można odczytać w zwykłym napędzie CD-ROM komputera. Informacja na płycie zapisywana jest, gdy laser nagrywarki (nagrzewając powierzchnię płyty CD-R do temperatury 250 stopni Celsjusza) wypala na niej tzw. pity. Kolor płyty zależy od rodzaju użytej światłoczułej farby, na którą działa promień lasera i od złotego, bądź srebrnego pokrycia dysku, które odbija światło.

12 Coraz częściej używany nośnika danych, który przypomina krążek CD, ale charakteryzuje się o wiele większą pojemnością. Na płycie DVD można zmieścić cały film fabularny (np. ok. 130 minut). Dysk DVD nie jest zgodny z CD-ROM, więc wymagany jest nowy napęd. Wyróżnia się 4 warianty płyt DVD: jednostronne i jednowarstwowe o maksymalnej pojemności 4,7 GB; dwustronne i jednowarstwowe o max. pojemności 8,5 GB; jednostronne i dwuwarstwowe o max. pojemności 9,4 GB; dwustronne i dwuwarstwowe o max. pojemności 17 GB.


Pobierz ppt "Pamięci masowe – służą do przechowywania i przenoszenia danych komputerowych. Wyróżniamy następujące nośniki danych do przenoszenia informacji: nośniki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google