Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

NAJWYBITNIEJSI SPORTOWCY NIEPEŁNOSPRAWNI

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "NAJWYBITNIEJSI SPORTOWCY NIEPEŁNOSPRAWNI"— Zapis prezentacji:

1 NAJWYBITNIEJSI SPORTOWCY NIEPEŁNOSPRAWNI
PREZENTACJA WYKONANA PRZEZ UCZNIÓW KLASY VI, ZE SPECJALNYM UDZIAŁEM FILIPA KWIETNIA

2 K. Przerwa - Tetmajer „Nie sądź po ustach do uśmiechu skorych, że się ból w czyjejś nie zagnieździł duszy; nie wiesz, jak często nieraz walczyć trzeba nim się jęk śmiechem zadławi i zagłuszy”.

3 JAN MELA

4 ŻYCIORYS Jan Mela urodził się 30 grudnia 1988 r. w Gdańsku. Jest najmłodszym w historii zdobywcą biegunów: północnego i południowego w ciągu jednego roku i jednocześnie pierwszym niepełnosprawnym, który dokonał takiego wyczynu. Stracił lewe podudzie i prawe przedramię w wyniku porażenia prądem, którego doznał w 2002 r. w Malborku, kiedy wszedł podczas deszczu do niezabezpieczonej stacji transformatorowej. Kiedy odzyskał przytomność po porażeniu zdołał wrócić o własnych siłach do domu. Został przetransportowany do gdańskiego szpitala, gdzie po trzech miesiącach podjęto decyzję o amputacji. Jest założycielem fundacji Poza Horyzonty, współautorem programu podróżniczego „Między biegunami”. Na podstawie jego przeżyć powstał film fabularny „Mój biegun” z Maciejem Musiałem w roli Jana.

5 Jan Mela i Marek Kamiński
WYPRAWY 2004 – „Razem na biegun”, wraz z Markiem Kamińskim zdobyli oba bieguny Ziemi – Wyprawa na najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro – Wyprawa na najwyższy szczyt Kaukazu – Elbrus – Wyprawa wspinaczkowa na liczącą ponad 1000m ścianę skalną El Capitan w Kalifornii. Capitan Jan Mela i Marek Kamiński

6 KATARZYNA ROGOWIEC

7 ŻYCIORYS Katarzyna Rogowiec urodziła się 14 października 1977 r. w Rabce – Zdroju. Jest polską paraolimpijką, ekonomistką, działaczką społeczną, kandydatką do parlamentu europejskiego w 2014 r. Jest założycielką Fundacji Avanti, której głównym celem jest wspieranie osób niepełnosprawnych, działalność charytatywna oraz nauka i edukacja. Wzięła udział wraz z Janem Melą oraz innymi osobami niepełnosprawnymi w wyprawie trekkingowej na Kilimandżaro zorganizowanej przez fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko. Mówi biegle w języku włoskim i angielskim, zna również język rosyjski i hiszpański. Jest absolwentką krakowskiej Akademii Ekonomicznej, ukończyła także studia podyplomowe. Obie ręce straciła w wypadku żniwnym jako trzyletnie dziecko.

8 SUKCESY SPORTOWE ZŁOTE MEDALE: ZIP TURYN 2006 (BIEG NA 15 KM TECHNIKĄ KLASYCZNĄ I 5 KM TECHNIKĄ DOWOLNĄ) MISTRZOSTWA ŚWIATA 2011 (BIEG NA 5 KM ) MISTRZOSTWA ŚWIATA 2005 (BIATHLON NA DYSTANSIE 12,5KM) SREBRNE MEDALE: MISTRZOSTWA ŚWIATA 2011 ( BIEG NARCIARSKI - SZTAFETA, BIATHLON – SZTAFETA, BIATHLON - BIEG NA 7,5 KM, BIEG NA 12,5)

9 SUKCESY SPORTOWE CD. SREBRNE MEDALE: MISTRZOSTWA ŚWIATA 2003 (BIEGI NARCIARSKIE NA DYSTANSACH: 10 KM, 15 KM, SZTAFETA) BRĄZOWE MEDALE: ZIP VANCOUVER 2010 (BIEG NARCIARSKI NA 15 KM TECHNIKĄ KLASYCZNĄ) MISTRZOSTWA ŚWIATA 2011 (BIEG NA 15 KM) MISTRZOSTWA ŚWIATA 2005 (BIEGI NA 5 I NA 10 KM)

10 NATALIA PARTYKA

11 ŻYCIORYS Natalia Partyka przyszła na świat 27 lipca 1989 r. w Gdańsku. Urodziła się bez prawego przedramienia lecz pomimo swej niepełnosprawności rywalizuje w zawodach zarówno ze sportowcami pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi. Jest jedną z dwóch sportsmenek, która wystąpiła w jednym roku zarówno w Olimpiadzie, jak i Paraolimpiadzie w Pekinie w 2008 r. Studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku na kierunku Sport Olimpijski. W tenisa stołowego, o którym mówi, że jest jej największą pasją zaczęła grać w wieku 7 lat.

12 SUKCESY ZŁOTE MEDALE: IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE: LONDYN 2012, PEKIN 2008, ATENY 2004 ( W GRZE POJEDYNCZEJ) MISTRZOSTWA ŚWIATA: PEKIN 2014, GWANGIU 2010, MONTREUX 2006 ( W GRZE POJEDYNCZEJ) SREBRNE MEDALE: MISTZROSTWA EUROPY STUTTGART 2009 ( W GRZE DRUŻYNOWEJ)

13 SUKCESY CD. SREBRNE MEDALE: IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE PEKIN 2008, ATENY 2004 ( GRA ZESPOŁOWA ) BRĄZOWE MEDALE: MISTRZOSTWA EUROPY PETERSBURG 2008 ( GRA DRUŻYNOWA ), OSTRAWA 2010 ( GRA PODWÓJNA ) IGRZYSKA PARAOLIMPIJSKIE LONDYN 2012 ( GRA ZESPOŁOWA )

14 MACIEJ KRĘŻEL

15 ŻYCIORYS Maciej Krężel urodził się 27 sierpnia 1991 r. w Katowicach. Jest absolwentem V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Dąbrowie Górniczej, obecnie studiuje na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, jest członkiem Wojewódzkiego Stowarzyszenia Sportu i Rehabilitacji Niepełnosprawnych „Start” Katowice. Reprezentował Polskę podczas Paraolimpiady w Vancouver i Soczi. Od lat z sukcesami startuje w zawodach ogólnopolskich i międzynarodowych w slalomie i slalomie gigancie w kategorii niewidomych i niedowidzących. Maciej jest jednym z najmłodszych zawodników na świecie startujących w tak prestiżowych zawodach jak Olimpiady i Mistrzostwa Świata.

16 Wraz z przewodniczką Anną Ogorzyńską
SUKCESY IV miejsce IPCAS Pitztal Super Gigant 1- grudzień 2011 VI miejsce IPCAS Pitztal Super Gigant 2 – grudzień 2011 IV miejsce Puchar Europy Pitztal Slalom Gigant –grudzień 2011 IV miejsce Puchar Europy Pitztal Slalom Gigant – grudzień 2011 III miejsce Puchar Europy Pitztal Slalom - grudzień 2011 Wraz z przewodniczką Anną Ogorzyńską

17 Wraz z prezydentem Dąbrowy Górniczej Zbigniewem Podrazą
SUKCESY CD. I miejsce w slalomie oraz w slalomie gigancie w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP w kategorii: niewidomi i niedowidzący - mężczyźni, rozgrywanych w Szczyrku r. Wraz z prezydentem Dąbrowy Górniczej Zbigniewem Podrazą


Pobierz ppt "NAJWYBITNIEJSI SPORTOWCY NIEPEŁNOSPRAWNI"

Podobne prezentacje


Reklamy Google