Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Znajduje się to w Pokoju w Parku Angielskim. Została zbudowana w 1776 przez inspektora budowli wodnych Hellera wraz z J.G. Klöberem według projektu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Znajduje się to w Pokoju w Parku Angielskim. Została zbudowana w 1776 przez inspektora budowli wodnych Hellera wraz z J.G. Klöberem według projektu."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Znajduje się to w Pokoju w Parku Angielskim. Została zbudowana w 1776 przez inspektora budowli wodnych Hellera wraz z J.G. Klöberem według projektu Schirmeistera. Jest otoczona fosą wypełnioną wodą. Jest to salon wodny, zwany też herbaciarnią. Został skonstruowany, a później się zawalił. Po tym wszystkim usunięto dwa mosty, a salon został otoczony fosą wypełnioną wodą. Budowla została skonstruowana na cztery pomieszczenia. Trzy służyły pracownikowi, a w ostatnim znajdowała się pompa i zbiornik na wodę. W skład salonu zaliczały się tam płaskie żeliwne muszle oraz delfiny i kaczki, z których wylewała się woda. Nawet teraz te fantastyczne miejsce jest chętnie oglądane i fotografowane przez ludzi. Został on wykonany przez Teodora Kalide z Gliwic. Śpiący lew to symbol pokoju, który zapanował w Europie po zwycięstwie nad Napoleonem oraz symbol pamięci po poległych. Kolejny pomnik "śpiącego lwa" znajduje się przed bramą północną warszawskiego ogrodu zoologicznego. Jest odlany z brązu. Sygnatura na podstawie informuje, iż odlew wykonano w 1873 r. w Berlinie w warsztacie znanego artysty Hermana von Gladenbecka. Nie wiadomo, skąd wziął się ten posąg w Warszawie. Najprawdopodobniej trafił tam po II wojnie światowej z Bytomia. Obecnie mieszkańcy Bytomia domagają się jego zwrotu. Posąg "lwa czuwającego" autorstwa Teodora Kalide zachował się przed muzeum Villa Caro w Gliwicach. Następne okaz, który znajduje się w parku w Pokoju…

5 Niedaleko pomnika,,Śpiącego Lwa’’ znajduje się najstarsza w Polsce sosna wejmutka. Pomnik przyrody znajduje się w Pokoju w parku angielskim. Ma ona około 220 lat. Sosna ta ma gęstą koronę z odstającymi gałęziami. Pędy ma cieniutkie, a igły delikatne o długości 6-12 cm po 5 na krótkopędzie. Szyszki osiągają ok. 2 cm długości w pierwszym roku. Dojrzałe szyszki są o długości 7-15 cm. W naszym parku sosna wejmutka liczy ok. 500 cm w obwodzie i ma ok. 20 m wysokości. Niestety jest nieogrodzona i nieoznakowana. Drzewo wymaga zabiegów pielęgnacyjnych np. usunięcia starych uschniętych konarów. Drzewo te znajduje się w Pokoju w Parku Angielskim. Jest to drzewo liściaste z rodziny Bukowatych, które zrzuca liście na zimę. Ma wysokość 30-40 m. Gatunek pochodzi z rejonu Ameryki Pn. i w przeciwieństwie do swojej nazwy nie rośnie na bagnach. Ten dąb z powodu pięknego i silnego zabarwienie jest sadzony w Europie jako drzewo ozdobne i parkowe. Występuje na glebach kwaśnych. Według ostatnich wymiarów okaz ten ma wysokość około 32cm, obwód na wysokości 1,3 m wynosi 197cm, a wiek około 120 lat.

6 Była siostrą Apolla, boginią łowów, światła księżycowego oraz opiekunką zwierząt i przyrody. Jej atrybut to łuki strzały w kołczanie. Diana przedstawiona na pomniku trzyma prawą nogę wspartą na głowie psa, na plecach ma kołczan. Pomnik pochodzi z 1790 roku. Występuje w parku angielskim w Pokoju…

7 Na jednym z pagórków parku angielskiego założono winnicę, na której potrzeby sprowadzano ponad 21 tysięcy sadzonek krzewów winorośli { "@context": "http://schema.org", "@type": "ImageObject", "contentUrl": "http://images.slideplayer.pl/10/2969140/slides/slide_7.jpg", "name": "Na jednym z pagórków parku angielskiego założono winnicę, na której potrzeby sprowadzano ponad 21 tysięcy sadzonek krzewów winorośli

8 Te największe i najbardziej znane stawy hodowlane leżą w okolicy Pokoju, Krzywej Góry, Krogulnej czy Siedlic. Z każdym ze środowisk związane są inne gatunki fauny i flory. Z grup zwierząt, jakie możemy zaobserwować na stawach, najbardziej wyróżniają się ptaki. Pojawiają się na różnych zbiornikach w różnych celach: - niektóre przystępują tu do lęgów, - inne wykorzystują stawy jako teren polowań gnieżdżących się w ich sąsiedztwie, - szukają schronienia podczas pierzenia, - odpocząć podczas wędrówek. Pojawiają się tam ptaki takie jak: błotniaki stawowe, czapla, perkozek, łabędź niemy, krzyżówka, krakwa, cyranka, brzegówka, zimorodek, łyska i kokoszka. Pojawiają się również: rybołów, bielik i bocian czarny. Co roku jesienią, a nawet w mają ze stawów spuszczana jest woda. Pojawiają się tam wtedy ptaki wodno- błotne takie jak: kwokacze czy samotniki. Te ptaki szukają na przykład w mule pokarmu. Stawy hodowlane to doskonałe miejsca do prowadzenia obserwacji przyrodniczych. Należy jednak pamiętać, że są one zazwyczaj własnością prywatną i przebywanie bezpośrednio na ich terenie zwykle wymaga zgody właściciela.

9 NIE SPUSZCZAJ PSÓW ZE SMYCZY!!! NIE ZAŚMIECAJ LASÓW I ZBIORNIKÓW WÓD!!! NIE ŁAM GAŁĘZI, NIE NISZCZ KRZEWÓW I ROŚLIN!!! NIE NISZCZ GRZYBÓW, KTÓRYCH NIE ZNASZ, W TYM RÓWNIEŻ NIEJADALNYCH, PONIEWAŻ SĄ ONE SPRZYMIERZEŃCEM LASU!!! NIE PŁOSZ ZWIERZĄT!!! NIE WYBIERAJ JAJ I PISKLĄT!!! NIE NISZCZ LĘGOWISK I GNIAZD PTAKÓW!!! NIE ROZPALAJ OGNIA W LESIE!!! NIE WCHODŹ DO LASU JEŚLI JEST JAKIŚ ZAKAZ!!! TRAKTUJ LAS JAKO W Ł ASNE DOBRO, CZYLI:

10 PAMIĘTAJMY!!! LASY DOSTARCZAJĄ NIE TYLKO DREWNA ALE: - PRODUKUJĄ OKOŁO 27 MLD TON TLENU – PONAD POŁOWĘ ROCZNEGO ZAPASU NA ZIEMI, - 1 HEKTAR LASU SOSNOWEGO POCHŁANIA 150 – 200 TON DWUTLENKU WĘGLA PRODUKUJĄC OKOŁO13 TON MASY ORGANICZNEJ ROCZNIE, 3 - 1 HEKTAR LASU WYPAROWUJE ROCZNIE 1000 – 3500 M WODY, - 1 HEKTAR LASU ŚWIERKOWEGO ZATRZYMUJE OKOŁO 30 TON PYŁÓW W CIĄGU SEZONU WEGETACYJNEGO, A 1 HA LASU BUKOWEGO PONAD 65 TON. PAMIĘTAJMY RÓWNIEŻ, ŻE: POJAZDAMI SILNIKOWYMI I ZAPRZĘGOWYMI WOLNO TYLKO JEŹDZIĆ TYLKO PO DROGACH LEŚNYCH, KTÓRE SĄ OZNAKOWANE DROGOWSKAZAMI LUB INNYMI ZNAKAMI DOPUSZCZAJĄCYMI RUCH. POSTÓJ POJAZDÓW SILNIKOWYCH W LESIE JEST DOZWOLONY TYLKO W MIEJSCACH OZNAKOWANYCH!!!

11 -Las chroni przed erozją i powodzią, -Las jest naturalnym zbiornikiem magazynującym wodę, -Las jest filtrem wody i powietrza, -Las chroni środowisko życia człowieka, a sam ulega uszkodzeniom i zamiera, -Las to wspólnota roślin i zwierząt, - W lesie możemy odpocząć i zrelaksować się.

12 The End,,Informacje pochodz ą z ró ż nych ksi ąż ek’’ Wykonała Dagmara Sajdak Dziękuje za uwagę…


Pobierz ppt "Znajduje się to w Pokoju w Parku Angielskim. Została zbudowana w 1776 przez inspektora budowli wodnych Hellera wraz z J.G. Klöberem według projektu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google