Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polacy w bitwie o Narwik.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polacy w bitwie o Narwik."— Zapis prezentacji:

1 Polacy w bitwie o Narwik

2

3 Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich
Pierwsza duża polska jednostka wojsk lądowych utworzona we Francji na podstawie umów międzysojuszniczych z 4 stycznia 1940 r. Zorganizowana na wzór francuskiej brygady strzelców alpejskich. W skład jej wchodziło ok. 5 tys. żołnierzy i Oficerów. Brygadą tą dowodził generał Zygmunt Bohusz- Szyszko. Uroczyste wręczenie sztandaru.

4 SIŁY NIEMIECKIE: Siły niemieckie składały się
z 2000 strzelców górskich, ok marynarzy z zatopionych we fiordach niszczycieli i kilkuset spadochroniarzy. Broń (pistolety maszynowe i erkaemy), wyposażenie (odpowiedni ubiór i narty) oraz wsparcie Luftwaffe dały im przewagę nad Polakami i Francuzami.

5 PRZYCZYNY: Narwik- niezamarzający port położony w północnej części Norwegii, blisko granicy ze Szwecją. Tu po raz pierwszy po klęsce wrześniowej polskie regularne oddziały lądowe starły się z Niemcami. Przez ten port wywożono bardzo dobrej jakości rudę żelaza ze Szwecji, co sprawiło, że myśl o opanowaniu portu podjęli w szczególności Niemcy, ale również alianci.

6

7 ROZPOCZĘCIE: Wielka Brytania chciała zabezpieczyć dojście do portu, zaczęła więc od 8 kwietnia 1940r. zaminowywać wybrzeża Norwegii. Następnego dnia z powietrza i z morza kraj ten został zaatakowany przez hitlerowców. Niemcom udało się opanować Narwik 9 kwietnia.

8 Krążownik obrony przybrzeżnej klasy Eidsvold
BITWY MORSKIE: W pobliżu portu Narwik stoczono dwie bitwy morskie. Pierwsza miała miejsce 10, a druga 13 kwietnia. Podczas tych bitew zatopiono 10 niszczycieli i 7 transportowców niemieckich. Udział w tych walkach wzięły polskie niszczyciele "Błyskawica", "Burza" i "Grom". Krążownik obrony przybrzeżnej klasy Eidsvold

9 UDZIAŁ POLAKÓW: Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich
pod dowództwem gen. Bohusz - Szyszko wylądowała w Norwegii 8 maja, a 11 maja włączyła się do walk. 27 maja alianci rozpoczęli generalny szturm na Narwik, po przygotowaniu ogniowym artylerii okrętowej i pod osłoną lotnictwa RAF. Po wycofaniu się Niemców z miasta 28 maja walki toczyły się między fiordami a granicą szwedzką. Niestety ze względu na złą sytuację we Francji, gdzie Niemcy zaczęły odnosić sukcesy, dowództwo podjęło decyzję o ewakuacji. Między 3 i 8 czerwca zadaniem Polaków było więc osłanianie odwrotu wojsk alianckich.

10 SKUTKI DLA POLAKÓW: Podczas bitwy o Narwik
w polskich szeregach poległo ok. 100 żołnierzy, a ok. 200 zostało rannych. 4 maja 1940r. Niszczyciel „Grom” został zaatakowany przez niemiecki bombowiec Luftwaffe. W ciągu kilku minut zatonął, a wraz z nim poszła na dno ¼ załogi liczącej 200 osób.

11 WYKONAŁA: Martyna Dąbkowska kl. III „e” Gimnazjum nr 1 w Piszu

12 NA PODSTAWIE BIBLIOGRAFII:
-„Dzieje Polski. Atlas ilustrowany”, Warszawa 2007, wyd. Demart SA -Witold Biegański, „Polacy w bitwie o Narwik”, Warszawa 1997, wyd. Interpress -Rafał Korbal, „Polacy na frontach II wojny światowej”, wyd. Podsiedlik-Raniowski i Spółka -http://www.konflikty.pl/artykul-iiwojnaświatowa-624.html -http://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_o_Narwik -http://rtsarea.gram.pl/artykul.php.?id=49 -http://www.wojsko-polskie.pl/wortal/document,,id,2559,pageNo,1.html


Pobierz ppt "Polacy w bitwie o Narwik."

Podobne prezentacje


Reklamy Google