Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO"— Zapis prezentacji:

1 MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO
KAPLICZKI I KRZYŻE PRZYDROŻNE

2 Od zarania dziejów mieszkańcy wiosek budowali figury
Od zarania dziejów mieszkańcy wiosek budowali figury. Różne były inspiracje ich powstawania - miały chronić mieszkańców przed różnego rodzaju nieszczęściami, chorobami, przed wrogiem i według dawnych wierzeń przed złem. Stawiane były przeważnie na początkach i końcach wiosek, na rozstajach dróg, by chronić podróżnych. Zaczęły także powstawać tam ,gdzie miał ukazać się święty lub tam, gdzie mieszkaniec lub rodzina chciała podziękować Bogu za doznane łaski i dobra. Były także stawiane w celu wyproszenia łask Bożych.

3 Figura Matki Boskiej, Sułów
Niewątpliwie o takie łaski zabiegał pewien mieszkaniec, pan Nietrzpiela, który ufundował figurę z Matką Boską w 1908 roku. Modlitwy zostały wysłuchane, ponieważ jego syn został kapłanem. Figurkę przebudowano w 1953 roku. Jednoczyła przy sobie młodzież, dorosłych i starców przy wspólnych modlitwach, śpiewach, pieśniach podczas majówek i święceniach pól.

4 Figury, Sułów Następna figura w Sułowie powstała na środku wsi, a ich fundatorką była pani Anna Głąb. Tą z napisem: „Boże, błogosław nas” wybudowano na jej posesji w 1926 roku.  Ufundowała ona też krzyż:

5 Figura ufundowana przez mieszkańców, Sułów
Mieszkańcy wsi Sułów w podziękowaniu za starania i wybudowanie kaplicy ufundowali tę oto figurę z napisem: „Boże, błogosław nam”

6 Figurka, Sułów Napis: „Boże, zmiłuj się nad nami Boże, błogosław tych mieszkańców” widnieje wyryty na przedniej stronie figurki. Jej fundatorem był mieszkaniec Tomasz Kołmaga. Wybudowana została w roku, a odnowiona w 1953.

7 Została wybudowana niedawno, stoi na posesji państwa Witków.
Figurka, Sułów Została wybudowana niedawno, stoi na posesji państwa Witków.

8 Krzyż na rozgraniczeniu wiosek Sułowiec - Zakłodzie
Na rozgraniczeniu wiosek Zakłodzie – Sułowiec była postawiona przez mieszkańców figura Matki Bożej. Drewniana stała około 100 lat, gdy uległa zniszczeniu, mieszkaniec Sułowca Tadeusz Pawelec na tym miejscu postawił krzyż żeliwny, który stoi już około 20 lat.

9 Kapliczka koło źródeł w Sułowcu
Przy drodze Zakłodzie - Sułowiec jest postawiona tak zwana kapliczka drewniana, prawdopodobnie tą drogą szedł św. Antoni z Padwy w kierunku Radecznicy doszedł do podgórza Łysej Góry, przy której leży wieś Radecznica. Św. Antoni ukazał się ubogiemu mieszkańcowi Szymonowi Tkaczowi trudniącemu się tkactwem. Za jakiś czas tą samą droga szedł św. Franciszek z Asyżu, napotkał na drodze wieśniaka mieszkańca wsi Sułowiec. Św. Franciszek powiedział do wieśniaka, że idzie za św. Antonim i w by tym miejscu spotkania na pamiątkę postawił jakąś figurę. Od tej chwili, tu gdzie spoczywał wybiją źródła wody Św. Franciszek doszedł do Radecznicy 4 października, od tej daty odbywają się tam odpusty na św. Franciszka w Radecznicy. Mieszkaniec, który był stolarzem zbudował kapliczkę drewnianą. Kapliczka ta stoi do dziś. W środku tej kapliczki jest postać Pana Jezusa siedzącego tak jakby odpoczywał.

10 Kapliczka koło źródeł w Sułowcu

11 Krzyż stojący na skrzyżowaniu dróg w Sułowcu.
Na skrzyżowaniu dróg w Sułowcu na poboczu została postawiona figura przez mieszkańca wsi Sułowiec o nazwisku Furmanek Tadeusz. Ten krzyż stoi już około 25 lat.

12 Figura stojąca przy posesji Wacława Rocznia w Sułowcu
Betonowy krzyż stojący przy drodze prowadzącej na Gieto postawił Wacław Roczeń na swojej posesji. Ten krzyż stoi juz około 24 lat.

13 Kapliczka przy alei w Sułowcu
Ta figurka stoi przy drodze, która prowadziła do folwarku. Postawili ją Dziedzicowie, którzy tam mieszkali. W środku tej kapliczki znajduje się postać Matki Bożej.

14 Figura przy głównej ulicy (tzw. Turobiński Gościniec)
Ta figura stoi przy głównej drodze (Turobin - Szczebrzeszyn). W czasie wojny tą drogą zwana ''Turobiński Gościniec'' jechało wojsko. Jadący ułan na koniu zatrzymał się koło tej figury, zdjął karabin i strzelił w kierunku tej figury. Kula trafiła w głowę Matki Bożej, która rozpadła się. Gdy wojna się skończyła Wincenty Pitura wyrzeźbił głowę i umocował na figurze. Figura ta stoi juz około 103 lat.

15 Krzyż upamiętniający wypadek samolotu
Drewniany krzyż o wysokości 3 m znajduje się przy szosie Turobin-Zamość. Został postawiony na miejscu śmierci dwóch lotników w celu upamiętnienia tragedii. Wiktor Brążert i Ludwik Wojnarowicz byli gościnnie u pani Huskowskiej, Przybyli aż ze Lwowa. Wracając, zawadzili jednym skrzydłem samolotu o drzewo. Samolot od razu upadł na ziemię. Jeden pilot zginął na miejscu. Drugi został przewieziony do szpitala we Lwowie, ale w drodze zmarł.

16 Krzyż, Tworyczów – Źrebce
Krzyż ten stoi przy drodze od Tworyczowa do Kolonii Źrebce 200 m od mostu na rzece Por. Krzyż jest równoramienny, dlatego, że był już kilka razy wykopywany. Pionowe ramię było obgniłe. Krzyż był postawiony w intencji uproszenia Miłosierdzia Bożego o zdrowie dla mieszkańców Tworyczowa chorych na tyfus. Najstarsi pamiętają tylko w jakiej intencji został postawiony krzyż, ale nie pamiętają daty. Fundatorem są mieszkańcy Tworyczowa.

17 Postument, Tworyczów – Źrebce „Święty Janek”
Postument drewniany o wysokości 2,5 m, stoi przy polnej drodze od Tworyczowa do Źrebiec, 150 m od mostu na rzece Por, w kierunku Kolonii Sułów. W tym postumencie jest wycięta wnęka, a w niej znajduje się wykonany z blachy obrazek. Nie wiadomo, co przedstawia, ponieważ cały jest pokryty rdzą. Ludzie postument ten nazywają „Świętym Janem”, a także „Świętym Jarkiem”. W tym miejscu dawniej straszyło ludzi. Od momentu, kiedy ten postument został postawiony, przestało straszyć.

18 Krzyż, Marszałkowska „Boże, błogosław tej kolonii”
Krzyż drewniany koloru jasny orzech, o wysokości 6m. stoi on w Kolonii Tworyczów (zwanej inaczej Marszałkowską) przy rozwidleniu polnych dróg od Tworyczowa do Zabłocia i drugiej kolonii. Na wierzchu tego krzyża umieszczony jest krzyż żelazny o wysokości 1m, którego zakończeniem jest blaszany kogut.

19 Bibliografia: Informacje o krzyżach i kapliczkach opracowano na podstawie wywiadów przeprowadzonych z mieszkańcami poszczególnych wiosek. Zdjęcia przedstawione w prezentacji zostały wykonane przez uczniów klasy II gimnazjum biorących udział w projekcie edukacyjnym.


Pobierz ppt "MIEJSCA KULTU RELIGIJNEGO"

Podobne prezentacje


Reklamy Google