Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Latarnia morska na Faros

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Latarnia morska na Faros"— Zapis prezentacji:

1 Latarnia morska na Faros
7 cudów starożytnego świata Weronika Wdzięczna

2 Podstawowe informacje Wygląd Historia latarni Latarnia teraz
Spis treści Podstawowe informacje Wygląd Historia latarni Latarnia teraz Podsumowanie

3 Podstawowe informacje
zbudowana ok p.n.e. Znajdowała się na wyspie Faros, w Aleksandrii Była to wieża o wysokości ok. 115~150 m Płomień latarni widoczny był z odległości 50 km. uległa uszkodzeniu przez trzęsienia ziemi w latach 1261, 1303 i 1323, po którym została już zrujnowana

4 Wygląd Latarnia znajdowała się na przybrzeżnej wysepce Faros, która mając sztuczne połączenie ze stałym lądem poprzez groblę heptastadion, stanowiła część wejścia do portu w Aleksandrii w Egipcie. Ocenia się, że była to wieża o wysokości ok. 115~150 m. Miała dolną kondygnację o przekroju kwadratu, nad nią wznosiła się kolejna, ośmiokątna i trzecia o przekroju okrągłym.

5 Wygląd cD. Latarnia zwieńczona była kopułą wspartą na ośmiu kolumnach. Na niej ustawiony był posąg Posejdona o wysokości około 7 m. W tamtych czasach była to najwyższa budowla na świecie o podstawie krótszej od jej wysokości. Latarnię dość dokładnie opisał arabski geograf i podróżnik z XI  wieku – Abu Abd Allah Muhammad Idrisi. Jej  uproszczony wizerunek zachował się też na monetach i  malowidłach.

6 Historia latarni Jeden ze starożytnych cudów świata, została zbudowana ok p.n.e. na podstawie planów architekta Sostratosa i na polecenie Ptolemeusza I, ukończona podczas rządów jego syna Ptolemeusza II. Możliwe, że pomysłodawcą budowy latarni był sam Aleksander Macedoński.

7 Historia latarini cd. Imię jej twórcy przetrwało do naszych czasów dzięki pewnemu podstępowi, którego dopuścił się architekt. Król chciał, aby na wieży znajdowały się inskrypcje wyłącznie z jego imieniem. Architekt wyrył w kamieniu napis: "Sostratos, syn Deksifanesa z Knidos poleca wszystkich żeglarzy opiece bogów". Następnie napis ten pokrył cienką warstwą tynku, na którym umieszczono inskrypcję królewską. Po pewnym czasie tynk odpadł i odsłonięty został napis z imieniem architekta.

8 Historia latarni Cd. Po zmierzchu rozpalano na latarni ogień. Chrust był dostarczany na szczyt wieży na  grzbietach osłów, a potem przez tragarzy. Odbijane metalowymi lustrami światło  widoczne było z kilkudziesięciu kilometrów i znakomicie ułatwiało nawigację żeglarzom  zdążającym do Aleksandrii (według Józefa Flawiusza, z odległości 300 stadiów – ok. 30  mil morskich). Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsień ziemi, była  też przebudowywana. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni.  

9 latarniA teraz Budowla została uszkodzona kilkakrotnie na skutek trzęsień ziemi, była  też przebudowywana. Prawdopodobnie już w II wieku runęła najwyższa część latarni.  Latarnia służyła żeglarzom jeszcze przez 15 wieków. W 1302 roku runęła na skutek trzęsienia ziemi. Z jej ruin w XV w. powstał fort i meczet na wyspie Faros. Obecnie na fundamentach latarni znajduje się Egipskie Muzeum Morskie.

10 podsumowanie Jeden z cudów starożytnego świata, a tak mało znany. Jak została zbudowana, w czasach w których nie mieli sprzętu takiego jak dźwigi, czy koparki? To już na zawsze pozostanie dla nas tajemnicą. Mam nadzieję, że ta prezentacja przybliżyła wam trochę tę budowlę, i jeszcze raz ukazała na co było stać starożytnych.

11 Bardzo dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji 
koniec Bardzo dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji 


Pobierz ppt "Latarnia morska na Faros"

Podobne prezentacje


Reklamy Google