Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Początki Sośnicy Według legendy, Sośnica została założona w 1061, lecz ze sprawdzonych źródeł wiemy, że powstała w 1346r. Założyli ją Stefan i Janusz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Początki Sośnicy Według legendy, Sośnica została założona w 1061, lecz ze sprawdzonych źródeł wiemy, że powstała w 1346r. Założyli ją Stefan i Janusz."— Zapis prezentacji:

1 Początki Sośnicy Według legendy, Sośnica została założona w 1061, lecz ze sprawdzonych źródeł wiemy, że powstała w 1346r. Założyli ją Stefan i Janusz Sośniccy.

2 Legenda o Sośnicy Według legendy o Sośnicy, jej założycielem był pewien rycerz o przydomku Odyniec. Legenda głosi, że króla próbowali zabić Tatarzy i tenże Odyniec uratował mu życie oszukując wroga.

3 Rzemiosło i przemysł W Sośnicy największe znaczenie miał przemysł spożywczy. Od 1920 zaczęło rozwijać się mleczarstwo i drobne rzemiosło np. kowalstwo, kołodziejstwo, szewstwo, krawiectwo, garncarstwo i tkactwo. Najpoważniejszym przemysłem była produkcja alkoholu oraz młynarstwo. Te oto rzemiosła przynosiły bardzo duży zysk. Nad rzeką Lutynią istniało 20 młynów. W 1800 r. powstała pierwsza piekarnia. W 1932 powstała pierwsza mleczarnia. Przerabiano tam od 1000 do 2000 litrów mleka dziennie, co było bardzo dużym osiągnięciem. W 1766 r. zaczęło rozwijać się również kowalstwo.

4 Dwór Chłapowskich Dwór zbudowany został przez Rogalińskich około połowy XVIII wieku, a w latach przebudowali go Chłapowscy. W 1901 roku służył on również jako szkoła dla dzieci niemieckich. Jednak r. rozpoczęły się zapisy do szkoły polskiej. Prowadził je Kierownik Bolesław Biegański. Do szkoły uczęszczało 65 dzieci, a nauczał je sam Kierownik.

5 Kościół w Sośnicy Kościół w Sośnicy jak i cała parafia powstały w 1445 r. W latach na miejscu starego kościoła postawiony został nowy. Kościół poświęcony został r. Poświęcenia dokonał kanonik kolegiaty w Choczu, ks. dziekan pleszewski Ludwik Pełka. Obecnym proboszczem jest ks. Marek Piekarski.

6 Straż pożarna Pierwsza jednostka pożarna w Sośnicy pojawiła się pod koniec XVII w. Nie miała ona jednak bogatego wyposażenia, ale była niezwykle potrzebna, ponieważ ogień często powodował duże straty na wsiach. Gdy straż się rozwijała przyszły zabory i zahamowały rozwój. Po zaborach w latach straż bardzo się rozwinęła, zakupiła nowy sprzęt i liczyła około 30 członków. Kilka lat po wojnie (1959) nastąpiło uroczyste otwarcie nowej remizy. W 1960 zakupiono pierwszy wóz. W latach zbudowany został dom strażaka za sumę zł.

7 Sośniczka Najmłodsza ze wsi, pojawia się po raz pierwszy 17 lipca r. pod nazwą „Sośnickie Budy”. Tak nazywano miejsce, gdzie osiedlili się osadnicy holenderscy. Obecnie liczy 22 gospodarstwa złożone głównie z osadników z kresów wschodnich, Podola i Wołynia.

8 Fabianów (Pabianowice)
Pierwsza wzmianka na temat Fabianowa pochodzi z 1412 r. Gospodarstwo od zawsze specjalizowało się w hodowli bydła mlecznego rasy niderlandzkiej. Istniały tu także takie zakłady jak gorzelnia i cegielnia.

9 Czarnuszka Pojawia się po raz pierwszy w 1398 r. Wieś ta od kiedy tylko się pojawia znana jest z hodowli zwierząt. Na początku owiec i bydła mlecznego rasy holenderskiej. W 1913 roku nazwa Czarnuszki brzmiała "Schwarzland" i liczyła 244 sztuki bydła, 537 owiec, 3 konie i 193 świnie. Do 1992 roku w pałacu znajdował się domek władcy.

10 Głaz narzutowy w Rudzie
W Rudzie znajduje się (według legendy) knajpa zaklęta w kamień… Dawno temu stał tam bar, w którym mieszkańcy Rudy przepijali cały dobytek. Bóg postanowił ich za to ukarać, zrzucając na knajpę głaz.

11 Galeria

12 Dwór Chłapowskich

13 Kościół

14 Wnętrze kościoła

15 Ołtarz


Pobierz ppt "Początki Sośnicy Według legendy, Sośnica została założona w 1061, lecz ze sprawdzonych źródeł wiemy, że powstała w 1346r. Założyli ją Stefan i Janusz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google