Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NARODZINY KSIĄŻKI Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NARODZINY KSIĄŻKI Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI."— Zapis prezentacji:

1 NARODZINY KSIĄŻKI Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI

2

3

4

5

6

7

8

9

10 Największa książka – „Super Book” – mierzącą 2,74 na 3.07 m została wydana w Denver w stanie Colorado w roku 1976. Składa się z 300 stron i waży 252.6 kg. Najmniejsza książka na świecie to – „Stary król Cole” – ma ona rozmiar 1mm na 1 mm. Wydało ją w 85 egzemplarzach w roku 1985 wydawnictwo Gleniffer Press z Paisley w Szkocji. Kartki można przewracać tylko za pomocą igły.

11 Najpopularniejszą książką na świecie jest Biblia. Biblię przetłumaczono na 310 języków, a jej fragmenty na dalsze 597 języków. Szacuje się, że pomiędzy 1815 a 1975 rokiem wydrukowano około 2,5 miliarda egzemplarzy Biblii. Najdroższą na świecie książką jest czterotomowe dzieło” The Birds of Amerika” ( „Ptaki Ameryki”) Johna Jamesa Audubona wybitnego ornitologa. Napisał on księgę, w której zawarł 1000 naturalnej wielkości ilustracji blisko 500 różnych gatunków ptaków. Dzieło to wydano zaledwie w 119 egzemplarzach, z czego 108 znajduje się obecnie w muzeach i bibliotekach. Cena egzemplarza tego niespotykanego XIX-wiecznego dzieła, osiągnęła w 2000 roku aż 8,8 miliona dolarów, natomiast egzemplarz, który został wystawiony w domu aukcyjnym Sotheby's, w grudniu 2010 roku, osiągnął cenę – ponad 10 milionów dolarów.

12 Najgrubsza książka świata to dzieło, w którym zgromadzone zostały wszystkie przygody Panny Marple, postaci stworzonej przez Agathę Christie. Najgrubsza na świecie lektura liczy sobie 4032 strony, waży około 8 kilogramów i ma 322 mm grubości. Powstało tylko 500 kopii rekordowej książki. Zostały sprzedane za ok.1000 funtów. Najstarsza książka to sześć połączonych ze sobą płytek z 24-karatowego złota. Są one zapisane językiem Etrusków, którego nikt do tej pory nie zdołał w pełni odczytać. Książka posiada też ilustracje: jeźdźca, syreny, harfy oraz żołnierzy. Jej wiek oszacowano na2,5 tys. lat. Maleńka książka została odkryta 60 lat temu, podczas kopania kanału w południowo-wschodniej Bułgarii.

13 Tam gdzie mieszkają książki - ciekawe biblioteki świata Biblioteka Publiczna w Kansas City - to jeden z najstarszych obiektów bibliotecznych w tym mieście.Założono ją w 1873 roku. Jest również jedną z najsłynniejszych bibliotek w historii: gdy przeprowadzano rewitalizację obiektu kilka lat temu, mieszkańcy zostali poproszeni o wybranie najpoczytniejszych i najważniejszych dla lokalnej społeczności książek. Gdy dokonano wyboru, powiększone grzbiety woluminów trafiły na fasadę budynku biblioteki. Imitacje książek mają około 25 na 9 metrów. Wśród grzbietów okładek znanych książek znalazły się m.in. Władca Pierścieni Tolkiena, Opowieść o dwóch miastach Dickensa, Paragraf 22 Hellera.

14 Pomysł Biblioteki Publicznej z Kansas City jest świetnym przykładem ciekawej reklamy książki i czytelnictwa.

15 Najpiękniejsze biblioteki świata Biblioteka Club University w Nowym Jorku, USA Biblioteka Suzzalo na Uniwersytecie Waszyngtona - Seattle, USA.

16 Biblioteka Opactwa Mont Ad - Austria Biblioteka Klasztoru El Escorial Real Monasterio de San Lorenzo – Madryt, Hiszpania

17 Biblioteka Narodowa Finlandii - Helsinki, Finlandia.

18 Najwyżej położona biblioteka na świecie Biblioteka mieszcząca się na 60-tym piętrze hotelu Marriott w Szanghaju trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa jako najwyżej położona biblioteka na świecie. Biblioteka znajduje się 230,9 metrów nad powierzchnią ziemi. Dotarcie do niej na piechotę wymagałoby pokonania 1435 schodów. Posiada zbiór książek w języku angielskim i chińskim, a w jej pomieszczeniach odbywają się klimatyczne kolacje dla gości. "Sekretne" przejście pomiędzy półkami prowadzi na taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Biblioteka otwarta jest dla wszystkich zainteresowanych pragnących skorzystać z księgozbioru, odpocząć w sprzyjającej atmosferze bądź wziąć udział w kameralnym spotkaniu.

19 Światowa Stolica Książki UNESCO ustaliło Buenos Aires Światową Stolicą Książki w 2011 roku. Aby godnie uhonorować tę okazję argentyńska artystka Marta Minujin zbudowała „książkową wieżę Babel”, mierzącą ok. 25 m. Do budowy owego książkowego monstrum wykorzystano ponad 30.000 pozycji napisanych w różnych językach. Książki będące częścią spiralnej wieży pochodzą z darowizn miejscowej społeczności, a także bibliotekarzy, księgarzy oraz części księgozbiorów ponad 50 ambasad znajdujących się na terenie argentyńskiej stolicy. Dodatkową atrakcją z pewnością jest możliwość wejścia na sam szczyt bibliotecznego Mount Everestu i posłuchanie słowa „książka” w kilkudziesięciu wersjach językowych, wypowiedzianych przez autorkę konstrukcji, ze specjalnie skomponowaną melodią w tle.

20


Pobierz ppt "NARODZINY KSIĄŻKI Wykonała : Weronika Rembelska kl. VI."

Podobne prezentacje


Reklamy Google