Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zesłańcy lat wojny- opowieść o Sybirakach

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zesłańcy lat wojny- opowieść o Sybirakach"— Zapis prezentacji:

1 Zesłańcy lat wojny- opowieść o Sybirakach
Gimnazjum nr Polkowice, r.

2 Artur Grottger „Pochód na Sybir”

3 Aleksander Sochaczewski
„Pożegnanie z Europą”

4 Jacek Malczewski „Na etapie”

5 W. Schereschewski „Na Syberię”

6 Jacek Malczewski „Śmierć na etapie”

7 Aleksander Sochaczewski „Więźniowie przy pracy”

8 Aleksander Sochaczewski "Wieczór zesłańców w kopalni sybirskiej"

9 Jacek Malczewski „Niedziela w kopalni”

10 Artur Grottger „Sybiracy”

11 Jacek Malczewski „Wigilia na Syberii”

12 Artur Grottger „Z krzyżem po śniegu”

13 Podpisanie paktu Ribbentrop- Mołotow 23 sierpnia 1939 r.

14 Wojska niemieckie przekraczają granicę
z Polską- 1 września 1939 r.

15 Obalony słup graniczny na granicy
z ZSRR- 17 września 1939 r.

16 DEPORTACJE Na zdjęciu polskie dzieci w czasie wywózki na Sybir. Basia i Farynka Sgrunowskie (1942 r.).

17 PIERWSZA DEPORTACJA: lutego 1940 roku - osadnicy wojskowi - pracownicy służb leśnych - funkcjonariusze państwowi - urzędnicy samorządowi - liczba wywiezionych- ok. 220 tys.

18 DRUGA DEPORTACJA: kwietnia 1940 roku - rodziny uczestników wojny obronnej roku - ziemianie - bogaci rolnicy - rodziny służb mundurowych - liczba wywiezionych- ok. 300 tys.

19 TRZECIA DEPORTACJA: - 28/29 maja -lipiec 1940 r
TRZECIA DEPORTACJA: - 28/29 maja -lipiec 1940 r. - uchodźcy z województw zachodnich i centralnych tzw. bieżeńcy - liczba wywiezionych- ok. 79 tys.

20 CZWARTA DEPORTACJA: -maj i czerwiec 1941 r. - liczba wywiezionych- ok
CZWARTA DEPORTACJA: -maj i czerwiec 1941 r. - liczba wywiezionych- ok. 42 tys. Do roku 1956 wywieziono ok tys. obywateli polskich. Wielu z nich zmuszono do zrzeczenia się obywatelstwa polskiego.

21

22

23 RELACJA Na budzenie, ubranie dzieci oraz zapakowanie najniezbędniejszych rzeczy pozostawiono nam dwadzieścia minut Wszystkie rzeczy pospiesznie pakowałyśmy do worków Nerwy i pośpiech wykluczały jakąkolwiek systematyczność, a także przemyślenie przydatności różnych przedmiotów W czasie podróży kilka worków skradziono, w efekcie mieliśmy kilka butów nie do pary, pokrywki bez garnków...

24 RELACJA Przyszli w nocy , walili kolbami w drzwi, kazali wstawać, ubierać się Mówili, że wiozą nas do ojca Wobec odmowy przez mamę, że nie pojedziemy- enkawudzista krzyczał, że nas pozabija Kazali jechać tak, jak stoimy Mama zdążyła wziąć, co było pod ręką Sąsiedzi pośpieszyli nam z pomocą, przynosząc chleb i inne produkty.

25 RELACJA Oficer podszedł do szafy, wyciągnął wszystkie ubrania i zapakował do kosza, wszedł na krzesło, zdjął z okna firankę i też zapakował Podszedł do kuchni, wziął ze spiżarki dwa gliniane garnki smalcu, woreczek sucharów, zapakował do wanny, dołożył tam garnki i patelnię Zaczął wynosić na stojącą przed domem furmankę pakunki, dwa kosze podróżne i wannę z ładunkiem.

26 RELACJA Oficer okazał się dość ludzkim człowiekiem Kazał matce wydoić krowę i nakarmić dzieci Podpowiadał wystraszonej i zdezorientowanej, co ma zabrać, bo będzie nam potrzebne.

27

28 Takim wagonem wywożono ludzi na Syberię. Odremontowana tiepłuszka.

29 Dom zesłańców w tajdze. 1953 r.

30 Lepianka w Kazachstanie.

31 RELACJA Najznośniejsze warunki mieszkaniowe były w ziemiankach W wagonach i namiotach w lecie było bardzo gorąco i duszno, zimą zaś przeraźliwie zimno Mieszkałem w namiocie wraz z dziewiętnastoma Polakami Namiot wyposażony był w drewnianą podłogę, dwa żelazne piecyki węglowe, drewniane drzwi i sześć małych okien Spaliśmy na drewnianych pryczach Latem było gorąco, gryzły nas komary i pchły Zimą zaś- mimo pieców, w których palono bez przerwy- w namiocie ciepło było tylko przy piecu, a sufit był pokryty warstwą szronu Spałem wtedy w ubraniu i czapce, a mimo to nieraz marzłem.

32 Skazaniec za drutami łagru- radzieckiego obozu pracy.

33 Jadwiga Borodziuk (z lewej) przy szybie wiertniczym
w kopalni złota na Syberii w 1955 roku.

34 przygotowanie drewna do spławu.
Praca w tajdze – przygotowanie drewna do spławu.

35 Rodzeństwo zesłańców.

36 Klasa w polskiej szkole.

37 RELACJA Śniadania nie jemy, pierwszym więc posiłkiem jest obiad, na który zjadamy zupę kartoflaną z zacierką, na kolację tylko zupę kartoflaną, a następnego dnia jest odwrotnie Zupy okraszone są odrobiną przysmażonej cebulki lub zasmażką z łyżeczki masła.

38 RELACJA Nie byłam dosłownie głodna, ale miałam stale drażniące uczucie czczości, braku czegoś i doszłam do tego, że szczytem moich marzeń było mieć przed sobą szklankę mleka, na spodeczku trochę cukru i bochenek chleba, z którego by można kroić bez liczenia.

39 RELACJA Wciąż byliśmy głodni! Uczucie głodu było dominujące i spychało na dalszy plan wszystkie inne odczucia i potrzeby Przeszło w rodzaj obsesji i zabijało wszystkie inne doznania Nie było miejsca ani godziny, żebyśmy nie myśleli o zdobyciu czegoś do jedzenia.

40 RELACJA Z mąki robiła matka placki Placek taki mała Danusia, żywicielka rodziny, chowała naprzód pod swoją poduszkę Potem przez cały dzień zaglądała tam, napawając się jego widokiem i dopiero wieczorem, z wielkim żalem, zabierała się do jedzenia Powoli, ostrożnie, aby te chwile rozciągnąć w godziny...

41 Polskie dzieci na zesłaniu.

42 Wielu Polaków przetrwało dzięki pomocy Rosjan
Wielu Polaków przetrwało dzięki pomocy Rosjan. Na zdjęciu córka przewodniczącego kołchozu wraz z dziećmi. Cała rodzina była życzliwa Polakom i wiele im pomagała.

43 RELACJA Gdy uświadomię sobie, czym było przyjęcie do własnej jedynej czystej izby, do swoich trojga małych dzieci gromady siedmiu obcych katorżników, brudnych i wynędzniałych, to wprost trudno znaleźć słowa na określenie piękna i szlachetności charakteru tamtych ludzi Nigdy nie spłacę długu, jaki zaciągnęliśmy u Hanki Piśmakowej.

44 RELACJA Nie mogą powiedzieć złego słowa o ludności tubylczej Oni przekonali się do nas, uwierzyli, że nie jesteśmy przestępcami- współczuli nam i życzyli powrotu do ojczyzny.

45 RELACJA Jakże bym mogła powiedzieć coś złego o tych Rosjanach- ludziach "z sercem na dłoni", pełnym niezwykłego współczucia dla naszej nędzy i cierpienia.

46 Pomnik Poległym i Pomordowanym
na Wschodzie.


Pobierz ppt "Zesłańcy lat wojny- opowieść o Sybirakach"

Podobne prezentacje


Reklamy Google