Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Historia Sportów Rowerowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Historia Sportów Rowerowych"— Zapis prezentacji:

1 Historia Sportów Rowerowych
Szanowna Komisjo- Myślę że mój skromny projekt pt” Historia Sportów rowerowych” przypadnie państwu do gustu. Proszę o pozytywne zaakceptowanie.

2 Wstęp Mój projekt pragnął bym rozpocząć krótką historią rowerów oraz jak się modyfikowały przez te wszystkie lata. Zapraszam ...

3 Opis gdzie i jak powstało
Jak wiadomo nam wszystkim z historii pierwsze zarysy roweru zostały naszkicowane przez słynnego malarza Leonarda da Vinci. Następnie możemy podziwiać witraż znajdujący się w kościele angielskim w hrabstwie Buckingham,to dzieło przedstawia osobę poruszającą się na prymitywnym rowerze. Około 1816 r. Niemiec baron Karl Freiherr Drais von Sauerbronn skonstruował rower biegowy – nazwał ten pojazd Draisienne- Posiadał on drewnianą ramę,dwa okute stalową blachą koła z drewnianymi szprychami. Tak idąc lub biegnąc rozpędzał koła i przy małym wysiłku pokonywał odległości W 1839 r. angielski wynalazca kowal Kirk Patrick Macmillian , wprowadził pierwszy do konstrukcji jednośladów napęd jednośladowców napęd za pośrednictwem pedałów , niestety Macmillian nie doczekał się popularności swojego roweru. Podobna sytuacja zaistniała u Jamesa Stanleya w 1870 r. gdy wyprodukował rower- wielocyped , chociaż pojazd ten był niesolidny i trudno go było zatrzymać stał się popularny. Jeszcze większe uznanie zdobył dopracowany rower Stanleya w 1885 r.

4 Pierwszy Rower Przedstawiam Państwu pierwszy rower:
Nosił on nazwę Dandy Horse Dobrze... zatem przejdę teraz do omówienia Konstrukcji tego roweru...

5 Dandy Horse pewien Francuz w latach 60-tych XIX wieku wpadł na pomysł wykorzystania pedałów do napędzania kół, funkcjonował trochę prymitywniejszy rodzaj roweru. Z powodu jego ekstrawagancji, nazywano ten pojazd „dandy horse”, czyli koniem dandysa.Mężczyzna na takim pojeździe wyglądał iście dziwacznie, ale często przecież tak bywa z nowymi wynalazkami. Początkowo są niedopracowane i dziwią, z czasem dostosowują się do naszych oczekiwań i powszednieją. Dandy horse to rodzaj roweru biegowego. Dzisiaj produkuje się ich miniaturki dla dzieci, do nauki utrzymywania równowagi i przygotowywania się do późniejszego przejścia na „dorosłe” rowery. W języku polskim rowery bez łańcucha ani hamulców nazywa się welocypedami – tym więc był. Wynalazek ten powstał w głowie Niemca, barona Karla Draisa, który opatentował go w 1818 roku. Przypomnienie wyglądu tego roweru:

6 Damka Z tego modelu roweru korzystały głównie damy.
W tym rowerze zauważamy wygiętą ramę w dół.

7 Historia Kolarstwa Pierwsze wyścigi kolarskie (na bicyklach) zostały zorganizowane w Anglii XIX w. potem we Francji a następie w Polsce – wyścig pokoju. W 1973 r. Polacy zdobyli indywidualnego , szosowego mistrza (Szurkowski) i Szozdę. W skłąd kolarstwa wchodzą________ Kolarstwo szosowe – wyścigi kolarskie na drogach publicznych. Kolarstwo torowe – wyścigi kolarskie uprawniane na owalnych torach (specjalnych) Kolarstwo górskie – do którego zaliczamy- zjazdy z gór bez podjazdów Kolarstwo BMX - uprawiane na torach MOTO-CROSS Mamy też inne dyscypliny takie jak: Kolarstwo przełajowe – jazda po leśnych bezdrożach Dirt jumping – skoki że specjalnie usypanych górek ziemnych. Mamy tez dyscyplinę która nazywa się Parakolarstwo- czyli sport uprawiany przez zawodników niepełnosprawnych .

8 Niezbędne Wyposażenie do uprawiania tych dyscyplin
Do wyżej wymienionych dyscyplin kolarstwa muszą być spełnione pewne kryteria (Sprzęt) Między innymi: Rozmiar kół . Kształt ramy. W okresie zimowym należy dokonać niezbędnych zmian, czyli: Ogumienia-wymiana opon na zimowe, po zmianie opon można bezpiecznie trenować sporty ekstremalne w śnieżne dni.

9 A teraz krótka notatka z mojego miasta Częstochowa :)
Znawcą historii i pasjonatem roweru jest Wojciech Mszyca , który otworzył wystawę rowerów na placu Biegańskiego. Jest on kustoszem w Katowicach, na ścianach w muzeum zamiast obrazów wiszą rowery.

10 Aleksandra Dawidowicz
Aleksandra Dawidowicz zdobyła złoty medal na odbywających się w Canberze mistrzostwach świata w kolarstwie górskim. Polka wygrała wyścig w kategorii młodzieżowców (do 23 lat). Od początku Dawidowicz przewodziła stawce. W pewnym momencie miała kłopoty, bo spadł jej łańcuch. Wyszła jednak z opresji i na mecie zameldowała się pierwsza - o ponad minutę przed Alexandrą Engen (Szwecja) i o prawie 2,5 minuty przed Julie Bresset (Francja).

11 Wyścig Pokoju Organizowany od maja 1948 roku Wyścig Pokoju był największą tego typu imprezą kolarską na świecie. Charakterystyczny był ogromny rozmach imprezy, która miała ogromne znaczenie polityczne w krajach socjalistycznych. W Polsce wyścig miał być największym wydarzeniem sportowym, a jednocześnie propagandową tubą systemu komunistycznego. Już w maju 1945 roku rozpoczęto plany stworzenia wielkiego, międzynarodowego wyścigu kolarskiego. Padały różne propozycje tras: Warszawa-Praga, Warszawa–Praga-Budapeszt lub Warszawa-Moskwa. Temat ten poruszano także podczas założycielskiego zebrania warszawskiego Okręgowego Związku Kolarskiego. Później dyskusje przeniosły się do Pragi. Zygmunt Dall z „Głosu Ludu” przeniósł na czeski grunt ideę wspólnej organizacji wielkiej sportowej imprezy. Czesi sugerowali wyścigi samochodowe lub motocyklowe. Ostatecznie jednak jako najlepszą dyscyplinę zaproponowano kolarstwo. W 1948 r. zapadła decyzja, aby 1 maja rozpocząć wielką imprezę kolarską pod znakiem gołąbka pokoju. Wyścig uzyskał akceptację najwyższych władz Polski i Czechosłowacji. Od początku był nie tylko wydarzeniem sportowym, ale i politycznym. Zawody objęły opieką organy prasowe partii komunistycznych: polski „Głos Ludu” i czechosłowackie „Rude Pravo”. Później „Głos Ludu” zastąpiła „Trybuna Ludu”, a w 1952 r. do organizatorów dołączył wschodnioniemiecki dziennik „Neues Deutschland”. Odtąd Wyścig Pokoju, nazwany tak w 1950 r., przemierzał już trzy bratnie kraje - Polskę, Czechosłowację i Niemiecką Republikę Demokratyczną. Wyścig odbywał się na trasie Warszawa – Berlin – Praga (co roku rozpoczynał się w jednym z tych miast).

12 Kilka Filmików o kolarstwie
Częstochowa 2011-Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorek w Kolarstwie Szosowy: link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=m6Q0__zIamQ Kolarstwo szosowe - Puchar Polski link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=I52rYHrXHiQ

13 Na koniec Najdziwniejsze rowery świata

14 Zakończenie Myślę że moje wypracowanie na temat historii sportów rowerowych wzbudzi Państwa zainteresowanie. Z Poważaniem uczeń klasy 2a Gimnazjum im. Armii Krajowej w Częstochowie Kamil Latos r.


Pobierz ppt "Historia Sportów Rowerowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google