Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Zielone płuca ziemi żagańskiej”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Zielone płuca ziemi żagańskiej”"— Zapis prezentacji:

1 „Zielone płuca ziemi żagańskiej”

2 Czym tak właściwie jest las?
2 Czym tak właściwie jest las? Las, to zbiorowisko roślinne o warstwowej budowie składające się z piętra drzew (drzewostan), krzewów (podszyt), ziół i krzewinek (runo leśne), oraz warstwy mchów i porostów. W naturalnych warunkach las jest najbardziej złożonym i trwałym ekosystemem znajdującym się w stanie dynamicznej równowagi w danych warunkach środowiska. Las pełni funkcje gospodarcze (baza produkcyjna drewna i tzw. leśnych użytków ubocznych oraz obiekt gospodarki łowieckiej i masowego wypoczynku) i przyrodnicze. Najważniejszymi funkcjami przyrodniczymi są: glebochronna i przeciwerozyjna (lasy na wydmach i stromych zboczach), hydrologiczna (retencja wody, poprawa bilansu wodnego i zmniejszenie częstotliwości powodzi), klimatyczna (złagodzenie amplitudy temperatur, zwiększenie wilgotności względnej powietrza) i krajobrazowa.

3 Ochrona lasów w naszym regionie.
W Nadleśnictwie Żagań jednostka administracyjna lasów państwowych obejmuje swym zasięgiem miasto Żagań. Lasy tego nadleśnictwa wchodzą w skład wielkiego kompleksu „Bory Dolnośląskie”. Nadleśnictwo Żagań zajmuje się gospodarką leśną: kształtuje, chroni, zapobiega niszczycielskim działaniom i promuje las jako środowisko przyrodnicze o szczególnych walorach. Powierzchnia Nadleśnictwa wynosi 20400ha, w tym powierzchnia poligonu wojskowego 9500ha.

4 Obszary chronionego krajobrazu terenu Nadleśnictwa Żagań

5 Charakterystyka lasów w okolicy
5 Charakterystyka lasów w okolicy W Żaganiu, oraz jego okolicach, znajdują się piękne wrzosowiska, polany, lasy iglaste (świerkowe, jodłowe, sosnowe); lasy liściaste (tworzą je: dęby, buki, lipy, klony, brzozy), oraz przeróżne krzewy. Zachwycają one swoim urokiem, tworząc jednocześnie idealne miejsce rekreacyjne. Nie ma przecież nic przyjemniejszego od spaceru po świeżym oraz zdrowym powietrzu przy tak pięknych, naturalnych widokach.

6 6 Moje fotografie

7

8

9 9

10 KONIEC


Pobierz ppt "„Zielone płuca ziemi żagańskiej”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google