Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Asy myśliwskie I wojny światowej Jarosław Dobrzyński Muzeum Lotnictwa Polskiego.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Asy myśliwskie I wojny światowej Jarosław Dobrzyński Muzeum Lotnictwa Polskiego."— Zapis prezentacji:

1 Asy myśliwskie I wojny światowej Jarosław Dobrzyński Muzeum Lotnictwa Polskiego

2 Max Immelmann Niemcy 17 zwycięstw Samolot: Fokker E.I Wraz z Oswaldem Boelcke był jednym z dwóch pierwszych niemieckich pilotów myśliwskich Zginął 28 czerwca 1916 podczas lotu bojowego nad północną Francją, prawdopodobnie zestrzelony przez brytyjski myśliwiec F.E.2b z 25 Dywizjonu RFC

3 Oswald Boelcke Niemcy 40 zwycięstw Samolot: Fokker E.I i Albatros D.II Wraz z Maxem Immelmannem był jednym z dwóch pierwszych niemieckich pilotów myśliwskich. Był głównym organizatorem i twórcą taktyki niemieckiego lotnictwa myśliwskiego Zginął 28 października 1916 w wyniku zderzenia ze swoim skrzydłowym podczas walki nad północną Francją z samolotem Airco DH.2

4 Manfred Freiherr von Richthofen Niemcy 80 zwycięstw Samolot: Albatros D.II, D.III, D.V, Fokker Dr.I Początkowo służył w kawalerii, a później był obserwatorem lotniczym. Był największym asem myśliwskim I wojny światowej, nazywanym „Czerwonym Baronem” (od koloru samolotu) Zginął 21 kwietnia 1918 zestrzelony nad północną Francją serią karabinu maszynowego z ziemi.

5 Ernst Udet Niemcy 62 zwycięstwa Samolot: Fokker E.III, Albatros D.III, Fokker D.VII Po I wojnie światowej był słynnym pilotem akrobacyjnym. Po dojściu nazistów do władzy w Niemczech został nakłoniony do powrotu do służby wojskowej. Był jednym z organizatorów Luftwaffe i twórcą taktyki użycia bombowców nurkujących. Został szefem Urzędu Technicznego Ministerstwa Lotnictwa (RLM), ale nie radził sobie z tym stanowiskiem. Popełnił samobójstwo 17 listopada 1941.

6 Hermann Göring Niemcy 22 zwycięstwa Samolot: Albatros D.III, Fokker D.VII Po I wojnie światowej był jednym z najbliższych współpracowników Hitlera, dowódcą Luftwaffe, ministrem lotnictwa, premierem Prus i przewodniczącym Reichstagu. Został skazany na śmierć w procesie norymberskim. Popełnił samobójstwo zażywając truciznę przemyconą do celi w nocy przed egzekucją 15 października 1946.

7 Georges Guynemer Francja 53 zwycięstwa Samolot: SPAD VII, XII i XIII Był uważany za największego francuskiego bohatera lotniczego I wojny światowej. Nie wrócił z lotu bojowego 11 września 1917 r. Został najprawdopodobniej zestrzelony w rejonie Poelkapelle w Belgii. Jego ciała ani wraku samolotu nie odnaleziono.

8 René Fonck Francja 75 zwycięstw Samolot: SPAD VII, XII i XIII Jest największym alianckim asem myśliwskim do chwili obecnej. Był doskonałym strzelcem, do zestrzeliwania wrogich samolotów zużywał bardzo mało amunicji, często latał samotnie. W 1926 r. podjął nieudaną próbę przelotu z Nowego Jorku do Paryża samolotem Sikorsky S.35 w celu zdobycia nagrody Orteiga. Podczas startu doszło do katastrofy, w której zginęło dwóch członków załogi.

9 Charles Nungesser Francja 43 zwycięstwa Samolot: Nieuport 17, SPAD XIII Podczas walk był wielokrotnie ranny, przez co nieraz musiał być wkładany do kabiny przez mechaników. 8 maja 1927 r. wraz z nawigatorem Francois Coli podjął próbę przelotu z Paryża do Nowego Jorku samolotem Levavasseur PL.8 nazwanym „L’Oiseau Blanc” (Biały Ptak) w celu zdobycia nagrody Orteiga. Podczas próby przelotu samolot zaginął – prawdopodobnie zatonął w Atlantyku lub rozbił się na wybrzeżu stanu Maine.

10 William „Billy” Bishop Wielka Brytania (Kanada) 72 zwycięstwa Samolot: Nieuport 17, S.E.5a Faktyczna liczba jego zwycięstw jest niepewna, może być znacznie niższa niż oficjalna. Podczas II wojny światowej był wysokim oficerem RAF.

11 Edward „Mick” Mannock Wielka Brytania 61 zwycięstw Samolot: Airco DH.2, Nieuport 17, S.E.5a Zginął zestrzelony ogniem z ziemi 26 lipca 1918 w rejonie Lillers we Francji.

12 James McCudden Wielka Brytania 57 zwycięstw Samolot: Airco DH.2, Sopwith Pup, S.E.5a Zginął w wypadku 9 lipca 1918 w rejonie Auxi-le-Château we Francji.

13 Albert Ball Wielka Brytania 44 zwycięstwa Samolot: Nieuport 17, S.E.5 Zginął zestrzelony 7 maja 1917 w rejonie Annœullin we Francji.

14 Edward Rickenbacker USA 26 zwycięstw Samolot: Nieuport 28, SPAD XIII Przed wojną był kierowcą wyścigowym. Po wojnie kontynuował tę karierę, został właścicielem wyścigów Indy 500 i założycielem linii lotniczych Eastern Air Lines. Podczas II wojny był cywilnym konsultantem USAAF i podczas misji na Pacyfiku po wodowaniu samolotu B-17 pływał w raz załogą 22 dni w tratwie ratunkowej. Po II wojnie był prezesem Eastern Air Lines do 1963 r.

15 Frank Luke USA 18 zwycięstw Samolot: SPAD XIII Był specjalistą w dziedzinie zwalczania balonów obserwacyjnych. Zginął 29 września 1918 w pobliżu Murvaux we Francji w walce z niemieckim oddziałem piechoty, nie chcąc się poddać po przymusowym lądowaniu, za co pośmiertnie otrzymał najwyższe amerykańskie odznaczenie – Medal Honoru.

16 Francesco Baracca Włochy 34 zwycięstwa Samolot: SPAD VII, SPAD XIII, Ansaldo A-1 Balilla Największy włoski as myśliwski. Początkowo służył w kawalerii. Zginął 19 czerwca 1918 podczas ostrzeliwania celów naziemnych w pobliżu Montello we Włoszech.

17 Aleksander Kazakow Rosja 20 zwycięstw Samolot: Morane-Saulnier, Nieuport 17, Sopwith Camel Największy rosyjski as myśliwski. Po Rewolucji Październikowej i wybuchu wojny domowej w Rosji walczył w mieszanym brytyjsko-rosyjskim oddziale po stronie białych. Zginął w wypadku przy starcie 1 sierpnia 1919.

18 Wasilij Janczenko Rosja 16 zwycięstw Samolot: Morane-Saulnier, Nieuport 11, Nieuport 17, Nieuport 21 Po Rewolucji Październikowej i wybuchu wojny domowej wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracował jako inżynier.

19 Paweł Argiejew Rosja 15 zwycięstw Samolot: Nieuport 17, SPAD XIII Po Rewolucji Październikowej wyjechał do Francji i walczył w lotnictwie francuskim na froncie zachodnim. Zginął w wypadku jako pilot komunikacyjny w Czechosłowacji 20 października 1922.


Pobierz ppt "Asy myśliwskie I wojny światowej Jarosław Dobrzyński Muzeum Lotnictwa Polskiego."

Podobne prezentacje


Reklamy Google