Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czasy Stanisławowskie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czasy Stanisławowskie"— Zapis prezentacji:

1 Czasy Stanisławowskie
NAUKA KULTURA SZTUKA

2 Szkoła Rycerska W 1765 król założył pierwszą polską uczelnię świecką Szkołę Rycerską, kształcącą przyszłe kadry dla armii Rzeczypospolitej. Komendantem Szkoły był Adam Kazimierz Czartoryski. Uczniowie zwani byli kadetami. Kształcili się tam m.in. Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Józef Sowiński. Szkoła została zamknięta w 1794, po upadku insurekcji kościuszkowskiej. Szkoła Rycerska pędzla Zygmunta Vogla

3 Komisja Edukacji Narodowej
W 1773 powstała Komisja Edukacji Narodowej - pierwsza na świecie centralna instytucja zajmująca się edukacją. Komisja przejęła dawne majątki zlikwidowanego zakonu jezuitów. Przeprowadzono reformę szkolnictwa podstawowego i średniego szczebla oraz dwóch działających wtedy uniwersytetów – w Krakowie i Wilnie. W tym roku powstało też Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, zajmujące się opracowywaniem podręczników.

4 Obiady czwartkowe Król organizował spotkania intelektualistów polskich.Pierwsze spotkanie odbyło się w Obiady czwartkowe organizowane były regularnie co tydzień i trwały od trzech do czterech godzin. Przeważnie odbywały się na Zamku Królewskim, latem w Łazienkach. Celem spotkań były rozmowy na tematy związane ze sztuką, nauką, omawianie dzieł literackich. Na Obiadach Czwartkowych spotykali się artyści, malarze, rzeźbiarze, poeci, literaci, itp. Ignacy Krasicki, Franciszek Bohomolec, Adam Naruszewicz, Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj, Marcello Bacciarelli, bracia Jan i Jędrzej Śniadeccy, Wojciech Bogusławski.

5 Architektura Pałac Łazienkowski, zwany też Pałacem na Wodzie lub Pałacem na Wyspie został rozbudowany przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w latach Nowo powstały pałac był letnią rezydencją króla. Tu odbywały się organizowane przez władcę obiady czwartkowe.

6 Królewski portrecista
Marcello Bacciarelli malarz włoski, który na polecenie króla otworzył szkołę malarską na Zamku Królewskim w Warszawie. Z podróży po Włoszech przywozi zakupione dla króla cenne dzieła sztuki, tworzące sławną galerię Stanisława Augusta. Na polecenie króla namalował Bacciarelli szereg scen z historii Polski. Najbardziej jednak interesowało go malarstwo portretowe, w którym był mistrzem. Samych portretów króla Stanisława Augusta pozostawił Bacciarelli ponad 30.

7 Malarz stolicy Bernardo Bellotto zwany Canaletto jeden z najwybitniejszych malarzy weneckich XVIII wieku na dworze Stanisława Augusta zyskał pozycję faworyta króla i został zaangażowany do wykonania galerii 30 obrazów Warszawy. Dokładne odmalowanie szczegółów miasta zostało wykorzystane przy odbudowie zniszczonej podczas wojny stolicy.

8 Scena teatralna Wojciech Bogusławski był dyrektorem Teatru Narodowego.
Na wezwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w lutym 1790 objął scenę warszawską, wystawiając sztuki patriotyczne. 1 marca 1794 wystawił Krakowiaków i górali, co odegrało ważną rolę agitacyjną.

9 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z:
(repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia). Microsoft Clip Gallery. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "Czasy Stanisławowskie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google