Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OD RYSIKU DO DŁUGOPISU Technika Kaligrafii

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OD RYSIKU DO DŁUGOPISU Technika Kaligrafii"— Zapis prezentacji:

1 OD RYSIKU DO DŁUGOPISU Technika Kaligrafii
Oprac. Anna Izydorczyk - Tworek

2 Na początku człowiek pisał palcem zanurzonym w soku roślinnym, potem odkrył, że wydrążone rurki można napełniać cieczą i w ten sposób kreślić znaki. Tak pisali Starożytni Egipcjanie. Grecy i Rzymianie pisali piórami trzcinowymi. Popularne były również drewniane tabliczki pokryte woskiem, na których pisano rylcem.

3 Hieroglify Egipskie – 3000 lat p.n.e.

4 Pismo klinowe – Babilon 3000-2700 lat p.n.e.

5 Od ok. 600r. p. n. e. pisano piórami z ptasich skrzydeł
Od ok. 600r. p.n.e. pisano piórami z ptasich skrzydeł. Najlepsze były pióra gęsie. Wygoda związana z lekkością tego narzędzia spowodowała jego stosowanie aż do poł. XIX w.

6 W 1884 r. wynaleziono pióro wieczne
W 1884 r. wynaleziono pióro wieczne. Jego projekt opatentował Lewis Waterman. Było to pióro zawierające mały zbiorniczek z atramentem, który wystarczał na jakiś czas.

7 W czasie II wojny światowej piloci alianccy zauważyli, że z pióra pod wpływem zmieniającego się ciśnienia atmosferycznego zaczyna wylewać się atrament, brudząc dokumenty i ubranie. Zrodziła się więc potrzeba wynalezienia przyrządu do pisania na różnych wysokościach i dzięki temu wykorzystano projekt wynalazku z r. węgierskiego artysty i dziennikarza Laszlo Biro. Wynalazkiem tym był długopis.

8 Czym jest kaligrafia? Słownikowa definicja mówi o „umiejętności pięknego, poprawnego i starannego pisania” i chyba te trzy cechy najlepiej opisują sztukę kaligrafii. Historia pięknego pisma jest prawie równie długa jak historia samego słowa pisanego. Sztuka kaligrafii to jednak nie tylko estetyczne i staranne pismo. Nieodłącznym elementem dobrej kaligrafii są ornamenty i zdobienia które sprawiają, że pismo kaligraficzne jest niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju. Siłą dobrej kaligrafii jest również poprawna proporcja.

9 legenda: A – linia podstawowa B – linia górna C – slant D – linia akcentów E – linia dolna (linia wydłużeń dolnych) F – szeryf G – counter H –  pojedyncza szerokość końcówki stalówki, niekiedy zamiast drabinki podana jest wartość liczbowa. I –  drabinka szerokości końcówki Po lewej stronie nad linią podstawową widnieje mała literka „x”. Jest oznaczenie ścieżki która definiuje wysokość literek minuskułowych (x- height).

10 Pismo w stylu gotyckim

11 Kancelareska – pismo stosowane w Kancelariach urzędowych w Italii w okresie renesansu

12 Pisanka Angielska

13


Pobierz ppt "OD RYSIKU DO DŁUGOPISU Technika Kaligrafii"

Podobne prezentacje


Reklamy Google