Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Janusz Korczak, naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. prawdopodobnie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Janusz Korczak, naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. prawdopodobnie."— Zapis prezentacji:

1

2 Janusz Korczak, naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. prawdopodobnie 5 sierpnia 1942 w Treblince. Polski lekarz pochodzenia żydowskiego, pedagog, pisarz, publicysta, działacz społeczny.

3 Janusz Korczak urodził się w Warszawie w spolonizowanej rodzinie żydowskiej. Groby ojca Janusza Korczaka i jego dziadków, (grobu matki nie odnaleziono) znajdują się na cmentarzu żydowskim w Warszawie.

4 W czerwcu 1905 roku wyjechał do Harbinu,powołany jako lekarz w wojnie rosyjsko-japońskiej i za swą służbę awansował do stopnia majora.

5 Korczak w 1898 wziął udział w konkursie na sztukę teatralną, na konkurs wysłał czteroaktowy dramat Którędy? i podpisał się: Janasz Korczak.

6 Publikuje Refleksje. Prawidła życia. Pedagogika dla młodzieży i dorosłych. Opowiadanie Uparty chłopiec. Życie Ludwika Pasteura itp.

7 „Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi.” „Bez szczęśliwego dzieciństwa całe życie jest kalekie.” „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat.” „Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni. Razem łatwiej, radośniej, mądrzej i bezpieczniej.” „Nie jest ważne w co się bawić, a jak i co się przy tym myśli i czuje.”

8 23 marca 1905 otrzymał dyplom lekarza – po wysłuchaniu pięcioletniego kursu nauk medycznych i złożeniu obowiązującego egzaminu. W czerwcu 1905 roku wyjechał do Harbinu powołany jako lekarz w wojnie rosyjsko-japońskiej i za swą służbę awansował do stopnia majora. Pod koniec marca 1906 roku wrócił do Warszawy.

9 Dziewiątego października 1926 opracował pierwszy numer Małego Przeglądu,który redagował przez kolejne 4 lata. Po roku 1930 redakcją kierował Igor Newerly.

10 Razem ze Stefanią Wilczyńską założył i prowadził Dom Sierot – dla dzieci żydowskich w Warszawie. Został wybudowany przez Towarzystwo Pomocy dla sierot specjalnie na rzecz jednostki kierowanej przez Korczaka. 2 października 1940 roku Dom Sierot został przeniesiony do getta na ulicę Chłodną 33.

11

12 Pomnik Janusza Korczaka ul. Jaktorowska 8 Miejsce Pamięci Pomnik Janusza Korczaka

13 Obóz zagłady w Treblince

14 Kamień przed VIII LO im. Władysława IV (dawniej Gimnazjum Praskie)

15

16

17 http://pl.wikipedia.org/wiki/Janusz_Korczak http://www.sp6.olesnica.pl/cytatypatron.html

18 Przygotowała uczennica kl. VI Klaudia Zbrzeźniak


Pobierz ppt "Janusz Korczak, naprawdę nazywał się Henryk Goldszmit, znany też jako: Stary Doktor lub Pan doktor ur. 22 lipca 1878 lub 1879 w Warszawie, zm. prawdopodobnie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google