Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI"— Zapis prezentacji:

1 Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI
NARODZINY KSIĄŻKI Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI

2 albo jakiś dokument pisany, najpierw musiało pojawić się
PISMO Aby powstała książka, albo jakiś dokument pisany, najpierw musiało pojawić się pismo. Pierwsze pismo to piktogramy.

3 takiego pisma pochodzą
HIEROGLIFY Piktogramy z czasem przekształciły się w pismo klinowe z Mezopotamii i hieroglify z Egiptu. Najstarsze przykłady takiego pisma pochodzą z IV tysiąclecia p. n. e.

4 PIERWSZE KSIĄŻKI Prototypami książek były rzymskie drewniane tabliczki do pisania. Później był to kodeks, czyli kilka połączonych ze sobą składek. Powstanie kodeksu wiąże się z upowszechnianiem stosowania pergaminu wygodniejszego Od zwojów papirusu. Kodeksy były oprawiane skórą. Najstarsze pochodzą z II w p. n. e.

5 ŚREDNIOWIECZNE KSIĄŻKI
W średniowieczu książki były bogato ilustrowane. Każdą nową stronę rozpoczynała ozdobna litera – inicjał. Inicjały były małymi dziełami sztuki.

6 JAN GUTENBERG Wynalezienie druku przypisuje się Janowi Gutenbergowi
z Moguncji, przyjmując jako datę tego wydarzenia rok 1450.

7 PIERWSZA WYDRUKOWANA KSIĄŻKA
Pierwsza wydrukowana książka, to Biblia Gutenberga zwana także 42 – wierszową. Została wydrukowana na papierze, prawdopodobnie w 165 egzemplarzach, w warsztacie Gutenberga, w Moguncji ok r.

8 Sztuka drukarska z początku otoczona tajemnicą,
ROZWÓJ DRUKARSTWA Sztuka drukarska z początku otoczona tajemnicą, rozpowszechniła się na całym świecie. Po rozbiciu warsztatu Gutenberga jego uczniowie szerzą ową ,, czarną sztukę „ po całej, ówczesnej, kulturalnej Europie.

9 WSPÓŁCZESNA KSIĄŻKA Współczesne książki pisane są komputerowo,
Aby obróbki i formatowanie tekstu było znacznie łatwiejsze. Następnie na przenośnym nośniku pamięci ( płyta lub dyskietka ) trafia ona do wydawcy, który po przeczytaniu i wprowadzeniu poprawek oddaje ją do druku.

10 Kartki można przewracać tylko za pomocą igły.
CIEKAWOSTKI Największa książka – „Super Book” – mierzącą 2,74 na 3.07 m została wydana w Denver w stanie Colorado w roku Składa się z 300 stron i waży kg. Najmniejsza książka na świecie to – „Stary król Cole” – ma ona rozmiar 1mm na 1 mm. Wydało ją w 85 egzemplarzach w roku 1985 wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley w Szkocji. Kartki można przewracać tylko za pomocą igły.

11 Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia.
Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2,5 miliarda egzemplarzy Biblii. Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło” The Birds of Amerika” ( „Ptaki Ameryki”)  Johna Jamesa Audubona wybitnego ornitologa. Napisał on księgę, w której zawarł 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków. Dzieło to wydano zaledwie w 119 egzemplarzach, z czego 108 znajduje się obecnie w muzeach i bibliotekach. Cena egzemplarza tego niespotykanego XIX-wiecznego dzieła, osiągnęła w 2000 roku aż 8,8 miliona dolarów, natomiast egzemplarz, który został wystawiony w domu aukcyjnym Sotheby's, w grudniu 2010 roku, osiągnął cenę – ponad 10 milionów dolarów.

12 Jej wiek oszacowano na2,5 tys. lat.
Najgrubsza książka świata to dzieło, w którym zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostały sprzedane za ok.1000 funtów. Najstarsza książka to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.

13 Tam gdzie mieszkają książki - ciekawe biblioteki świata
Biblioteka Publiczna w Kansas City - to jeden z najstarszych obiektów bibliotecznych w tym mieście .Założono ją w 1873 roku. Jest również jedną z najsłynniejszych bibliotek w historii: gdy przeprowadzano rewitalizację obiektu kilka lat temu, mieszkańcy zostali poproszeni o wybranie najpoczytniejszych i najważniejszych dla lokalnej społeczności książek. Gdy dokonano wyboru, powiększone grzbiety woluminów trafiły na fasadę budynku biblioteki. Imitacje książek mają około 25 na 9 metrów. Wśród grzbietów okładek znanych książek znalazły się m.in. Władca Pierścieni Tolkiena, Opowieść o dwóch miastach Dickensa, Paragraf 22 Hellera.

14 Pomysł Biblioteki Publicznej z Kansas City jest świetnym przykładem ciekawej reklamy książki i czytelnictwa.

15 Najpiękniejsze biblioteki świata
Biblioteka Club University w Nowym Jorku, USA Biblioteka Suzzalo na Uniwersytecie Waszyngtona - Seattle, USA.

16 Biblioteka Opactwa Mont Ad - Austria
Biblioteka Klasztoru El Escorial Real Monasterio de San Lorenzo – Madryt, Hiszpania

17 Biblioteka Narodowa Finlandii - Helsinki, Finlandia .

18 Najwyżej położona biblioteka na świecie
Dotarcie do niej na piechotę wymagałoby pokonania 1435 schodów. Posiada zbiór książek w języku angielskim i chińskim, a w jej pomieszczeniach odbywają się klimatyczne kolacje dla gości. "Sekretne" przejście pomiędzy półkami prowadzi na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Biblioteka mieszcząca się na 60-tym piętrze hotelu Marriott w Szanghaju trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyżej położona biblioteka na świecie. Biblioteka znajduje się 230,9 metrów nad powierzchnią ziemi. Biblioteka otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych pragnących skorzystać z księgozbioru, odpocząć w sprzyjającej atmosferze bądź wziąć udział w kameralnym spotkaniu.

19 Światowa Stolica Książki
UNESCO ustaliło Buenos Aires Światową Stolicą Książki w 2011 roku. Aby godnie uhonorować tę okazję argentyńska artystka Marta Minujin zbudowała „książkową wieżę Babel”, mierzącą ok. 25 m. Do budowy owego książkowego monstrum wykorzystano ponad pozycji napisanych w różnych językach. Książki będące częścią spiralnej wieży pochodzą z darowizn miejscowej społeczności, a także bibliotekarzy, księgarzy oraz części księgozbiorów ponad 50 ambasad znajdujących się na terenie argentyńskiej stolicy. Dodatkową atrakcją z pewnością jest możliwość wejścia na sam szczyt bibliotecznego Mount Everestu i posłuchanie słowa „książka” w kilkudziesięciu wersjach językowych, wypowiedzianych przez autorkę konstrukcji, ze specjalnie skomponowaną melodią w tle.

20 KONIEC Dziękuję za uwagę i mam nadzieję, że temat prezentacji
Wam się spodobał i coś z tej krótkiej lekcji zapamiętacie ! Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI


Pobierz ppt "Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google