Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Uniwersalny dysk holograficzny. Plan Co to jest HVD? Początki HVD. Budowa i zasada działania. Możliwości. Konkurencyjne technologie. Przyszłość.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Uniwersalny dysk holograficzny. Plan Co to jest HVD? Początki HVD. Budowa i zasada działania. Możliwości. Konkurencyjne technologie. Przyszłość."— Zapis prezentacji:

1 Uniwersalny dysk holograficzny

2 Plan Co to jest HVD? Początki HVD. Budowa i zasada działania. Możliwości. Konkurencyjne technologie. Przyszłość.

3 Co to jest HVD? HVD – uniwersalny dysk holograficzny. Wielkość 120 mm. Typowany na następcę Blu-raya i HD DVD. Dysk optyczny najnowszej generacji. Wciąż trwają badania nad jego rozwojem.

4 Początki HVD W latach 80 IBM zaczął interesować się wykorzystaniem holografii do przetwarzania danych. Urządzenia do zapisu danych zajmowały znaczną powierzchnie i potrzebowały laserów znacznej mocy. Prace podjął także rosyjski ośrodek badawczy.

5 Początki HVD 16 IX 2004 na konferencji COST Action P8 firma Optware przedstawiła nośniki do zapisu holograficznego, oraz moduł głowicy zapisu/odczytu. Wprowadzenie do produkcji potrwa około 3 lata.

6 Budowa i zasada działania Stosuje się dwa rodzaje laserów: - czerwony 650nm (pozycjonowanie głowicy w odpowiednim miejscu) - niebiesko-zielony 532nm (zapis/odczyt danych)

7 Budowa i zasada działania Struktura płyty HVD 1. Zielony laser zapisu/odczytu (532nm) 2. Czerwony laser pozycjonujący/adresujący (650nm) 3. Hologram niosący informację 4. Warstwa poliwęglanowa 5. Warstwa fotopolimerowa (z danymi) 6. Warstwy dystansujące 7. Warstwa dichroiczna 8. Aluminiowa warstwa odbijająca 9. Podłoże przezroczyste P. PIT (wgłębienie)

8 Budowa i zasada działania Laser czerwony (650nm) odczytuje informacje z CD podobnej warstwy aluminiowej używanej do monitorowania. Warstwa aluminiowa zapobiega interferencji fal i pomaga zachować kompatybilność z CD i DVD.

9 Budowa i zasada działania Gęstsze upakowanie danych pozwala na uzyskanie bardzo dużych pojemności pojedynczego dysku. Odległości pomiędzy danymi decydują o pojemności.

10 Budowa i zasada działania Moduł zapisywania danych. Laser o mocy 1 W (dla porównania laser w napędzie DVD-R posiada moc od 0,1 do 0,25 W)

11 Budowa i zasada działania Moduł odczytu danych.

12 Budowa i zasada działania

13 Możliwości Pojemność jednego dysku do 3,9 TB x CD-ROM x DVD x jednowarstwowy Blu-Ray. U.S. Library of Congres > 20 TB w formacie tekstowym > niecałe 6 dysków Jedna płyta pomieści od do godzin filmów w formacie MPEG 4, czyli ponad rok.

14 Możliwości Transfer 1 Gbit/s Czyli tyle co 6 x 16 x DVD (11.08 Mbit/s)

15 Konkurencyjne technologie InPhase Technologies pracuje nad dyskami nazwanymi Tapestry Media o pojemności do 1,6 TB i transferze 120 Mbit/s. Hitachi Maxell Ltd. wypuści 300 GB dyski o transferze 20MB/s Koszt czytnika to US$ Cena dysku to US$120

16 Przyszłość Optware planuje wypuścić 200 GB dyski w czerwcu Hitachi Maxell Ltd. zaczyna produkcje 300 GB dysków o transferze 20MB/s we wrześniu

17 Materiały

18 Autor Opracował: Tomasz Wilczyński


Pobierz ppt "Uniwersalny dysk holograficzny. Plan Co to jest HVD? Początki HVD. Budowa i zasada działania. Możliwości. Konkurencyjne technologie. Przyszłość."

Podobne prezentacje


Reklamy Google