Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

 Uzdrowisko –  to€“ miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne, gazy czy borowiny oraz właściwości.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: " Uzdrowisko –  to€“ miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne, gazy czy borowiny oraz właściwości."— Zapis prezentacji:

1

2

3  Uzdrowisko –  to€“ miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne, gazy czy borowiny oraz właściwości klimatyczne. Wody mineralne służą do kąpieli leczniczych i do kuracji pitnej.  To tu nawdychasz się świeżego powietrza, poznasz smak bogatych w mikroelementy wód mineralnych, poprawisz kondycję. Określenie (nieco przestarzałe) osoby przebywającej na leczeniu w uzdrowisku to kuracjusz.  To tu nawdychasz się świeżego powietrza, poznasz smak bogatych w mikroelementy wód mineralnych, poprawisz kondycję. Określenie (nieco przestarzałe) osoby przebywającej na leczeniu w uzdrowisku to kuracjusz.  Zdrowie  Dobre samopoczucie  Relaks  Wypoczynek  Regeneracja  Kondycja

4 W Polsce za uzdrowiska jest uznanych 44 miejscowości. Jednym z nich jest Uzdrowisko Swoszowice – malownicza oaza zieleni w południowo-wschodniej części Krakowa, obejmująca zabytkowy park zdrojowy, tereny leśne oraz zielony pas rzeki Wilgi, które są idealnym miejscem rekreacji i wypoczynku.

5 A TERAZ TROSZECZKĘ HISTORII. A TERAZ TROSZECZKĘ HISTORII.  Uzdrowisko Kraków-Swoszowice istnieje od roku 1811.  W 1807 r. Swoszowice kupił prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Feliks Radwański. Zbudował on dom zdrojowy "Łazienki", do których doprowadzono wodę siarczkową drewnianymi rynnami, oraz wzniósł kilka budynków przeznaczonych na mieszkania dla gości.  W 1811 roku Uzdrowisko zostało formalnie otwarte.

6 Największym skarbem Uzdrowiska, któremu Swoszowice zawdzięcza renomę i uznanie w Polsce i niemal całej Europie, są siarczkowe wody lecznicze, bogate w siarczan, wodór, węgiel, wapń, magnez. Na jego terenie znajdują się dwa źródła wody leczniczej - Zdrój Główny i Napoleon, który jest nieczynny.

7 - kąpiele siarczkowe - zabiegi borowinowe – (okłady, kąpiele) PODSTAWOWYMI ZABIEGAMI SĄ: PODSTAWOWYMI ZABIEGAMI SĄ:

8 Wskazania do leczenia w Swoszowicach schorzenia narządów ruchu choroba kręgosłupa i stawów choroby reumatoidalne zapalenia stawów nerwobóle schorzenia dermatologiczne

9 Zawartość siarki w wodach klasyfikuje Swoszowice na 5 miejscu na świecie, a 4 w Europie.

10 CIEKAWOSTKA CIEKAWOSTKA W uzdrowisku leczyli się m.in. W uzdrowisku leczyli się m.in.  Julian Ursyn Niemcewicz  Hugo Kołłątaj W uzdrowisku leczyli się m.in. W uzdrowisku leczyli się m.in.  Julian Ursyn Niemcewicz  Hugo Kołłątaj

11 PRZYRODA Uzdrowisko otoczone jest przepięknym parkiem. Posiada piękny drzewostan – najstarsze okazy liczą sobie po 180 lat, są wśród nich pomniki przyrody, zwłaszcza charakterystyczna, ogromna „lipa-słoń” Harcują tu wiewiórki, mieszkają dzięcioły, sroki, sójki, kukułki. Od wiosny do jesieni na klombach kwitną kolorowe kwiaty.

12 W Swoszowicach znajduje się także stadnina koni, sekcja kolarska, korty tenisowe, klub piłkarski Krakus Swoszowice.

13 Zapraszamy – u nas nie będziesz się nudzić!!


Pobierz ppt " Uzdrowisko –  to€“ miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne, gazy czy borowiny oraz właściwości."

Podobne prezentacje


Reklamy Google