Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WYDZIAŁ MATEMATYKI, FIZYKI I CHEMII EKONOFIZYKA PROJEKT NOBEL ’14 DAWID KUKOWKA KATOWICE, 09/12/2014.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WYDZIAŁ MATEMATYKI, FIZYKI I CHEMII EKONOFIZYKA PROJEKT NOBEL ’14 DAWID KUKOWKA KATOWICE, 09/12/2014."— Zapis prezentacji:

1 WYDZIAŁ MATEMATYKI, FIZYKI I CHEMII EKONOFIZYKA PROJEKT NOBEL ’14 DAWID KUKOWKA KATOWICE, 09/12/2014

2 PLAN PREZENTACJI SYLWETKI NOBLISTÓW EKONOMIA-NOBEL 2012 KRYTYKA PODSUMOWANIE

3 SYLWETKI NOBLISTÓW Lloyd Shapley ur. 2 czerwca 1923 w Cambridge, Massachusetts amerykański matematyk, ekonomista syn wybitnego astronoma Harlowa Shapley’a

4 SYLWETKI NOBLISTÓW 1943r. – rozpoczęcie studiów na Uniwersytecie Harvarda (matematyka ). Niestety musiał je zaraz przerwać i jako sierżant służył w amerykańskich siłach powietrznych w Chińskim mieście Chengdu.

5 SYLWETKI NOBLISTÓW 1948- uzyskanie tytułu licencjatu z matematyki na Uniwersytecie Harvarda. 1948 do 1949 roku był pracownikiem naukowym RAND Corporation. 1953- uzyskanie tytułu doktora na Uniwersytecie Princeton.

6 SYLWETKI NOBLISTÓW 1954- 1981r. – ponownie praca do RAND Corporation. 1981 - jest profesorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles.

7 SYLWETKI NOBLISTÓW DOROBEK NAUKOWY SHAPLEY’A Wartość Shapley’a (Shapley value). Rdzeń gry koalicyjnej. Rozwinął również teorię gier o określonej funkcji potencjału posiadających specyficzne cechy zbieżności (potential games). Algorytm odroczonej akceptacji (we współpracy z Davidem Galem).

8 SYLWETKI NOBLISTÓW INNE OSIĄGNIĘGIA SHAPLEY’A Algorytm Brown- Robinson – nie działa! (dla skończonych gier dwuosobowych w postaci normalnej). Uogólnienie słynnego twierdzenia KKM. Twórca pierwszego modelu pokera. Stworzenie wspólnie ze znajomymi gry „So Long Sucker”, która odniosła sukces komercyjny.

9 SYLWETKI NOBLISTÓW Alvin Elliot Roth Urodził się 19 grudnia 1951 roku w Nowym Jorku amerykański ekonomista Roth poczynił znaczący wkład w dziedzinie teorii gier, struktury rynku i ekonomii eksperymentalnej

10 SYLWETKI NOBLISTÓW 1971r. – Uzyskanie tytułu licencjata na kierunku badania operacyjne na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku 1973r. – Uzyskanie tytułu magistra a rok później uzyskanie doktoratu na Uniwersytecie Stanforda (tematyka badania operacyjne)

11 SYLWETKI NOBLISTÓW Po opuszczeniu Stanford, Roth uczył na Uniwersytecie Illinois, który opuścił w 1982r. 1982r. Roth został profesorem ekonomii na Uniwersytecie w Pittsburghu. 1998r. Przeniósł się na Harvard 2012r. Decyzja o powrocie do Stanford.

12 SYLWETKI NOBLISTÓW DOROBEK NAUKOWY ROTH’A Spektakularnym osiągnięciem Rotha są liczne praktyczne zastosowania algorytmów dzięki którym łączy dwie stron rynku.

13 EKONOMIA-NOBEL 2012 „teorię stabilnych alokacji i wykorzystanie projektowania rynku”

14 EKONOMIA-NOBEL 2012 Tegoroczny Nobel to nagroda za teorię o stabilnych alokacjach i wkład w projektowanie rynku. W skrócie chodzi o badania nad łączeniem "dóbr" z ich odbiorcami, choć nie tyczy się to tylko rzeczy materialnych – ale też usług, jak na przykład uczniów ze szkołami czy pracowników z nowymi miejscami pracy. Komitet Noblowski podkreślił, że dzięki teoretycznym i praktycznym pracom laureatów udało się opracować metodę działającą w sytuacji, gdy chodzi o maksymalnie efektywne dopasowanie do siebie zbiorów elementów rynku, z których jeden ma swoje oczekiwania i preferencje, a druga strona określone potrzeby. Z takimi sytuacjami - oprócz lekarzy i szpitali - mamy też do czynienia, gdy z jednej strony występuje zbiór ludzi potrzebujących przeszczepu organu o pewnych parametrach, a z drugiej strony zbiór dawców organów.

15 EKONOMIA-NOBEL 2012 ”To niespodziewane, tu w Kalifornii jest bardzo wcześnie, jeszcze ciemno. Nie wiem, co ta nagroda oznacza dla środowiska ekonomistów, na pewno to dobra rzecz, bo dziedzina projektowania rynku jest nowa. Mam nadzieję, że jak pójdę dziś na zajęcia na uczelnię, to studenci będą trochę pilniej słuchać.”

16 EKONOMIA-NOBEL 2012 Mamy N kawalerów i N panien, każde z nich poszukuje przyszłego małżonka mając swoje preferencje w zbiorze płci przeciwnej. Czy istnieje stabilne (tzn. takie aby nie było powodów do zdrad) dopasowanie par małżeńskich? „PROBLEM STABILNEGO MAŁŻEŃSTWA”

17 EKONOMIA-NOBEL 2012

18

19

20

21

22

23 Własności algorytmu (odroczonej akceptacji) Oczywiście niektórzy z nich woleliby być z inną, ale ta inna nie wolałaby być z nimi. Ta inna preferuje tego męża, na którego się zgodziła. Dlatego sytuacja jest „stabilna” — jest równowaga, ponieważ nie istnieje hipotetyczna para, którą woleliby stworzyć jakiś mężczyzna i jakaś kobieta. Dlatego mówimy o tym jako o „problemie stabilnego małżeństwa”.

24 EKONOMIA-NOBEL 2012 Praktyczna strona teoretycznego modelu Przydzielanie absolwentów studiów medycznych do szpitali w Stanach Zjednoczonych. Przydział uczniów do szkół. Barter organów.

25 EKONOMIA-NOBEL 2012

26 Krytyka „Shapley przez swój wiek jest jedynym z czynników, który zdecydował, że przyznano mu nagrodę Nobla chodź jego dziedzina badań jest często przedstawiana w prasie”. „nadużywanie metod matematycznych i przenoszenie do ekonomii podejścia typowego dla fizyków.” „planowania i poprawiania rynków, które poradziłyby sobie świetnie po prostu dzięki swobodnie działającym przedsiębiorcom.”

27 PODSUMOWANIE Lloyd Shapley i Alvin Roth pracowali niezależnie od siebie, ale powodzenie ich badań dzięki połączeniu wyników teoretycznych Shapley’a i spostrzeżeń Roth’a w ich wartość praktyczną, w których wykorzystywane są teoria, dowody, i projekty interaktywnie kwitnie i jest bardzo obiecująca na przyszłość.

28 Bibliografia http://www.obserwatorfinansowy.pl/forma/analizy/algorytm-najlepszego-wyboru- nie-tylko-w-malzenstwie http://www.deltami.edu.pl/temat/matematyka/zastosowania/2012/11/12/Matching_ markets/ http://apcz.pl/czasopisma/index.php/EiP/article/viewFile/EiP.2013.014/1296 http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2012/shapley- facts.html http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/economic-sciences/laureates/2012/roth- facts.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Lloyd_Shapley http://kuznets.fas.harvard.edu/~aroth/alroth.html Zbigniew Świtalski „ O kojarzeniu małżeństw i rekrutacji kandydatów do szkół” Mateusz Machaj „ Algorytm najlepszego wyboru nie tylko w małżeństwie”

29 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "WYDZIAŁ MATEMATYKI, FIZYKI I CHEMII EKONOFIZYKA PROJEKT NOBEL ’14 DAWID KUKOWKA KATOWICE, 09/12/2014."

Podobne prezentacje


Reklamy Google